Odmulenie zalewu

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: bogdanoo » 09 kwie 2019, 14:10

Obrazek
http://supernowosci24.pl/ruszyl-przetar ... go-zalewu/
RZESZÓW. Inwestycja pochłonie ok. 49 mln zł i zakończy się w 2023 r. Dzięki niej miasto będzie mieć gwarancję czystej wody, a sam zalew stanie się atrakcyjnym terenem rekreacyjnym.

Możliwe, że rzeszowianie wreszcie doczekają się odmulenia rzeszowskiego zalewu. „Wody Polskie” ogłosiły długo wyczekiwany przetarg na oczyszczenie zbiornika. Inwestycja ma przebiegać etapami, a pierwsze prace obejmujące kilometrowy odcinek (od zapory do ul. Grabskiego) mają ruszyć już w sierpniu. Wydobytych zostanie 500 tys. m sześciennych mułu.

Blisko dwa miesiące temu pojawiły się pierwsze, niewiążące informacje dotyczące rozpisania konkursu na odmulenie zalewu na Wisłoku. Pod koniec marca Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” rzeczywiście ogłosiło przetarg typu „zaprojektuj-wybuduj” na oczyszczenie zbiornika. Obecnie znajduje się w nim 680 tys. m sześciennych mułu. Ze względu na duży obszar (33 ha) inwestycja zostanie realizowana w dwóch częściach.

Najpierw odmulony zostanie odcinek o długości 1,1 km od zapory do ul. Grabskiego. Jego powierzchnia liczy 500 tys. metrów sześciennych mułu. Oczyszczanie tak dużej przestrzeni wymaga czasu, dlatego potrwa aż do 2022 r. Z kolei drugi etap (3 km), w obszarze terenów Natura 2000, rozpocznie się jesienią 2022 r., a zakończy wiosny 2023 r. – Wszelkie działania będą przeprowadzone z zachowaniem szczególnej dbałości o aspekty środowiskowe pod nadzorem przyrodniczym – mówiła Małgorzata Wajda, dyrektor RZGW w Rzeszowie. Przedstawiciele „Wód Polskich” liczą na to, że umowę z wykonawcą uda się podpisać już w sierpniu. Równolegle mają rozpocząć się pierwsze prace przy odmulaniu.

Jak technicznie będzie przebiegać inwestycja? Uciążliwości dla rzeszowian mają być minimalne, a główny zakres robót będzie przeprowadzany za pomocą refulera (pogłębiarki ssącej). Osad w postaci półpłynnej zostanie transportowany rurociągiem aż do miejsca odciekania. Następnie wydobyty namuł czeka odwirowanie, a miejsca jego czasowego składowania znajdzie się poza obszarem Natura 2000. Dzięki temu nie ucierpi przyroda. Jak usłyszeliśmy, brzeg Wisłoka wykorzystany do tego celu zostanie później przywrócony do pierwotnego stanu.

– Zgodnie z szacunkami inwestycja ma kosztować około 49 mln zł – wyjaśniała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Łącznie prace nad odmuleniem zalewu mają trwać cztery lata. Dzięki nim mieszkańcy będą mieć zabezpieczoną czystą wodę, a sam teren zalewu wreszcie ma stać się placem rekreacyjnym z prawdziwego zdarzenia i służyć wypoczynkowi.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: OloB » 15 kwie 2019, 17:42

Ciekaw jestem zapachu roztaczającego się w okolicy miejsca odciekania. :?:
OloB
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 247
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Pieczarkowy » 12 maja 2019, 17:12

:o

RZESZÓW. Zbiornik wodny ma być całkowicie oczyszczony do 2023 r.

Jeśli pod koniec maja zostanie wyłoniona firma wykonawcza, to odmulenie rzeszowskiego zalewu rozpoczęłoby się w sierpniu. Prace przy oczyszczaniu zalewu miałby się zakończyć w 2023 r. W sumie trzeba usunąć 680 tys. m sześc. mułu.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Rzeszowie zamierza odmulać zalew w dwóch etapach. Pierwszy odcinek o długości 1,1 km od zapory do Lisiej Góry, a drugi o długości 3 kilometrów. W sumie cała inwestycja służąca oczyszczeniu zalewu będzie kosztować 49 mln zł.

– Pod koniec marca w Dzienniku Urzędowym został ogłoszony przetarg w formule „zaprojektuj-wybuduj” na odmulenie zalewu. Dotąd trwa procedura przetargowa, firmy przysyłają zapytania i do 23 maja mają być otwarte oferty i wyłoniony wykonawca tych robót – poinformował nas Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. – Początkowe zaś prace przy oczyszczaniu zalewu rozpoczną się w sierpniu. Taki jest plan, chyba że wykonawca wyłoniony zostanie później, to termin ten może być niedotrzymany.

Inwestycja na zalewie poza chronionym obszarem Natura 2000 ma być realizowana w trzech cyklach. Pierwszy potrwa od sierpnia do października 2019 r. (poza wylęgiem ptaków) i wydobytych zostanie 95 tys. m sześc. osadu, drugi od października 2020 r. do kwietnia 2021 r. (wywiezionych zostanie 190 tys. m sześc. urobku), a trzeci od października 2021 r. do lutego 2022 (wydobytych zostanie 215 tys. m sześc. osadu). W tych okresach będzie usuwana kotewka orzecha wodnego (rośliny unoszące się w zbiorniku w wolno płynącej wodzie). Ekologom zależy na jej uratowaniu. Ostatni etap odmulania, tym razem w obszarze Natura 2000, zaplanowano wykonać do 2023 r.

Dotąd dwie organizacje ekologiczne protestowały w związku z planowanym odmuleniem zbiornika na rzece Wisłok. Jednak po rozmowach z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” z uznaniem przyjęły zmiany miejsc, w których wydobywane będą muły. Przy oczyszczaniu zalewu nie będzie ingerencji w przyrodę.

Zalew na Wisłoku został zbudowany w 1971 r. Jest w nim za dużo mułu, co stanowi ogromne zagrożenie dla rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

http://supernowosci24.pl/mul-z-zalewu-m ... -sierpnia/
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 731
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Hawk » 23 maja 2019, 15:51

Hawk
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 40
Na forum od: 23 maja 2019, 9:55

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: django » 29 maja 2019, 0:08

Dalej nikt nie mówi co dalej. Chcecie mi powiedzieć że wywalimy dosłownie w błoto 50mln i za 5 lat znowu ruszy 20- tetnia procedura odmulania?
django
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 458
Na forum od: 23 lip 2014, 19:38

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: bogdanoo » 29 maja 2019, 9:22

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... nawce.html
Już pod koniec sierpnia rozpoczną się prace przygotowawcze do odmulania zalewu w Rzeszowie. Pierwszy etap prac obejmie do kilometra od zapory.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podzieliło proces odmulenia rzeszowskiego zalewu na dwa etapy. W sierpniu ma się rozpocząć pierwszy z nich, który zakłada prace na terenie zalewu nieobjętym obszarem Natura 2000. – To obszar zalewu na długości kilometra w górę rzeki od zapory. Tam trzeba wybrać około 500 tys. m sześc. mułu – mówi Krzysztof Gwizdak, rzecznik rzeszowskich Wód Polskich.
Odmulanie zimą, żeby nie wyrządzić szkód w naturze

Prace przygotowawcze do pierwszego etapu odmulania rozpoczną się pod koniec sierpnia br. Samo odmulanie rozpocznie się w październiku. – Prace prowadzone będą w okresie jesienno-zimowym ze względu na okresy gniazdowania ptaków, tarła ryb i okresy rozrodcze innych zwierząt. Chodzi o to, by wyrządzić jak najmniej szkód w naturze – tłumaczy rzecznik Wód Polskich. Drugi etap inwestycji rozpocznie się w 2022 r., a zakończy rok później. Będzie realizowany na terenie objętym obszarem Natura 2000. Prace będą odbywać się głównie w korycie Wisłoka. W tym etapie będzie trzeba wybrać około 180 tys. m sześc. mułu.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: bogdanoo » 27 cze 2019, 22:40

http://supernowosci24.pl/w-sierpniu-rus ... ie-zalewu/
RZESZÓW. Z dna zbiornika wydobytych zostanie pół miliona metrów sześciennych mułu.

W sierpniu rozpocznie się długo oczekiwane odmulanie zalewu na rzece Wisłok. Wcześniej, już na początku lipca, podpisana zostanie umowa z konsorcjum firm z Serocka i Warszawy, które zajmą się oczyszczaniem zbiornika. Prace w tym zakresie mają się zakończyć na przełomie 2022 i 2023 roku.

Odmulanie Wisłoka ma kosztować 48,7 mln zł. Obecnie trwa kontrola oferty dwóch firm, które zgłosiły się do oczyszczenia zalewu. Odmulanie rzeki jest konieczne, bo dzięki temu mieszkańcy Rzeszowa będą mieli zapewnione bezpieczeństwo w dostawie dobrej jakości wody.

Zbudowany w 1971 roku zalew będzie oczyszczany w dwóch etapach. W pierwszej części odmulone zostanie dno zbiornika na kilometrowym odcinku od mostu Karpackiego (przy zaporze) do Lisiej Góry. W sumie trzeba będzie wywieźć 500 tys. m sześc. mułu. Zaplanowano odłowienie i przeniesienie w bezpieczniejsze miejsce chronionej rośliny – kotewki orzecha wodnego.

W zimie 2019 r. i na wiosnę 2020 r. z dna zalewu za pomocą refulera wybrane zostaną osady denne (jest w nich znaczna ilość piasku) i wraz z namułem mają być czasowo składowane na dwuhektarowym terenie na prawym brzegu Wisłoka, powyżej mostu Karpackiego (obok zapory). Muł będzie tam wysychał przez pół roku. Mieszkańcy pobliskich bloków obawiają się, że świeżo wydobyty muł może śmierdzieć. Co na to Rzeszowski Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Rzeszowie? – Opracowywany jest raport odziaływania na środowisko, w którym zostaną ocenione potencjalne uciążliwości – poinformował Krzysztof Gwizdak, kierownik zespołu komunikacji społecznej i edukacji wodnej w RZGW Wody Polskie.

W drugim etapie, na który ma być ogłoszony drugi przetarg, rzeka będzie odmulona na 4-kilometrowym odcinku. Jest on objęty programem ochrony przyrody „Natura 2000”. W tym przypadku wydobyć trzeba będzie mniej mułu, bo „tylko” 180 tys. m sześc.

Dzięki odmuleniu zalewu, rzeka będzie czystsza i miastu zapewnione zostanie bezpieczeństwo w zaopatrzeniu w wodę. Przez dłuższy czas na odmulenie Wisłoka nie zgadzali się ekolodzy. Powodem była potrzeba ochrony tamtejszych roślin, ptaków i płazów. Jednak nie dotyczy to dolnej części odcinka Wisłoka. Tam ekolodzy co do planowanych prac nie mają żadnych zastrzeżeń. Dlatego roboty podzielono na dwa etapy. Być może dopiero sąd rozstrzygnie, czy będzie można oczyszczać górną części rzeki, gdzie jest obszar chroniony „Natura 2000”.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: bogdanoo » 11 lip 2019, 17:15

http://czytajrzeszow.pl/?id=5138&idd=5&poz=ml0
W czwartek nastąpił wybór wykonawcy, który zajmie się odmulaniem rzeszowskiego zalewu. Otwarcie ofert w przetargu odbyło się 23 maja.

- W dniu 11 lipca br. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dokonał wyboru oferty na realizację projektu „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok”, które obejmować będzie dwa kluczowe zadania, tj. opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych - poinformował Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, który wchodzi w skład Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie.

Wyłonionym w drodze postępowania przetargowego wykonawcą robót jest konsorcjum firm: EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego S.A. z Warszawy.

- Zgodnie ze złożoną ofertą wartość tego przedsięwzięcia, realizowanego w formule „zaprojektuj i wybuduj” wyniesie 48 mln 711 tys. 999,96 zł, z czego 85 proc. pochodzić będzie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - na podstawie umowy zawartej w dniu 25.05.2018 r. przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie - wyjaśnił Krzysztof Gwizdak.

W najbliższych dniach nastąpi podpisanie umowy między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a konsorcjum wspomnianych firm.

- Zgodnie z przyjętymi założeniami, rozpoczęcie prac przygotowawczych zaplanowane jest na miesiąc wrzesień, natomiast roboty związane z wydobywaniem osadów dennych, realizowane będą od października br. - zapowiedział przedstawiciel rzeszowskiego RZGW.

Wykonawca będzie miał obwiązek przenieść chronioną kotewkę w wyznaczone do tego celu miejsca, m.in. na Starym Wisłoczysku. W czasie odmulania na rzeszowskim zbiorniku wodnym pojawi się pływający refuler. W miesiącach jesienno-zimowych będzie trwała operacja zasysania mułu z dna zbiornika i odkładania go w miejscu obecnych zakrzaczeń po wschodniej stronie zalewu na południe od zapory.

Inwestycja Wód Polskich w Rzeszowie została podzielona na dwie fazy. Pierwsza, główna faza odmulania dotyczy odcinka zalewu od zapory do ul. Grabskiego. Ma on tylko ok. 1 km długości ale ma być wydobyte z niego aż 500 tys. metrów sześciennych mułu. Druga faza dotyczy odcinka w obszarze NATURA 2000 od ul. Grabskiego aż do okolic ulic Jana Pawła II i Senatorskiej. Ma on ponad 3 km długości ale ponieważ Wisłok na tym odcinku nie jest aż tak zamulony, jak w pobliżu zapory, to planowane jest wydobycie z niego jedynie 180 tys. metrów sześciennych mułu. Proces odmulania został rozłożony na kilka lat aż do 2023 r. Szczegółowo opisywaliśmy go TUTAJ.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Poprzednia

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość