Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Pomysły na ulepszenie transportu, MPK i ogólnie kwestii komunikacyjnych w Rzeszowie

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: maks » 31 mar 2019, 16:43

c.d

Miasto chce wybudować wielopoziomowy parking przy targowisku na ul. Dworaka. Już teraz kierowcy walczą o miejsca parkingowe

Budowa drugiego parkingu, a później wprowadzenie opłat za postój niewiele pomogły. W niedziele znalezienie wolnego miejsca parkingowego przy targowisku wciąż graniczy z cudem. Dlatego miasto przymierza się do budowy trzeciego parkingu, tym razem dwupoziomowego.

Przy ul. Dworaka znajduje się największe miejskie targowisko. W dni robocze świeci pustkami, za to co niedzielę na zakupy przyjeżdżają tu tłumy. I te tłumy mają kłopot z tym, by znaleźć miejsce do parkowania. W niedziele przejazd 750-metrową ul. Dworaka w kierunku targowiska może trwać nawet pół godziny. Samochody stoją w korku, kierowcy czekają po kilkadziesiąt minut na to, by zwolniło się miejsce parkingowe.

Miejsc wciąż mało

Klientom i kupcom nowego targowiska początkowo miał wystarczyć parking na 200 miejsc postojowych. Bardzo szybko okazało się, że to za mało. Klienci, którzy przyjeżdżali w niedziele na targ, parkowali gdzie popadnie: wzdłuż ulic Lwowskiej, Rejtana, Mieszka I, a nawet Kustronia.

W ubiegłym roku miasto wybudowało drugi parking – w miejscu, gdzie w przyszłości powstanie druga nitka ul. Dworaka w ramach budowy tzw. Wisłokostrady – drogi łączącej al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą. Ma 160 miejsc postojowych. Razem to 360 miejsc. Jak było jednak do przewidzenia – to wciąż za mało.

Będzie parking dwupoziomowy?

Miasto, żeby zwiększyć rotację na obu parkingach, wprowadziło opłaty za postój. Teraz przymierza się do budowy parkingu wielopoziomowego. Miałby on powstać po prawej stronie ul. Dworaka, między mostkiem nad potokiem Młynówka a jednostką wojskową.

– Ogłosiliśmy konkurs na opracowanie wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji – potwierdza Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Pod uwagę brane są dwa warianty parkingu: w terenie oraz dwupoziomowy. Pierwszy mógłby pomieścić 150 samochodów, licząc z miejscami dla osób niepełnosprawnych, a drugi – 220 samochodów. Jego drugi poziom miałby być dopasowany wysokością do ul. Dworaka. Oprócz tego powstanie niezbędna infrastruktura: droga dojazdowa, oświetlenie oraz kanalizacja.

– W tym roku chcemy wykonać dokumentację i uzyskać wszystkie zgody. W przyszłym roku moglibyśmy już zacząć budowę. Ta inwestycja przyda się także ze względu na planowaną budowę Wisłokostrady – mówi Chłodnicki.

gazetarzeszow
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1699
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 27 cze 2019, 21:23

http://czytajrzeszow.pl/?id=4918&idd=4&poz=ml0
Od jakiegoś czasu władze Rzeszowa zapowiadają budowę wielopoziomowych parkingów, które miałyby rozwiązać problem braku miejsc postojowych, dla osób chcących zostawić swój pojazd w pobliżu centrum miasta. W tamtym roku mówiono o dwóch lokalizacjach – ul. Pułaskiego, tuż obok otwartych basenów ROSiR i parkingu przy Hali Podpromie. Z informacji, które uzyskaliśmy w ratuszu wynika, że w najbliższych planach inwestycyjnych znalazło się miejsce tylko dla jednego parkingu. Chodzi o lokalizację przy basenach ROSiR, dla której w tym momencie miasto przygotowuje program funkcjonalno-użytkowy.

- Jest to pierwszy etap realizacji tej inwestycji i może on potrwać do października tego roku. Następnie konieczne będzie opracowanie dokumentacji, do tego dochodzi również sama budowa obiektu. Wstępnie można zakładać, że parking mógłby zostać oddany do użytku w 2021 roku – powiedział nam rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki.

Nowy parking miałby mieć 5 kondygnacji (w tym pierwszą w poziomie gruntu) i pomieścić około 280 samochodów. O budowę tego obiektu od dłuższego czasu zabiegają miejscy radni Platformy Obywatelskiej. Według nich byłby on dobrym rozwiązaniem dla osób, które latem tłumnie przyjeżdżają popływać na basenach ROSiR, a nie mają gdzie zostawić swojego samochodu. Według na razie nieoficjalnych, szacunkowych wyliczeń parking przy ROSiR kosztowałby ok. 4,5 mln zł.

A co w takim razie z parkingiem na Podpromiu? W czasie rozgrywek sportowych odbywających się na sąsiedniej hali parking jest zapełniony po brzegi. Cierpią też okoliczni mieszkańcy, bo samochody widzów zajmują wszystkie pobliskie ulice. Władze w ubiegłych latach kilka razy zapowiadały rozpoczęcie prac nad rozbudową parkingu na Podpromiu o kolejne kondygnacje. Za każdym razem temat jednak przycichał.

W październiku zeszłego roku, temat parkingu przy hali na Podpromiu powrócił razem z kwestią jej przebudowy. Jak wiadomo temat rozbudowy hali upadł, ponieważ jedyna oferta jaką otrzymało miasto w przetargu na modernizację obiektu znacznie przekraczała kwotę jaką ratusz przeznaczył na ten cel. Wtedy można było mieć wrażenie, że rozbudowa parkingu była ściśle związana z rozbudową hali, więc o nowych miejscach parkingowych pod halą należałoby zapomnieć. Mimo to, tuż przed wyborami samorządowymi, a zarazem jeszcze przed unieważnieniem przetargu na rozbudowę hali, prezydent Tadeusz Ferenc deklarował, że budowa takiego parkingu byłaby dobrym rozwiązaniem z racji nie tylko bliskiej odległości Podpromia, ale i również Stadionu Miejskiego.

- Chcemy go zbudować i jest to konieczne, ponieważ w momencie zawodów sportowych faktycznie jest problem z zaparkowaniem samochodu - mówił prezydent Tadeusz Ferenc podczas jednej z konferencji w październiku ub. r.

Padały zapowiedzi o dobudowaniu 2 lub 3 kondygnacji, jednak teraz okazuje się, że ratusz na razie nie myśli o rozbudowie kolejnego parkingu.

- Nie prowadzimy w tym momencie żadnych działań związanych z rozbudową parkingu przy Podpromiu – informuje rzecznik prezydenta.

Obecnie parking na Podpromiu może pomieścić około 350 pojazdów.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Poprzednia

Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości