Odmulenie zalewu

Aktualności dotyczące naszego miasta

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: bogdanoo » 29 sie 2018, 21:29

kontynuacja
http://czytajrzeszow.pl/?id=780&idd=4&poz=ml0
Przedstawiciele rzeszowskiego ratusza zarzucają rzeszowskiemu zarządowi Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie opieszałość oraz niedotrzymywanie warunków umowy w sprawie odmulenia zalewu na Wisłoku. Mimo że inwestycja nie należy do miasta, to podczas środowej konferencji z udziałem prezydenta Tadeusza Ferenca oraz wiceprezydenta Andrzeja Gutowskiego przedstawiono dokument który niepokoi władze miasta, i według którego odmulanie miałoby odbyć się tylko na jednej czwartej zalewu.

Według zgłoszonego 10 sierpnia przez należący do Wód Polskich Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zakresu działań na zalewie, który wpłynął do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, odmulanie miałoby się odbyć na długości 1100 metrów. Tymczasem według władz Rzeszowa umowa miała obejmować teren o długości ok. 4000 metrów.

- Dotarliśmy do tego dokumentu i jego treść bardzo nas zaniepokoiła, ponieważ odmulenie tylko 1100 metrów zalewu, a do tego tylko 275 metrów w przyszłym roku, jest niezgodne z umową podpisaną z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, według której oczyszczenie zalewu ma obejmować cały obszar zalewu na długości 4 km. W zgłoszeniu nie ma podanej również kwoty odmulenia na długości wskazanej w zgłoszeniu, a przypomnę że według wniosku oraz zapowiedzi m.in. posła Wojciecha Buczaka, miało to być 49 mln zł, które były przeznaczone jednak na oczyszczenie zalewu na całej długości. To zgłoszenie mija się wieloma pismami i decyzjami dyrektor RZGW, które dotyczyły tej sprawy. W tym roku spodziewaliśmy się że RZGW w Rzeszowie ogłosi przetarg na przygotowanie dokumentacji odmulenia zalewu, a cała inwestycja miałaby odbyć się na zasadzie projektuj i buduj. Według zapowiedzi dyrektor RZGW w Rzeszowie Małgorzaty Wajdy przetarg miał ruszyć w czerwcu jednak na ten moment nie ma żadnych informacji w tej kwestii - twierdzi wiceprezydent Gutkowski.
Zdaniem wiceprezydenta Rzeszowa takie ograniczenie prac praktycznie uniemożliwia korzystanie z zalewu w charakterze sportowo-rekreacyjnym. Odmulenie całego zalewu stwarzałoby okazję do realizacji inwestycji na tym zbiorniku co byłoby tylko i wyłącznie z korzyścią dla mieszkańców. Wiceprezydent zdementował również informację jakoby zmniejszenie długości realizacji oczyszczania zalewu z mułu może być związane ze skargami ekologów.

- Skargi można było składać podczas opiniowania projektu i oczywiście takie skargi były, jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie stwierdziło że projekt jest sporządzony poprawnie i rzetelnie, dlatego podtrzymano decyzje o realizacji inwestycji. Następnie skarga została skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie i tam również stwierdzono że projekt środowiskowy jest poprawny - tłumaczy wiceprezydent.

Prezydent Ferenc twierdzi natomiast, że kwota 49 milionów z pewnością starczy na wykonanie oczyszczenia całego zalewu.

- Ta kwota 49 milionów to jedno, natomiast dodatkowe pieniądze trzeba będzie przeznaczyć na coroczne prace, których koszt wylicza się na ok. 1 miliona złotych rocznie. Będziemy interweniować i rozmawiać z wykonawcą inwestycji, tym bardziej, że politycy różnych opcji obiecywali, że pieniądze będą i inwestycja zostanie zrealizowana, a więc to również leży w ich interesie aby odmulić cały zalew - mówi prezydent Rzeszowa.

O komentarz w tej kwestii zapytaliśmy kierownika zespołu komunikacji społecznej i edukacji ekologicznej w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Krzysztofa Gwizdaka.

- Przekaz na konferencji władz miasta nie był pełny. Decyzja środowiskowa prezydenta miasta obejmowała odmulenie zbiornika na powierzchni 32 ha, przy czym cała powierzchnia zbiornika wynosi ok. 68 ha. Niestety od tej decyzji odwołały się dwa stowarzyszenia ekologiczne, które zwróciły się w tej sprawie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jak wiemy SKO w Krośnie decyzję podtrzymało, dlatego ekolodzy zwrócili się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który również decyzję środowiskową podtrzymał oddalając zarzuty. Mamy jednak informacje, że ekolodzy zwrócą się do wyższej instancji czyli do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Dlatego nie chcąc czekać na cały proces i procedurę odwoławczą, złożyliśmy wniosek do RDOŚ w Rzeszowie na etap pierwszy realizacji odmulania zalewu - informuje Krzysztof Gwizdak.

Pierwszy etap inwestycji ma dotyczyć, obszaru który nie jest objęty programem Natura 2000, przez co środowiska ekologów mają ograniczone pole działania w kwestiach zaskarżenia decyzji.

Przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Rzeszowie, przedstawił również w jaki sposób będą prowadzone prace i jak zdaniem tej instytucji trzeba interpretować niektóre kwestie.

- Zakres tego etapu ogranicza się do terenu nieobjętego programem Natura 2000. Potwierdzam że jest to odcinek Wisłoka o długości ok. 1100 metrów od stopnia wodnego w kierunku Lisiej Góry, jednak należy zaznaczyć, że na tym odcinku odmulonych będzie aż 17 ha z 32 ha całej powierzchni, która ma zostać oczyszczona. Jest to ponad 50 procent tego terenu tak, że zarzuty ratusza są niezasadne. Natomiast pozostały odcinek o długości ok. 3 kilometrów, na których realnie zostało do oczyszczenia 15 ha, zostanie zrealizowany w kolejnym - drugim etapie. Zaznaczę również że powinniśmy się posługiwać jednostkami w hektarach, a nie w metrach ponieważ taki pomiar jest bardziej rzetelny - tłumaczy przedstawiciel RZGW w Rzeszowie.

Zapytaliśmy również o kwotę oraz termin ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji.

- Kwota 49 milionów obejmuje cały projekt realizacji odmulania czyli 4 kilometry, a dokładniej 32 ha powierzchni zalewu. Zmiana trybu inwestycji czyli stworzenie dwóch etapów, nie wpłynie na ostateczny termin realizacji tego zadania - zapewnia Krzysztof Gwizdak.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1029
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: MaciekContii » 30 sie 2018, 7:12

Ja p....ę, przecież to jest niekończąca się opowieść!!!
A sprawa jest prosta. Trzeba tu prokuratora. Działania terrorystyczne zmierzające do katastrofy ekologicznej i pozbawienia 200 tys miasta dostępu do wody pitnej.
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Szymek_Rz » 30 sie 2018, 15:44

To są gry wyborcze. Zaraz Buczak wyskoczy z "rewelacyjną wiadomością". Załatwiłem odmulanie całego zalewu!!!!
Robią z nas idiotów.
Szymek_Rz
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 134
Na forum od: 11 lis 2015, 18:00

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: a1chemik » 03 wrz 2018, 15:07

Buczak "nie będzie niczego" :lol: :lol: :lol: to nic nie załatwi, chyba ze trzeba coś zablokować. Natomiast cały ten temat z udrożnianiem tego zbiornika to po prostu historia z filmu... . Mam nadzieje, że jednak w końcu się uda to przeprowadzić jak należy... inaczej, trzeba będzie przestań nazywać to miejsce zalewem, bo stanie się on sadzawką
a1chemik
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 78
Na forum od: 29 cze 2018, 14:46

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: a1chemik » 07 wrz 2018, 15:32

Podali termin odmulania zalewu. Przy takim harmonogramie, to jak skończą odmulać to będzie trzeba rozpisać przetarg na kolejne :)

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzeszow/na-poczatku-oczyszcza-1-1-km-rzeszowskiego-zalewu-do-2022-roku-odmula-calosc.html

Od 15 października do 28 lutego 2018 r.
Od 15 października do 28 lutego 2019 r.
Od 15 października do 28 lutego 2020 r.
Od 15 października do 28 lutego 2021 r.
a1chemik
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 78
Na forum od: 29 cze 2018, 14:46

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Pieczarkowy » 07 wrz 2018, 23:08

2018 do 2022 = pierwszy etap, a drugi? Od 2022 do 2026? I potem od razu od nowa odmulamy pierwszy odcinek? :lol:
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 700
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: jasiop » 08 wrz 2018, 8:38

Bardzo krótkie okresy prac ...
Zadecydowały o tym na pewno warunki przyrodnicze, ale fajnie było poznać szczegóły dlaczego nie da się odmulać dłużej,
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 599
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: Pieczarkowy » 08 wrz 2018, 14:26

Rządowym pełnomocnikiem i koordynatorem programu został wojewoda małopolski Jerzy Miller. Władze Rzeszowa zapewnił, że nie zabraknie pieniędzy na odmulenie zalewu. – W pierwszym roku odmulania, czyli w 2016, pochłonie ono kwotę rzędu 30 milionów złotych. Później będzie potrzeby milion rocznie – mówi Ferenc.


W 2014 mówiono inaczej.
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 700
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: MaciekContii » 20 wrz 2018, 8:16

Dlaczego tym się nie zainteresuje prokurator?! Przecież to jest jawne działanie na szkodę 200 tys ludzi!!
https://plus.nowiny24.pl/ekolodzy-wciaz ... r/13506017
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Odmulenie zalewu

Postautor: MaciekContii » 24 wrz 2018, 11:29

Niejaka Monika Klimowicz:

(...)Jesteśmy przeciwni odmuleniu zalewu na Wisłoku, bo ta inwestycja spowoduje pogorszenie stanu siedlisk i gatunków ptaków na obszarze chronionym Natura 2000 – stwierdziła Monika Klimowicz, specjalista ds. komunikacji i edukacji w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. – Dlatego decyzję prezydenta zezwalającą na taka inwestycję, zaskarżamy do sądu administracyjnego.
http://supernowosci24.pl/protesty-ekolo ... iu-zalewu/

Warto takie osoby piętnować z imienia i nazwiska, ponieważ życie i zdrowie ludzi uważa za mniej wartościowe od ptaszków, które nad ten zalew przywędrowały kilkanaście lat temu.
Takie osoby powinny odpowiedzieć przed sądem za umyślne działanie przeciwko zdrowiu i życiu ludzi.
To jakaś mało elokwentna, młódka z Warszawy, która terroryzuje nas, mieszkających nad tym akwenem.
A OTOP to już ekoterrorystyczna organizacja na całego, której jest rzeczniczką.
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość