Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Pomysły na ulepszenie transportu, MPK i ogólnie kwestii komunikacyjnych w Rzeszowie

Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: maks » 18 gru 2017, 16:51

"W Rzeszowie brakuje parkingów wielopiętrowych. Zwłaszcza w miejscach, gdzie zmasowana jest bardzo dużo samochodów. Tak jest przy klinice na ul. Lwowskiej, Podpromiu, czy ścisłym centrum" - pisze do "Wyborczej"


http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/56,3 ... glada.html
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1515
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: foreigner » 18 mar 2018, 0:50

Tarnów od 2015 dysponuje trzypoziomowym parkingiem Park & Ride przy dworcu PKP na 340 aut. Teraz planuje następny, na 188 aut, zdobyto na niego dofiannsowanie unijne.
http://www.gazetakrakowska.pl/motofakty/a/w-tarnowie-powstanie-nowy-parking-typu-parkride,12627472/

Również w Kielcach od 2015 działa pierwszy P&R. W 2017 odbyły się tam konsultacje społeczne w sprawie budowy nowego, na 350 aut. Miasto miało w planach budowę w sumie kilku.
http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/w ... ,11811148/

W zeszłym roku Lublin przeprowadził przetarg na zaprojektowanie 7 parkingów P&R. Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć 50 mln, z czego Unia da 35. Przy każdym parkingu mają być stanowiska Lubelskiego Roweru Miejskiego.
http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/coraz-blizej-park-and-ride-w-lublinie,11988253/

W tym roku powstanie też P&R w Krośnie we współpracy z władzami województwa i pobliskich miejscowości.
https://rzeszow.onet.pl/podkarpackie-21-nowych-autobusow-trafi-do-miejskiego-obszaru-funkcjonalnego-krosno/3cw43l9

Parkingi P&R powstaną też w gminach wokół Rzeszowa, a to za sprawą projektu przygotowanego ostatnio przez Związek Gmin "Podkarpacka Komunikacja Samochodawa". P&R przewidziano w Boguchwale, Chmielniku, Czudcu.
http://rzeszow-news.pl/bedzie-54-nowych-autobusow-mks-powstana-tez-sciezki-rowerowe-chodniki-przystanki/

Nie widzę żadnych informacji o Park & Ride w Rzeszowie. Tymczasem za dwa lata ma ruszyć podkarpacka kolej aglomeracyjna. Parkingi P&R są typowym elementem takich kolei i powstają w nawet niewielkich miejscowościach do których dociera taka kolej. Ale to przede wszystkim centrum aglomeracji powinno takie parkingi posiadać. Oczywiście Kraków, Wrocław mają takich parkingów wiele jako stolice małopolskiej kolei aglomeracyjnej i wrocławskiej kolei aglomeracyjnej. Tymczasem Rzeszów wydaje się nie zauważać tematu, mimo, że aspiruje do bycia w gronie metropolii.
foreigner
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 312
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 18 mar 2018, 14:16

wydaje mi się, że gdzieś tutaj na forum widziałem tutaj jakąś informacje czy dyskusje krótka na temat właśnie P&R w Rzeszowie, ale nie pamiętam gdzie to było :/
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 653
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: porteño » 18 mar 2018, 14:30

Park & Ride? Co to znowu za głupota? A mawiają, że Polacy nie gęsi...
porteño
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 592
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 10 paź 2018, 21:17

Obrazek
Obrazek
Obrazek
http://czytajrzeszow.pl/?id=1262&idd=4&poz=ml0
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Rzeszowa – Wojciech Buczak podczas środowej konferencji prasowej zaprezentował kolejny ciekawy pomysł. Tym razem chodzi o projekt „Parking P-Plus” związany z budową na terenie miasta wielopoziomowych parkingów, które poza swoim głównym przeznaczeniem mogłyby również spełniać inne, dodatkowe, ważne funkcje społeczne.

Konferencja odbyła się przy ul. Piastów, na której obecnie ewidentnie brakuje miejsc parkingowych. Wiele samochodów jest tu parkowanych na chodnikach często uniemożliwiając poruszanie się pieszym.


Poseł Wojciech Buczak
Fot. Karol Woliński
- W Rzeszowie są duże problemy jeżeli chodzi o parkowanie samochodów, szczególnie na takich osiedlach, jak to, na którym się znajdujemy. Tego typu ulice są zatłoczone, przez co problem z przejazdem może mieć na przykład straż pożarna. Rozwiązaniem na tego typu problemy, na tym osiedlu ale również na innych, jest budowa nowych wielopoziomowych parkingów, które będą mnożyć powierzchnię obecnie zajmowaną przez parkingi samochodowe. Na tym osiedlu parking ma 85 miejsc. Gdyby zbudować w tym miejscu parking wielopoziomowy, to ich liczba mogłaby wzrosnąć do 250 miejsc, a w przypadku większej liczby kondygnacji tych miejsc byłoby jeszcze więcej - tłumaczy kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa.

Poseł Wojciech Buczak zdradził również, jakie inne funkcje taki obiekt mógłby spełniać.

- Taki obiekt musi być akceptowany przez mieszkańców i zostać zaprojektowany w taki sposób aby nie szpecił okolicy. Podkreślam również wielofunkcyjność takiego parkingu. Będzie tam możliwość stworzenia zielonego rynku, na którym byłaby możliwość sprzedawania świeżych owoców czy warzyw, ponadto można stworzyć dom dla seniora, świetlicę dla młodzieży czy klub modelarski. Ważne jest to, że przed ewentualną budową należałoby się zapytać mieszkańców, o to co powinno się w tym obiekcie znaleźć. Chcemy aby te parkingi wypełniały wiele funkcji i były przyjazne dla osiedli i dla miasta - twierdzi Wojciech Buczak.

Parkingi mogłyby być odpowiednio wkomponowane w naturalne otoczenie i na zewnątrz przykryte roślinnością.

O inicjatywie „Parking P-Plus” opowiedział również Henryk Sobolewski – architekt z Rzeszowa, który jest twórcą projektu parkingu wielopoziomowego przy ul. Piastów. Zgodnie z koncepcją przedstawioną na konferencji, projekt jest uniwersalny i takie same lub zbliżone parkingi mogłyby powstawać w różnych częściach miasta. Jak powiedział architekt, parkingi mogłyby mieć kilka kondygnacji nadziemnych oraz jedną, dwie kondygnacje podziemne. Tu jako przykład dał Paryż, gdzie spotkał się z parkowaniem na czwartym poziomie poniżej Sekwany.

- Garaże wielopoziomowe, to nie jest fikcja tylko realna rzeczywistość, ziemi mamy coraz mniej, a samochodów coraz więcej. Garaże wielopoziomowe są rzeczą niezbędną i należy w nie inwestować. Nie są to rzeczy zbyt drogie, ponieważ są budowane z elementów odlewanych z betonu architektonicznego naturalnego - uważa Sobolewski.


Architekt Henryk Sobolewski, twórca projektu parkingu przy ul. Piastów
Fot. Karol Woliński
Henryk Sobolewski przedstawił również, w jaki sposób Rzeszów powinien walczyć z nadmiarem samochodów w mieście.

- Moja koncepcja opiera się na 3 aspektach. Pierwszy z ich to parkingi wielopoziomowe na obrzeżach miasta czyli na zewnętrznych ulicach Rzeszowa, dzięki którym osoby przyjeżdżające do Rzeszowa, mogłyby zostawić samochód na przedmieściach, a do centrum dostać się bezpłatną komunikacją miejską. Drugi aspekt, to tak zwane koła czyli budowanie garaży wzdłuż linii 0 komunikacji miejskiej, co rozładowałoby ruch w centrum. Trzeci aspekt to właśnie takie garaże na osiedlach. Teraz osiedla zamieniają się w autokomisy, funkcje osiedla została zatracona przez nadmiar samochodów, taki garaż poza możliwością zaparkowania, może spełniać funkcje społeczne czy rekreacyjne dla lokalnych mieszkańców - twierdzi architekt, który jest twórcą projektu parkingu wielopoziomowego przy ulicy Piastów.

Jak powiedział Wojciech Buczak, inicjatorem budowy takich parkingów powinno być miasto. Natomiast w zależności od konkretnej lokalizacji i własności gruntów można budować je w ramach partnerstwa z podmiotami prywatnymi czy np. spółdzielniami mieszkaniowymi.


BTW. jakby na dachach stworzyli np. boiska sportowe (w przypadku parkingów osiedlowych, było by to bardzo dobre rozwiązanie).
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 653
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: Nikoś » 10 paź 2018, 21:54

Tylko ciekawe gdzie np. na Piastów on chce to wcisnąć to raz, a dwa mieszkańcy na pewno się ucieszą że im zamiast trawnika hala garażowa wyrasta. Wielkie zapowiedzi z których nic nie wyjdzie.
Parkingi jak już to tak ale podziemne a nie naziemne eh
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 886
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Parkingi wielopoziomowe w Rzeszowie ?

Postautor: bogdanoo » 10 paź 2018, 22:15

Na Piastów, tak jak mówił - w miejscu obecnego parkingu.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 653
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32


Wróć do Propozycje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość