Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Pomysły na ulepszenie transportu, MPK i ogólnie kwestii komunikacyjnych w Rzeszowie

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: bartes_7 » 14 sie 2018, 21:14

Dlatego kluczowym wydaje się tutaj moment, w którym kierujący przed wjazdem na rondo powienien wiedzieć co będzie robił (jechał prosto, skręcał czy zawracał) i taki pas zawczasu zająć. Jak ktoś chce zawracać to powinien to wykonać ze skrajnego lewego pasa a nie skrajnego prawego. Popieram pomysł oznakowania ronda znakami poziomymi.
bartes_7
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 187
Na forum od: 07 lut 2016, 16:45

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: Arrival » 14 sie 2018, 22:20

Znaki poziome popieram.

Co do wiedzy gdzie chcę jechac - spoko kiedy jesteś lokalsem. Ale nie można zakładać, że każdy się od razu orientuje co chce zrobić. Po to rondo jest okrągłe, żeby można je było i kilka razy przejechać jeśli nie wiem gdzie jechać albo np. nie mam mozliwości zmiany pasa. To też sugestia dla tych, którzy potrafią się na wewnętrznym zatrzymać i czekać aż zewnętrzny będzie wolny. Po to to jest okrągłe, żeby nie stać jak dziad tylko objechać jeszcze raz i wstrzelić się płynnie w zjazd. Dla niektórych wydaje się to być jakąś ujma na honorze i zakładają, że muszą koniecznie za pierwszym razem znaleźć lukę i wjechać. Inaczej proces się zawiesza i samochód staje ;).
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: bartes_7 » 14 sie 2018, 22:26

A jak masz zwykłe skrzyżowanie i nie jesteś lokalsem to też nie wiesz jaki pas zająć jak chcesz skręcać w prawo czy lewo? Przecież to jest (przynajmniej dla mnie) oczywiste i w sumie nie potrzebuję znaków poziomych żeby wiedzieć gdzie mam się ustawić do skrętu.

Jak masz zamiar skręcać w lewo lub zawracać na rondzie to ustaw się na lewym skrajnym a nie objeżdżaj ronda prawym skrajnym (wiem, że można - objade prawym bo kto mi zabroni?) ale o ile lepiej by się wszystkim jeździło!
bartes_7
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 187
Na forum od: 07 lut 2016, 16:45

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: porteño » 15 sie 2018, 0:09

Co to jest lokals?
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: littlemonster00 » 15 sie 2018, 3:11

Miejscowy;)
littlemonster00
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 369
Na forum od: 31 gru 2017, 16:49

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: Arrival » 15 sie 2018, 9:04

bartes_7 pisze:A jak masz zwykłe skrzyżowanie i nie jesteś lokalsem to też nie wiesz jaki pas zająć jak chcesz skręcać w prawo czy lewo? Przecież to jest (przynajmniej dla mnie) oczywiste i w sumie nie potrzebuję znaków poziomych żeby wiedzieć gdzie mam się ustawić do skrętu.

Jak masz zamiar skręcać w lewo lub zawracać na rondzie to ustaw się na lewym skrajnym a nie objeżdżaj ronda prawym skrajnym (wiem, że można - objade prawym bo kto mi zabroni?) ale o ile lepiej by się wszystkim jeździło!


Jak mam narysowane znaki to się orientuję. Rozmawiamy o rondach bez znaków poziomych bo tylko wtedy jest problem.
A co jeśli rondo ma 3 pasy i np. 5 wylotów? Co jeśli jestem na wewnętrznym, chcę zmienić pas na zewnętrzny, ale tam ciągle jest ruch. Więc jade kolejny raz dookoła i wypatruję swojej szansy. Nie patrzę już na to, w którym miejscu zmienię pas, byle się udało.

Mam wrażenie, że szukacie problemów na siłę i dziwnych rozwiązań. Zasady są jasne, proste, przejrzyste i zgodne z logiką. Po prostu z jakiegoś powodu nie przyjęły się w Rzeszowie nad czym ubolewam.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: bartes_7 » 15 sie 2018, 10:28

Przecież już pisałem wyżej co robię jeśli rondo ma 5 pasów i 10 zjazdów. Włączyłem się do dyskusji właśnie po to, żeby napisać o tym, że można opuszczać rondo z wewnętrznego pasa (przynajmniej na tych rondach rzeszowskich co jest po max 2 pasy). Póki co to zjazd z wewnętrznego pasa nie jest wykroczeniem drogowym w Polsce! Wykroczeniem natomiast jest wymuszenie pierwszeństwa na pojeździe jadącym sąsiednim pasem. Z mojej strony tyle w temacie
bartes_7
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 187
Na forum od: 07 lut 2016, 16:45

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: Arrival » 15 sie 2018, 11:10

Póki co to zjazd z wewnętrznego pasa nie jest wykroczeniem drogowym w Polsce!


Oczywiście, że jest!

Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;


https://spidersweb.pl/autoblog/rondo-zj ... ja-lublin/
Natomiast kierująca samochodem niebieskim bez wątpienia zmieniała pas z lewego na prawy, a nawet gorzej… usiłowała skręcić w prawo z lewego pasa, co w ogóle jest zakazane. Aby zjechać z ronda, najpierw należy zająć zewnętrzny pas przeznaczony do zjazdu i dopiero potem opuścić rondo. Pas wewnętrzny przeznaczony jest tylko do okrążania ronda i nie można z niego donikąd skręcać, tak jak nie skręca się z lewego pasa w prawo na zwykłym skrzyżowaniu.


http://badanie-techniczne.pl/2018/06/op ... asa-ruchu/

I miliard innych źródeł. Rondo to jest zwykła droga wielopasmowa z kilkoma skrzyżowaniami po drodze, nie ma żadnych innych przepisów definujących jakieś odmienne zasady poruszania się na rondach. Nie można sobie wymyślać przepisów, a potem wymuszać na innych ich stosowanie.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: bartes_7 » 15 sie 2018, 14:30

No dobra, napiszę inaczej. Po pierwsze zachowuję szczególną ostrożność i zawsze puszczam auta jadące zewnętrznym pasem. NIgdy też nie dostałem mandatu robiąc taki manewr przy radiowozie. Po drugie w prawie o ruchu drogowym nie ma szczegółowego opisu zasad jazdy po rondzie! Po trzecie są też takie ronda https://www.google.pl/maps/@50.0653382, ... !1e3?hl=pl . Osobiście uważam, że jest to najrozsądniejszy sposób na poruszanie się po rondzie ponieważ zasada zjazdu z prawego pasa doszczętnie niszczy przepustowość ronda w godzinach szczytu. A tutaj już tak pół żartem pół serio: Nie ma możliwości inaczej opuścić rondo jak z prawego pasa! A że manewr zaczynam z wewnętrznego pasa i zjeżdżam z ronda (po drodze przejeżdzając przez prawy) to przecież suma sumarum robię dokładnie to co piszesz. Czyli opuszczam rondo de facto z prawego pasa :)
bartes_7
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 187
Na forum od: 07 lut 2016, 16:45

Re: Niebezpieczne miejsca w Rzeszowie

Postautor: Arrival » 15 sie 2018, 15:41

1. Mandatu raczej w Rzeszowie nie dostaniesz bo nie raz widziałem, że radiowóz robi to samo ;).

2. Ronda turbinowe, które pokazałeś są idealnym rozwiązaniem bo są bezkolizyjne. Pośrednie rozwiązanie to wyrysowane pasy ruchu. Mimo wszystko to są całkiem inne sytuacje niż te o których tu rozmawiamy. Podobnie jak są skrzyżowania, z których można skręcić w prawo np. z pasa środkowego (bo są znaki poziome/pionowe).

3. Co do reszty tłumaczeń - rozumiem, że nie zdziwiłoby Cię kompletnie gdyby ktoś jechał tu np. 50 metrów przed Tobą lewym pasem, zaczął sobie zwalniać i na poziomie stacji skręcił w nią w prawo przecinając Twój pas: https://www.google.pl/maps/@50.0621724, ... 6656?hl=pl
Gość zerknąłby w lusterka, zachowałby szczególną ostrożność, w praktyce żadnego zagrożenia by nie spowodował bo przecież byłeś kawałek za nim, a innych samochodów brak. No i przecież skręcił z prawego pasa ;). Bo parafrazując Ciebie: "A że manewr zaczynam z lewego pasa i zjeżdżam z jezdni (po drodze przejeżdzając przez prawy pas) to przecież suma sumarum robię dokładnie to co piszesz. Czyli opuszczam jezdnię de facto z prawego pasa .

I nie widzisz kompletnie problemu w tym gdyby np. większość kierowców właśnie w ten sposób postępowała. A gdyby się okazało, że zerknęli w lusterko i byłbyś zbyt blisko za nimi to po prostu by się na tym lewym pasie zatrzymali, włączyli sobie kierunkowskaz, zablokowali ten lewy pas i poczekali aż prawy będzie wolny i potem skręcili. Nikt nie powinien się dziwić takiej sytuacji?

Albo w miejscu w stylu tego: https://www.google.pl/maps/@50.0444097, ... 6656?hl=pl -
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości