Wieści z miasta

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Wieści z miasta

Postautor: Nikoś » 29 lis 2018, 16:19

Dobrze że coś ruszyło w kwestii tej szkoły, ale czy miasto nie mogło by np. wykorzystać już gotowego projektu i tylko dopracować/ poprawić wg. potrzeb ?
A nie od nowa całość
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 2322
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Wieści z miasta

Postautor: bogdanoo » 02 gru 2018, 15:53

W mediach ogólnopolskich głośno o Tadku za przyczyną jego listu.
https://businessinsider.com.pl/firmy/st ... cs&utm_v=2
Prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, zdecydował się napisać alarmujący list do premiera Morawieckiego. Pisze w nim o "monopolistycznych praktykach państwowych spółek". W ostatnim postępowaniu firma zaproponowała miastu nowe ceny energii elektrycznej, które są o 67,95 proc. wyższe niż poprzednio.

Obrazek
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Wieści z miasta

Postautor: a1chemik » 04 gru 2018, 14:36

maks pisze:
Na rzeszowskich ulicach rozpoczął się montaż ozdób świątecznych. Bożonarodzeniowe elementy ozdobią główne ulice, skwery, mosty i ronda w stolicy Podkarpacia.


https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci ... rodzeniowe



Wczoraj w nocy na placu Mickiewicza jedna z ozdób świątecznych spłonęła :)
a1chemik
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 627
Na forum od: 29 cze 2018, 14:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wieści z miasta

Postautor: bogdanoo » 10 gru 2018, 14:15

http://czytajrzeszow.pl/?id=2035&idd=4&poz=ml0
Dlaczego miasto Rzeszów ma płacić więcej za prąd niż Stalowa Wola? I to nie symbolicznie więcej, bo za 1 megawatogodzinę prądu (MWh) władze Stalowej Woli zapłacą w przyszłym roku 210 złotych, natomiast za tą samą ilość prądu władze Rzeszowa zapłacą 301 złotych w przypadku oświetlania ulic i aż 370 złotych w przypadku zasilania budynków. To ponad 70 procent więcej. Skąd taka duża rozbieżność?

Okazuje się, że na przestrzeni lat 2017, 2018, 2019 i w latach następnych ceny prądu w całej Unii Europejskiej ulegają i będą ulegały poważnym zmianom. Przyczyn jest kilka, ale najważniejszą są rosnące opłaty za certyfikaty uprawniające do emisji CO2, które elektrownie muszą wykupywać. Ich wysokość ustala Komisja Europejska. W maju 2017 opłata ta wynosiła 4,38 euro za tonę, w sierpniu 2018 urosła ona już do 18,28 euro za tonę, a do końca tego roku ma kosztować nawet 25 euro za tonę. W latach 2019 – 2023 opłaty te wg przewidywań europejskiego raportu Carbon Tracker mają wzrosnąć do 35-40 euro za tonę.

No dobrze, ale dlaczego Rzeszów zapłaci za prąd więcej niż niektórzy inni?

Otóż okazuje się, że niektóre miasta w Polsce zorientowały się w tendencjach cen na rynku energetycznym i postanowiły działać odpowiednio wcześniej. Nic nie stało na przeszkodzie, aby nawet długo przed zakończeniem zakontraktowanych już dostaw prądu (zwykle rocznych lub 2-letnich) miasta organizowały następne przetargi na późniejsze okresy.

Na przykład władze Stalowej Woli jeszcze w ubiegłym roku postanowiły kupić prąd z wyprzedzeniem na parę lat po ustalonej cenie w dniu zakontraktowania. Zorganizowały przetarg i wybrały najtańsza ofertę uzyskując bardzo atrakcyjną cenę w wysokości 210 złotych do końca 2019 roku.

Miasta, które pospieszyły się i przeprowadziły przetargi nawet w pierwszej połowie tego roku także mogą dziś świętować. Grodzisk Mazowiecki na przykład ma zagwarantowaną cenę na poziomie 273 złotych za 1 megawatogodzinę.

Innym sposobem na uzyskanie lepszej ceny prądu na giełdzie towarowej jest stworzenie grupy nabywczej, która zamówi prąd w większej ilości. Tak zrobiły władze Krosna porozumiewając się z 30 innymi gminami i 5 powiatami z całego regionu.

Władze Rzeszowa spokojnie natomiast ogłosiły w pojedynkę dwa przetargi (na zasilanie budynków i oświetlenie uliczne) i to dopiero w połowie sierpnia i w końcu sierpnia, znacznie po połowie tego roku. Rozstrzygniecie pierwszego przetargu – na zasilanie budynków – nastąpiło 23 października, rozstrzygnięcie drugiego – na oświetlenie uliczne – nastąpiło 9 listopada. Ceny okazały się wtedy już bardzo wysokie, odpowiednio 370 złotych i 301 złotych. W tym przypadku powiedzenie „czas to pieniądz” sprawdziło się całkowicie, niestety niekorzystnie dla Rzeszowa.

Jedynym pocieszeniem jest to, że w obu przypadkach przetarg wygrała firma miejscowa, czyli PGE. Przynajmniej podatki zostaną na terenie miasta. Do przetargu stanęły też firmy z Poznania, Krakowa, a także niemiecka firma z Warszawy posiadająca jednak swą główną siedzibę w Essen. Wszyscy z tych oferentów zakupują energię elektryczną na giełdzie towarowej i mają tylko niewielki wpływ na jej ostateczną cenę. Ze swojej strony mogą operować głównie kosztami administracyjnymi i kosztami ryzyka związanego ze zmianami cen na rynku w najbliższych latach obejmujących wykonanie kontraktu.

Władze w rzeszowskim ratuszu mają teraz poważny powód do niepokoju. Koszty miejskiego prądu, na przykład koszty rozbudowanego oświetlenia świątecznego, mogą w zakontraktowanych cenach znacznie przekroczyć rozsądne granice. Najkorzystniejszy moment zamówienia energii z dobrą ceną na rynku minął w pierwszej połowie tego roku. Naszym zdaniem ten moment już przegapiono, choć można było go wykalkulować z rynkowych tendencji czytelnych od dłuższego czasu.

A czy duże rachunki dla instytucji miasta wpłyną bezpośrednio na portfele mieszkańców Rzeszowa?

Czy rzeszowianie powinni się niepokoić? Całe szczęście koszty prądu w gospodarstwach rodzinnych regulowane są zupełnie innymi zasadami i nie mają nic wspólnego z cenami prądu dla miasta. Co prawda rosnące ceny opłat za emisję CO2 mają wpływ na cały rynek energetyczny, ale rząd zapowiedział już wprowadzenie systemu refinansowania tych kosztów. Mają one objąć nie tylko indywidualnych odbiorców, ale być może także małe i średnie firmy. Według pierwszych zapowiedzi refinansowanie to będzie się odbywać bez udziału poszczególnych zainteresowanych, a jedynie pomiędzy sprzedawcą energii a budżetem Państwa. Więcej szczegółów tego rozwiązania mamy poznać do końca roku.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Wieści z miasta

Postautor: JanzRzeszowa » 10 gru 2018, 22:27

No to pani honorowy obywatel powinna oddać miastu (podatnikom) te 21 mln zł..., biedactwo nie wiedziało, że buduje na działkach miasta
https://rzeszow-news.pl/inwestor-millen ... nia-ugody/
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: Wieści z miasta

Postautor: OloB » 11 gru 2018, 13:50

bogdanoo pisze:http://czytajrzeszow.pl/?id=2035&idd=4&poz=ml0
...Czy rzeszowianie powinni się niepokoić? Całe szczęście koszty prądu w gospodarstwach rodzinnych regulowane są zupełnie innymi zasadami i nie mają nic wspólnego z cenami prądu dla miasta. Co prawda rosnące ceny opłat za emisję CO2 mają wpływ na cały rynek energetyczny, ale rząd zapowiedział już wprowadzenie systemu refinansowania tych kosztów. Mają one objąć nie tylko indywidualnych odbiorców, ale być może także małe i średnie firmy. Według pierwszych zapowiedzi refinansowanie to będzie się odbywać bez udziału poszczególnych zainteresowanych, a jedynie pomiędzy sprzedawcą energii a budżetem Państwa. Więcej szczegółów tego rozwiązania mamy poznać do końca roku.


Uff, całe szczęście nasz Rząd przejmie na siebie wyższe koszty energii i nie będę musiał płacić z własnej kieszeni... Czyli kto zapłaci :?: :? Naiwne myślenie :roll:
OloB
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 344
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: Wieści z miasta

Postautor: Doniek » 12 gru 2018, 8:17

To jest jeden z największych hitów jaki ostatnio rząd mydli oczy ludziom :lol: Grażyna z Januszem w swoich 4 kątach nie zapłacą 50zł wiećej i hulaj dusza. Za to oddadzą 3 razy tyle w towarach i usługach które zdrożeją...
Doniek
Maniak
Maniak
 
Posty: 1355
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: Wieści z miasta

Postautor: ekonomista » 12 gru 2018, 10:23

Doniek pisze:To jest jeden z największych hitów jaki ostatnio rząd mydli oczy ludziom :lol: Grażyna z Januszem w swoich 4 kątach nie zapłacą 50zł wiećej i hulaj dusza. Za to oddadzą 3 razy tyle w towarach i usługach które zdrożeją...

Ja tam jednak wolę w ten sposób niż płacić bezpośrednio te 50zł (nie wiem tylko skąd wziąłeś to, że zapłaci się 3 razy tyle). A za te podwyżki to trzeba podziękować tym którzy w 2009r. podpisywali unijny pakiet.
ekonomista
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 112
Na forum od: 01 sie 2017, 21:01

Re: Wieści z miasta

Postautor: bogdanoo » 12 gru 2018, 11:05

Może nie będzie tak źle:
http://czytajrzeszow.pl/?id=2058&idd=4&poz=ml0
Miasto Rzeszów razem z gminą Tyczyn, gminą Błażowa oraz gminą Nozdrzec już od ponad roku tworzą Rzeszowski Klaster Odnawialnych Źródeł Energii. We wtorek w rzeszowskim ratuszu odbyło się spotkanie inauguracyjne tej inicjatywy, podczas którego ogłoszono, że rzeszowski klaster otrzymał od Ministerstwa Energii Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii za pionierskie przedsięwzięcia w sektorze energetyki rozproszonej. Dzięki temu dokumentowi będzie można ubiegać się o sfinansowanie zaplanowanych inwestycji w sferze odnawialnych źródeł energii.

- Te 4 gminy rok temu podpisały porozumienie w sprawie utworzenia klastra. Jest to inicjatywa, która spowoduje, że nasze gminy będą w stanie stworzyć warunki do korzystania z tańszej i ekologicznej energii - powiedział na początku spotkania wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński.

Rzeszowski Klaster Odnawialnych Źródeł Energii przystąpił do ogłoszonego przez Ministerstwo Energii II Konkursu na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Dzięki przedstawieniu dobrej strategii, która spełnia warunki konkursu, znalazł się on wśród 33 innych klastrów, które takie certyfikaty uzyskało.

Na czym polega klaster energii? Tę kwestię wyjaśnił prezes zarządu Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii – Łukasz Trześniewski.

- Klaster jest inicjatywą bardzo szeroką. Służy on do produkcji, dystrybucji i samodzielnej konsumpcji energii odnawialnej. Ma ona zostać wytworzona i wykorzystana tylko i wyłącznie na terenie klastra i co ważne, może ona być tańsza, niż ta którą kupujemy w ramach przetargu - tłumaczy Łukasz Trześniewski.

Prezes zarządu Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii nawiązał w ten sposób do informacji dotyczących podwyżek cen za prąd, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Po otrzymaniu certyfikatu, który umożliwia pozyskanie środków finansowych na realizację inwestycji związanych ze źródłami odnawialnymi, przedstawiciele klastra rozpoczynają realne działania w tej sferze.

- Teraz przystępujemy do działania operacyjnego. Musimy przystąpić do realizacji i przygotowania źródeł odnawialnej energii. Mamy kilka grup inwestycji. Po pierwsze musimy te źródła zbudować, następnie chodzi o inwestycję sieciowe związane z dystrybucją energii, trzecia grupa działań to ograniczeniem ilości zużywanej energii, które są realizowane już teraz, natomiast działając w klastrze można je skoordynować i połączyć - mówi prezes zarządu Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii.

Według zapowiedzi Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii, działania w sferze odnawialnych źródeł energii na terenie klastra mają być widoczne już w przyszłym roku.

- Pierwsze efekty działania klastra będzie można zaobserwować już w przyszłym roku. Niektóre inwestycje są przygotowane do budowy, a niektóre są już nawet gotowe, istnieje również grupa inwestycji które są w planie - twierdzi Łukasz Trześniewski.

A jaki wpływ będzie miała działalność klastra dla mieszkańców Rzeszowa oraz trzech współpracujących gmin?

- Po pierwsze tego typu inwestycje kształtują dodatkowy przychód do budżetu miasta, ponieważ inwestorzy płacą w tej miejscowości podatki. Drugi element do dostęp do tańszej energii. Nie zapewniam, że stanie się to już w przyszłym roku, ale docelowo będzie taka możliwość, że osoba fizyczna, która może być członkiem klastra, będzie mogła zakupić energię po niższych cenach - wyjaśnia prezes zarządu klastra.

W procesie uzyskania wspomnianego certyfikatu pomagali przedstawiciele Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, który istnieje od 3 lat. Przedstawiciel tej inicjatywy opowiedział o tym, co udało się osiągnąć w tym czasie.

- My na dzień dzisiejszy na terenie naszego klastra mamy ponad 70 MW gotowych odnawialnych źródeł energii gotowych do produkcji energii. W przyszłym roku nakłady na inwestycje w tej sferze wyniosą 200 mln zł. W tego typu inicjatywach drzemie ogromny potencjał. Mamy takie czasy, że energia drożeje, a powietrze jest coraz gorsze, dlatego staramy się dzielić swoją wiedzą więc pomogliśmy Rzeszowskiemu Klastrowi Odnawialnych Źródeł Energii zdobyć ten certyfikat - powiedział podczas spotkania Albert Gryszczuk ze Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.

W nieodległej przyszłości przekonamy się więc zapewne jak działalność Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii wpłynie na ceny energii.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Wieści z miasta

Postautor: JanzRzeszowa » 12 gru 2018, 11:37

ekonomista pisze:
Doniek pisze:To jest jeden z największych hitów jaki ostatnio rząd mydli oczy ludziom :lol: Grażyna z Januszem w swoich 4 kątach nie zapłacą 50zł wiećej i hulaj dusza. Za to oddadzą 3 razy tyle w towarach i usługach które zdrożeją...

Ja tam jednak wolę w ten sposób niż płacić bezpośrednio te 50zł (nie wiem tylko skąd wziąłeś to, że zapłaci się 3 razy tyle). A za te podwyżki to trzeba podziękować tym którzy w 2009r. podpisywali unijny pakiet.


Tak, tylko znowu całe społeczeństwo złoży się na kastę górniczą (który to już raz?) w imię powstawania z kolan. Z drugiej strony widać jak UE działa na wyniszczenie krajów dorabiających się. Czy to nie skurwy...wo było zapisywać takie stawki dla ubogich społeczeństw?
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości