[Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Aktualności dotyczące naszego miasta

[Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: pisul » 13 lis 2014, 18:30

Rzeźba marszałka Józefa Piłsudskiego ma powstać najpóźniej w 2018 roku, na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Fundatorem mają być darczyńcy a pieniądze ma zbierać Związek Piłsudczyków, z którego inicjatywy na placu Wolności pod przyszłą rzeźbę wmurowano już kamień węgielny.

We wtorek o godz. 14 w sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza mieszkańcy będą mogli obejrzeć mierzącą metr gipsową miniaturę projektu pomnika. Do Rzeszowa przywiezie ją Robert Soboiciński.(twórca rzeźby)

- Podczas spotkania omówimy szczegóły dalszej współpracy. Chcemy przede wszystkim ustalić wygląd detali rzeźby. Na zdjęciach koń prezentuje się okazale, ale trzeba się przyjrzeć postaci marszałka. Zależy nam, by była wiernym odzwierciedleniem jego osoby - mówi Andrzej Kaźmierczak.

Na razie wiadomo, że postać Józefa Piłsudskiego zostanie odlana z brązu. Będzie miała między 4 a 5 metrów wysokości. Tyle samo ma mieć postument, na którym zostanie ustawiona.


Obrazek

Pomnik składający się z postumentu i rzeźby ma mieć w sumie ok. 10 metrów wysokości.

zródło: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141107/RZESZOW/141109779

Wizualizacja pewnie nie jest ostateczna jeśli chcą ją jeszcze omawiać ją w ratuszu z twórcą ale pewnie będzie zbliżona do już istniejących o zbliżonych wymiarach. W Katowicach pomylono konia marszałka z koniem pociągowym, w Kielcach twarz i uniesiona dłoń mylona jest ze Stalinem! Najlepiej wyszedł w Lublinie. U nas troszkę cokół udziwniony. To będzie wielkie jak prawie 4 piętrowy budynek!

Obrazek
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3253
Na forum od: 27 cze 2014, 20:40

Re: W Rzeszowie powstanie 10 metrowy pomnik

Postautor: kamil89 » 13 lis 2014, 19:47

Wygląda bardzo dobrze. Może jest utrzymana w klasycznej konwencji rzeźby konnej, wolę zdecydowanie takową, niż gargamenla, który pojawia się nagle pod zamkiem. Postument jest ciut.... przekombinowany... Duży + za zbiórkę publiczną. Postać Piłsudskiego, podobnie jak i niepodległość i sam kraj ma jednoczyć, tak więc mimo, że pójdzie to powoli, dobrze, że monument będzie finansowany z publicznych składek.

Jest to również doskonały pretekst do tego aby ucywilizować Plac Wolności i reaktywować jego prawdziwe przeznaczenia jako Rynku Nowomiejskiego.

Z fb komitetu:

Obrazek
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 19:08

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: pisul » 11 cze 2015, 23:38

Może info nie związane strikte z pomnikiem w Rzeszowie ale Lublin zaszalał i "artystami" zajmuje sie prokurator. Też mają pomysły :D

Obrazek

zródło: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,18103735,Prokuratura_zajmie_sie_artystami___Mundur_marszalka.html

_____________________________

Co do Rzeszowa pojawił się nowy plan usadowienia pomnika. Z środka terenu zielonego pierwszych wizualizacji powędrował na obecne miejsce rabatek (troche na lewo):

Obrazek
Obrazek

Zródło: https://www.facebook.com/Budowa-Pomnika ... 971452808/
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3253
Na forum od: 27 cze 2014, 20:40

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: kamil89 » 15 cze 2015, 14:05

W sumie to chyba lepiej. Pomnik będzie miał lepszą ekspozycję z Placu Wolności i z Sobieskiego.
kamil89
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 21 cze 2014, 19:08

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: iamRZE » 15 sty 2016, 12:50

Rzeszów. Pomnik Piłsudskiego na Pl. Wolności? Na razie nie ma pieniędzy
Około 600 tys. zł może kosztować rzeźba marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance, która ma stanąć na Placu Wolności w Rzeszowie. Czy stanie? To zależy, czy Podkarpacki Związek Piłsudczyków zbierze pieniądze.


Związek na początku 2008 r. zarejestrował Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Na przestrzeni 7 lat zdołano jedynie ukonstytuować wybrane organy władzy komitetu, wybrać lokalizację pomnika na Placu Wolności w Rzeszowie, dokonać wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego pod pomnik oraz znaleźć wykonawcę tego dzieła – rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego z Poznania.
czytaj dalej...

http://rzeszow-news.pl/pomnik-pilsudskiego-na-placu-wolnosci-na-razie-nie-ma-pieniedzy/
iamRZE
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 284
Na forum od: 15 lip 2014, 11:56

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: pisul » 29 mar 2016, 15:19

Chyba już coś uzbierali pieniędzy bo na BIP pojawiło się:

W dniu 22 marca 2016 r. na żądnie Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, 35-025 Rzeszów, ul. 3-go Maja 20, zostało wszczęte postępowanie administracyjne, w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego pn.: Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Rzeszowie, działka 624/3 obr. 207.

http://bip.erzeszow.pl/ogloszenia-wykaz ... -bm54.html

Czyli pomysł przechodzi w realizacje.
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3253
Na forum od: 27 cze 2014, 20:40

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: pisul » 08 maja 2016, 0:26

...i już Prezydent Rzeszowa...

podaję do publicznej wiadomości, że w dniu 6 maja 2016 r. została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego pn.:
„Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Rzeszowie, działka 624/3 obr. 207.”http://bip.erzeszow.pl/ogloszenia-wykaz ... -bm54.html
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3253
Na forum od: 27 cze 2014, 20:40

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: Grzegorz44 » 01 cze 2017, 18:07

No i mamy kolejne wieści w sprawie. W mojej ocenie pomysłodawcom pomnika, cel przesłonił interesy mieszkańców i obecną specyfikę Placu Wolności.

Chcą wyciąć drzewa i postawić pomnik Piłsudskiego w Rzeszowie

Wycięcia wszystkich drzew na skwerze na placu Wolności i usunięcia stamtąd przystanku autobusowego chce Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Co na to miasto?


Pomnik marszałka to inicjatywa Podkarpackiego Związku Piłsudczyków, która powstała jako kontynuacja przedwojennego pomysłu upamiętnienia Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Do realizacji dawnych planów Podkarpacki Związek Piłsudczyków postanowił powrócić jeszcze w 2005 r. Z okazji 70. rocznicy śmierci marszałka, związek wmurował kamień węgielny pod przyszły pomnik na placu Wolności. W 2014 r. zaprezentował miniaturę monumentu, wykonaną przez Roberta Sobocińskiego, rozpoczęła się też społeczna zbiórka pieniędzy na jego budowę. Pomnik miałby stanąć na placu Wolności, na skwerze w osi ul. Gałęzowskiego.Teraz rośnie tam wiele drzew. W planach z 2014 r. było usunięcie stamtąd kilku samosiejek i starej, spróchniałej wierzby. Pozostałe drzewa, które zostały tam zasadzone, miały zostać. - Postaramy się nie ingerować w otoczenie, powstanie taki parkoplac - mówił wtedy ówczesny prezes komitetu, Andrzej Kaźmierczak. Potem jednak plany uległy zmianie.

W ubiegłym roku ogłoszono konkurs na pomnik i wygrał inny projekt - autorstwa profesora Władysława Dudka. Odlana z brązu postać marszałka na koniu ma mieć prawie 8 metrów wysokości. Razem z postawieniem na placu pomnika piłsudczycy chcą teraz całkowicie zmienić funkcję tego miejsca. Na nowej wizualizacji z pomnikiem nie ma drzew, cały plac jest wyłożony kostką, nie ma też przystanku po tej stronie placu Wolności.

Kilka milionów złotych

- Chcemy nadać temu placowi charakter defiladowy, stworzyć miejsce okazałe, godne marszałka, gdzie będą mogły odbywać się uroczystości wojskowe i patriotyczne - tłumaczy zmiany Dariusz Zięba, prezes Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, który zajmuje się realizacją monumentu. - Mam nadzieję, że miasto będzie przychylne tym zmianom - dodaje. Właśnie trwają ustalenia z miastem w związku z planami budowy pomnika na placu Wolności. Zaznacza jednak, że będą jeszcze prowadzone konsultacje społeczne w sprawie zmian na placu.

Prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi, prezydentowi Rzeszowa te propozycje nie spodobały się. - Jestem przeciwny wycinaniu drzew na tym placu - mówi Wyborczej prezydent Ferenc. - Uważam, ze roślinność robi dobrze temu miejscu - dodaje. Miasto zrobiło bardzo wstępny kosztorys wycinki drzew i krzewów na placu oraz położenia na całej jego powierzchni betonowej kostki. - Koszt byłby spory - to kilka milionów złotych. Komitet proponuje także usunięcie przystanku autobusowego, z którego korzystają jadący al. Piłsudskiego, w kierunku ul. Lwowskiej. Nie precyzują jednak, gdzie miałby trafić ten przystanek, który jest bardzo popularny. Korzystają z niego tysiące osób - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta.
Wycinka odsłoni brzydkie budynki

Inny problem, który powstałby przy okazji wycinki drzew, o którym wspominają przedstawiciele ratusza, to odsłonięcie niezbyt atrakcyjnego miejsca w Rzeszowie - placu targowego Jutrzenka. Teraz niezbyt piękne pawiloniki są zasłonięte. Budowa pomnika ma odbywać się ze zbiórki społecznej, ale pomoc zadeklarowały także samorządy - miejski i wojewódzki oraz sponsorzy.

W tegorocznym budżecie Rzeszowa zapisane jest 100 tys. zł z przeznaczeniem na dokumentację pomnika. - Przetarg na wybór wykonawcy zostanie ogłoszony, gdy porozumiemy się z komitetem budowy w sprawie dokładnej lokalizacji pomnika i aranżacji jego otoczenia - mówi Chłodnicki.


http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... zowie.html

Jak oni sobie wyobrażają usunięcie tak newralgicznego przystanku (nawet nie ma możliwości przesunięcia go lub innej lokalizacji), wycięcie drzew też jest bez sensu. Mam nadzieję, że miasto na to się nie zgodzi.
Grzegorz44
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 125
Na forum od: 16 maja 2017, 17:33

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: pisul » 11 lip 2017, 17:50

Dziś radni głosowali za/przeciw pomnikowi. 23 głosy ZA 1 się wstrzymał. Czyli pomnik powstanie ;)

Równocześnie radni nie zgodzili się na likwidacje przystanku autobusowego i wycinkę drzew. Z wizualizacji przed pomnikiem powstanie fontanna w posadce.

Obrazekfot:materiały prasowe UM Rzeszowa

Dziś o ty w http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... nosci.html
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3253
Na forum od: 27 cze 2014, 20:40

Re: [Plac Wolności] Pomnik J. Piłsudskiego

Postautor: WoJa » 13 lip 2017, 13:08

Po co to komu? Jak nie wiadomo po co ta inwestycja....
WoJa
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 75
Na forum od: 01 gru 2016, 11:05

Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość