Odmulenie zalewu

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: jasiop » 09 paź 2018, 19:39

MaciekContii pisze:... jakby się prokurator wziął za tych eko i za tych z Karkowa, to by się okazało, że nasza "racja jest mojsza, niż twojsza"

Wiesz coś ? To zawiadom odpowiednie służby. To nic nie kosztuje ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 604
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: foreigner » 09 paź 2018, 22:29

Odmulanie zalewu w Rzeszowie. RDOŚ odpowiada, o co chodzi z ich sprzeciwem.


https://nowiny24.pl/odmulanie-zalewu-w-rzeszowie-rdos-odpowiada-o-co-chodzi-z-ich-sprzeciwem/ar/13557213

Chyba nic wiele nowego nie powiedzieli.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 347
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: MaciekContii » 12 paź 2018, 14:21

MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Nikoś » 12 paź 2018, 17:07

Zamiast się przyznać że z odmulenia nic nie będzie, to zaczyna się przepychanka kto zawinił. Tylko że miasto nie było i nie jest właścicielem zalewu, bo całym teren administrował zarząd wód w Krakowie. A teraz szukanie winnego
Tylko że po raz trzeci szansa na kasę może się już nie powtórzyć i wtedy dopiero będzie
Choć i tak to odmulenie to doraźny efekt by dał, bo bez przebudowy zapory na dolny spust kasa w błoto za jakiś czas
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1011
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: maks » 13 paź 2018, 22:55

To chwyt poniżej pasa – mówią urzędnicy.


http://rzeszow-news.pl/szef-wod-polskic ... nstytucji/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1703
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: MaciekContii » 19 paź 2018, 11:23

MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: maks » 08 lis 2018, 20:50

Towarzystwo Ochrony Ptaków i fundacja Greenmind zaskarżyli do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzję środowiska prezydenta Rzeszowa o odmuleniu zalewu. Ratusz tymczasem apeluje o jak najszybsze ogłoszenie przetargu.


http://rzeszow-news.pl/ekolodzy-zlozyli ... em-zalewu/
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1703
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: bogdanoo » 09 lis 2018, 9:45

We wszystkich mediach o zalewie:
http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=1626 ... &pagebl1=0
Ponownie wraca sprawa odmulania rzeszowskiego zalewu. Jak wiadomo, od kilku miesięcy trwają przepychanki pomiędzy miastem a właścicielem zalewu – Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w sprawie tego jak i kiedy przeprowadzić oczyszczanie zbiornika. W październiku tego roku dwie organizacje ekologiczne: Towarzystwo Ochrony Przyrody i Greenmind złożyły do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną w sprawie pozytywnej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącej wydanej przez prezydenta Rzeszowa decyzji środowiskowej. Ta decyzja jest podstawą w postępowaniu dotyczącym przeprowadzenia odmulenia zalewu. Należy przypomnieć, że na odmulanie zalewu ma zostać przeznaczone 48 mln złotych, z czego 42 mln to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, a pozostałe 6 mln pochodzi z budżetu państwa.

Ekolodzy w swojej skardze, do której dotarliśmy, przedstawili szereg zarzutów dotyczących decyzji prezydenta Rzeszowa. Według przyrodników decyzja środowiskowa nie zawierała pełnego postępowania w sprawie oceny wpływu odmulania na ryzyko nieosiągnięcia celu środowiskowego. Ponadto ekolodzy zarzucili, że realizując odmulanie na podstawie tej decyzji, doszłoby do zniszczenia zespołu łęgów wierzbowych, które stanowią przedmiot ochrony obszaru Natura 2000.

Dodatkowo w skardze stwierdzono, że zabezpieczenie hydrotechniczne określane opaską, mające za zadanie przeciwdziałać gromadzeniu się zaległego mułu znajduje się w obszarze chronionym. Ekolodzy twierdzą również, że muł zebrany z zalewu miałby być składowany na obszarze Natura 2000, a także w pobliżu domów mieszkalnych, konkretnie przy ul. Grabskiego, co byłoby uciążliwe dla mieszkańców. Postępowanie w NSA może potrwać nawet dwa lata i dopiero wtedy dowiemy się czy zarzuty ekologów są zasadne. Gdyby tak się okazało, to mogłoby oznaczać utratę dofinansowania z UE.

Tymczasem wiceprezydent Rzeszowa Andrzej Gutkowski na czwartkowej konferencji, która również dotyczyła odmulania zalewu stwierdził, że zarzuty podane przez ekologów są tożsame z tymi zarzutami, które przedstawiono w skargach do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie oraz w drugiej instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, i które to zarzuty oba te organy oddaliły.

- Jesteśmy przekonani, że NSA oddali skargę kasacyjną - twierdzi wiceprezydent Gutkowski.

A co jeśli będzie odwrotnie i NSA uzna zarzuty ekologów, a odmulanie będzie już w trakcie realizacji?

- Zawsze można pokryć tylko te koszty, które zostały przygotowane, wszystko zależy od specyfikacji przetargu. Prawo zamówień publicznych dopuszcza unieważnienie umowy zawartej jeżeli nie jest ona w interesie publicznym - odpowiada wiceprezydent Gutkowski. Zastępca prezydenta nie odpowiedział jednak, kto w przypadku konieczności zwrotu środków miałby je oddać. Czy właściciel zalewu, który realizuje odmulanie czyli RZGW czy miasto, które wydało decyzję środowiskową?

Według RZGW w Rzeszowie, decyzja środowiskowa jest nieprawomocna. Dlatego RZGW postanowiło przeprowadzić odmulanie w dwóch etapach, aby w pierwszym zająć się terenami nie objętymi obszarem Natura 2000, co nie wiązałoby się ze skargą przyrodników, natomiast w drugim zająć się odmuleniem terenów, które dotyczą skargi ekologów.

Jednak według władz miasta decyzja środowiskowa jest prawomocna i ostateczna, ponieważ została wydana w trybie rygoru natychmiastowej wykonalności. - Jeżeli RZGW twierdzi, że decyzja jest nieprawomocna to wprowadza opinię publiczną w błąd - twierdzi wiceprezydent Gutkowski. Władze miasta uważają ponadto, że zmarnowano już sporo czasu w tej sprawie i nic nie stoi na przeszkodzie aby ogłosić przetarg i podejmować pierwsze działania.

Krzysztof Gwizdak z RZGW twierdzi jednak inaczej. - Ja bym poprosił prezydenta Gutkowskiego o pokazanie tej prawomocności. Niestety czymś takim się on nie wylegitymuje, bo takiej klauzuli prawomocności nie ma. Uważamy wciąż, że ta decyzja jest nieprawomocna - mówi Gwizdak.

Mamy więc dwa rozbieżne zdania dotyczące decyzji środowiskowej wydanej przez prezydenta. Pytanie tylko kto ma rację? Miasto, które twierdząc, że NSA wyda na pewno pozytywny wyrok, chce aby natychmiastowo rozpoczęto postępowanie przetargowe na odmulenie całego zalewu? Czy RZGW, które chce to zrobić w dwóch etapach mając na uwadze postępowanie w NSA i związaną z tym groźbę konieczności oddania funduszy ze środków europejskich?
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1070
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Nikoś » 09 lis 2018, 12:07

Skończy się tak że z odmulenia wielkie nic wyjdzie, kasa przepadnie a smród i problem zostanie. Jesli nie da się odmulić to może chociaż dwie śluzy przerobić na dolne ?? zawsze to jakieś mini rozwiązanie. I ciekawe gdzie będą ci co tak bronią tej sadzawki przed odmuleniem gdy zacznie się problem z ujęciem wody dla miasta ...
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1011
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: dStan » 09 lis 2018, 12:18

dStan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 373
Na forum od: 30 cze 2014, 14:13

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość