Rower miejski

Ścieżki rowerowe, rowery miejskie, aktualności dotyczące rowerzystów itp.

Rower miejski

Postautor: Frodo907 » 29 lut 2016, 15:35

Nie chcę zaśmiecać tematu z kolejką miejską więc postanowiłem założyć nowy temat w odpowiednim dziale.
Poniżej artykuł z otwarcia nowego sezonu roweru miejskiego w Warszawie.
Jawnie podano informacje ile było wypożyczeń, ilość stacji, rowerów, itp.
W Rzeszowie takie dane są niedostępne. Ilość wypożyczeń to tajemnica handlowa firmy która prowadzi ten system.

Ruszył piąty sezon Veturilo
Piąty sezon Veturilo rozpoczęty. Od rana można już korzystać z miejskich rowerów, które po zimowym przeglądzie i konserwacji trafiły do 204 stacji.

Ponieważ system jest już gotowy, zdecydowaliśmy o jego uruchomieniu już dziś, 29 lutego. Rowery można wypożyczać od rana. Choć system działa dopiero kilka godzin, operator zanotował już kilkadziesiąt wypożyczeń.

Firma Nextbike rozpoczęła rozwożenie rowerów w piątek wieczorem. Sprzęt był w trybie ciągłym przygotowywany przez dwóch serwisantów. W sumie do 204 stacji zostanie dostarczonych 3039 rowerów. Obecnie z magazynu wyprowadzane są ostatnie rowery.

Wypożyczyć będzie można też 10 tandemów i 10 rowerków dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat (w ramach pierwszej na świecie wypożyczalni rowerków dla dzieci Veturilko).

W 2015 roku z rowerów miejskich korzystało prawie 350 tys. osób. Rowery były wypożyczane średnio co 10 sekund, czyli prawie 2 mln razy, a do grona użytkowników dołączyło 82 658 osób. Łącznie od startu systemu w 2012 r. miejskie rowery wypożyczano ponad 6 mln razy, a w systemie jest prawie 375 tys. użytkowników.

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu – ruch rowerowy w stolicy stanowi już 3,8 proc. podróży niepieszych w ciągu doby.


Całość materiału pod linkiem https://zdm.waw.pl/aktualnosci/gotowi-do-startu-veturilo

Kto podaje te informacje? Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rower miejski

Postautor: jasiop » 29 lut 2016, 17:00

Frodo907 pisze:...
Jawnie podano informacje ile było wypożyczeń, ilość stacji, rowerów, itp.
W Rzeszowie takie dane są niedostępne. Ilość wypożyczeń to tajemnica handlowa firmy która prowadzi ten system.

Ależ z tego co mi wiadomo istnieją zapisy w umowie między miastem a operatorem które umożliwiają urzędnikom wgląd do takich danych. Wystarczy tylko chcieć, ale jak widać, nawet to są za duże wymagania względem nich ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Rower miejski

Postautor: maks » 11 kwie 2016, 8:19

Sezon rowerowy wystartował. Znów bez roweru miejskiego?

W poniedziałek miasto zdecyduje, czy wydać pieniądze na rower miejski. To późno, bo sezon rowerowy już się rozpoczął, a na stacje, których jest za mało i są w złych miejscach, wróciły stare, mocno wysłużone rowery. To żadna zachęta by mieszkańcy i turyści chcieli z nich korzystać

Rzeszów był jednym z pierwszych miast, w których w 2010 roku został wprowadzony rower miejski. Ale dziś system, który tu działa nie spełnia oczekiwań. Już poprzedni sezon był kiepski, o czym pisaliśmy w październiku. Choć całe ubiegłe lato sama dojeżdżałam do pracy właśnie rowerem, pokonując ok. 14-kilometrową trasę każdego dnia, nikogo na rowerze miejskim nie spotkałam. Arkadiusz Turoń ze stowarzyszenia RoweryRzeszow.pl, który, jak wyliczył, miesięcznie pokonuje rowerem 300 km, w całym ubiegłym roku na rowerze miejskim spotkał cztery osoby. Nie ma się co dziwić, to jak prezentowały się stacje roweru miejskiego to obraz nędzy i rozpaczy. Stały na nich brudne i zdezelowane rowery, których miesiącami nikt nie naprawiał, czytniki kart były pozaklejane, pozapychane otwory do przypinania.

Ale wówczas, jesienią, plany i nadzieje związane z nowym sezonem były ogromne. Małgorzata Mac, prezes Romet Rental Systems, firma która obsługiwała rower miejski zapowiadała, że chce rozbudować system o co najmniej 20 stacji i 200 rowerów. Każda stacja miałaby co najmniej 15 stanowisk, a optymalnie 20-30. Zmieniłyby się także zasady wypożyczania. Nie byłoby kart, a na panelu dotykowym należałoby wpisać kod PIN otrzymany przy rejestracji na maila lub telefon. Było jednak jedno ale: warunkiem wprowadzenia tych zmian miała być nowa umowa podpisana z miastem. Małgorzata Mac chciała, by wzorem innych miast Rzeszów płacił za każde pierwsze 20 minut wypożyczenia. Rozmowy z miastem na ten temat były prowadzone już jesienią.

W Rzeszowie 15 minut raz dziennie jest bezpłatne, ale nie jest dotowane. - To rozwiązanie wprowadziła nasza firma. System roweru publicznego musi być dotowany ze środków miasta, w innym wypadku idea nie będzie się rozwijać. Tak działa to w całej Europie - mówiła jeszcze jesienią "Wyborczej" Małgorzata Mac.

Wydawałoby się, że od października do kwietnia niejedne negocjacje można zakończyć i niejedną umowę podpisać. Tymczasem 1 kwietnia na rzeszowskie ulice do starych stacji wróciły stare rowery. Nie przybyło żadnej stacji, nie zwiększyła się liczba rowerów. Nikt też nie wymienił tych już mocno zużytych.

- Rozmowy z miastem trwają nadal, nie ma decyzji. Za kilka dni jestem umówiona na spotkanie. Bez zgody miasta na zmiany w umowie, nie możemy wykonać żadnego ruchu. Jeśli tylko będzie decyzja ze swojej strony w ciągu 1-1,5 miesiąca jesteśmy w stanie wprowadzić zmiany - mówi Małgorzata Mac i przyznaje: - Dziś system nie spełnia wymagań użytkowników. Rzeszów powinien mieć 30 stacji, to automatycznie przełożyłoby się na większą liczbę wypożyczeń. W Toruniu, który jest miastem podobnej wielkości, mamy 10 tys. użytkowników i tysiąc wypożyczeń dziennie.

Dziś w mieście jest 19 stacji i ok.100 rowerów. - Mają po 4-5 lat i są na tyle zużyte, że należałoby je wymienić. My jesteśmy na to gotowi, ale to ogromne koszty. Na początku marca złożyliśmy do miasta kolejne pismo i do dziś nie mamy odpowiedzi, choć mamy zapewnienia, że jest wola, by pozytywnie zakończyć te rozmowy - mówi Małgorzata Mac i podkreśla: - Zależy nam, aby rzeszowski system rowerowy nie odbiegał od systemu innych miast, by dobrze działał i był alternatywą do komunikacji miejskiej. Sezon się rozpoczyna, szkoda, aby kolejny rok upłynął bez roweru miejskiego.

Negocjacje z Romet Rental Systems ze strony miasta prowadziła Anna Kowalska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie. - W poniedziałek zapadnie decyzja w tej sprawie. Jestem umówiona na rozmowę z prezydentem. Nie wiadomo, ile miasto będzie mogło wygospodarować na wypożyczanie rowerów. Rozmawiamy o kwocie 450 tys. zł rocznie - mówi Anna Kowalska.

Ale nawet jeśli te pieniądze znajdą się w budżecie, nie ma pewności, że uda się coś zmienić w rowerze miejskim w tym sezonie. - Bo będziemy musieli ogłosić przetarg, a to oznacza, że będzie mogła w nim wystartować każda zainteresowana firma - mówi Anna Kowalska.

gazeta rzeszów
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3545
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Rower miejski

Postautor: maks » 12 kwie 2016, 9:04

c.d

Właściciele miejskiej wypożyczalni rowerów w Rzeszowie chcą by miasto dołożyło pieniądze do modernizacji systemu.

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... e,9865445/
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3545
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Rower miejski

Postautor: michal93 » 04 maja 2016, 15:51

Dziwisz się, nie wiedziałam osobiście nikogo, kto korzystałby z wypożyczalni. :D
michal93
Świeżak
 
Posty: 2
Na forum od: 05 cze 2015, 10:08

Re: Rower miejski

Postautor: Ole » 06 maja 2016, 11:52

Nie ma się co dziwić.
Rowery zdezelowane, nie serwisowane, brak rowerów w stacjach lub te co są nie nadają się do jazdy.
Mam kartę założoną ale co z tego jak nie ma na czym jeździć.
Porażka.
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2139
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Rower miejski

Postautor: Frodo907 » 16 lip 2016, 20:37

Ciekawy ostatni akapit. 8 tysięcy wypożyczeń od początku roku do końca maja.
Pomiary ruchu rowerowego robiliśmy w czerwcu.
Ja liczyłem trzy razy na wiadukcie Tarnobrzeskim i dwa razy na zaporze i nie widziałem ani sztuki.
Ktoś chyba w kulki leci


http://wyborcza.biz/biznes/1,147752,20380084,romet-w-polsce-sprzedaje-sie-coraz-drozsze-rowery-juz-czas.html#BoxBizLink
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rower miejski

Postautor: maks » 18 sie 2016, 13:56

Mimo zapowiedzi w tym roku miasto nie ogłosi przetargu na usługi rowerowe w ramach sieci publicznych rowerów. Obecnie system ten praktycznie nie działa.

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,10524936/

Straszaki na turystów – tak o wypożyczalni rowerów miejskich mówi Daniel Kunysz z Rowery.Rzeszow.pl.

http://rzeszow-news.pl/miejskie-rowery- ... ie-bedzie/

Miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu, w którym wyłoni nowego operatora.

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... -rzeszowie
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3545
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Rower miejski

Postautor: maks » 23 sie 2016, 17:34

Ole pisze:Rowery zdezelowane, nie serwisowane, brak rowerów w stacjach lub te co są nie nadają się do jazdy.
Mam kartę założoną ale co z tego jak nie ma na czym jeździć. Porażka.


strach pomyśleć jakby ....

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... 09748.html
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3545
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Rower miejski

Postautor: maks » 31 paź 2016, 16:59

Frodo907 pisze:Jawnie podano informacje ile było wypożyczeń, ilość stacji, rowerów, itp. W Rzeszowie takie dane są niedostępne. Ilość wypożyczeń to tajemnica handlowa firmy która prowadzi ten system.


Pytanie z innej beczki - czy rowery na okres zimowy są gdzieś zmagazynowane ?
maks
Fanatyk
Fanatyk
 
Posty: 3545
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Następna

Wróć do Infrastruktura rowerowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości