Odmulenie zalewu

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: bogdanoo » 09 kwie 2019, 14:10

Obrazek
http://supernowosci24.pl/ruszyl-przetar ... go-zalewu/
RZESZÓW. Inwestycja pochłonie ok. 49 mln zł i zakończy się w 2023 r. Dzięki niej miasto będzie mieć gwarancję czystej wody, a sam zalew stanie się atrakcyjnym terenem rekreacyjnym.

Możliwe, że rzeszowianie wreszcie doczekają się odmulenia rzeszowskiego zalewu. „Wody Polskie” ogłosiły długo wyczekiwany przetarg na oczyszczenie zbiornika. Inwestycja ma przebiegać etapami, a pierwsze prace obejmujące kilometrowy odcinek (od zapory do ul. Grabskiego) mają ruszyć już w sierpniu. Wydobytych zostanie 500 tys. m sześciennych mułu.

Blisko dwa miesiące temu pojawiły się pierwsze, niewiążące informacje dotyczące rozpisania konkursu na odmulenie zalewu na Wisłoku. Pod koniec marca Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” rzeczywiście ogłosiło przetarg typu „zaprojektuj-wybuduj” na oczyszczenie zbiornika. Obecnie znajduje się w nim 680 tys. m sześciennych mułu. Ze względu na duży obszar (33 ha) inwestycja zostanie realizowana w dwóch częściach.

Najpierw odmulony zostanie odcinek o długości 1,1 km od zapory do ul. Grabskiego. Jego powierzchnia liczy 500 tys. metrów sześciennych mułu. Oczyszczanie tak dużej przestrzeni wymaga czasu, dlatego potrwa aż do 2022 r. Z kolei drugi etap (3 km), w obszarze terenów Natura 2000, rozpocznie się jesienią 2022 r., a zakończy wiosny 2023 r. – Wszelkie działania będą przeprowadzone z zachowaniem szczególnej dbałości o aspekty środowiskowe pod nadzorem przyrodniczym – mówiła Małgorzata Wajda, dyrektor RZGW w Rzeszowie. Przedstawiciele „Wód Polskich” liczą na to, że umowę z wykonawcą uda się podpisać już w sierpniu. Równolegle mają rozpocząć się pierwsze prace przy odmulaniu.

Jak technicznie będzie przebiegać inwestycja? Uciążliwości dla rzeszowian mają być minimalne, a główny zakres robót będzie przeprowadzany za pomocą refulera (pogłębiarki ssącej). Osad w postaci półpłynnej zostanie transportowany rurociągiem aż do miejsca odciekania. Następnie wydobyty namuł czeka odwirowanie, a miejsca jego czasowego składowania znajdzie się poza obszarem Natura 2000. Dzięki temu nie ucierpi przyroda. Jak usłyszeliśmy, brzeg Wisłoka wykorzystany do tego celu zostanie później przywrócony do pierwotnego stanu.

– Zgodnie z szacunkami inwestycja ma kosztować około 49 mln zł – wyjaśniała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Łącznie prace nad odmuleniem zalewu mają trwać cztery lata. Dzięki nim mieszkańcy będą mieć zabezpieczoną czystą wodę, a sam teren zalewu wreszcie ma stać się placem rekreacyjnym z prawdziwego zdarzenia i służyć wypoczynkowi.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 950
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: OloB » 15 kwie 2019, 17:42

Ciekaw jestem zapachu roztaczającego się w okolicy miejsca odciekania. :?:
OloB
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 238
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Poprzednia

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości