Rzeszów - Kolejka nadziemna

Nieukończone projekty komunikacyjne

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: Meme » 04 sie 2014, 15:38

O potokach pasażerskich i kolejce jest w najnowszym Planie Transportowym na lata 2014-2020, głównie strona 141, tu do pobrania (wersja ostateczna):http://bip.erzeszow.pl/konsultacje-spoleczne-w-sprawie-projektu-planu-transportowego

Moim zdaniem kolejka w naszym mieście nie zda egzaminu, ponieważ nie mamy takich potoków pasażerskich i takich pieniędzy żeby kolejkę utrzymać (wybudować owszem, bo Unia, ale co dalej?). Należy za wszelką cenę dążyć do wymalowania buspasów także w ciągu "obwodnicy" na Powstańców Warszawy (alternatywa dla tranzytu: ekspresówka i autostrada, dla mieszkańców alternatywą stanie się wtedy komunikacja miejska (o odpowiednim standardzie - co zapewniają/zapewnią programy transportowe z UE), która będzie kursowała jak kolejka naziemna (bo po buspasach)).
Meme
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 258
Na forum od: 03 sie 2014, 13:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: rzepuncja » 04 sie 2014, 15:56

Jeśli o mnie chodzi to jestem zarówno za jak i przeciw, 50/50:

Zalety:
- kolejka byłaby dodatkowym środkiem transportu, odciążając autobusy chociaz troche i ruch na ulicach
- kolejka byłaby atrakcją ogólnie, nie tylko turystyczną ale obiektem zainteresować różnych ludzi :) Musimy takimi inwestycjami się bronić, bo Rzeszów na tle sąsiedniego Krakowa czy Lublina wypada blado. Po wybudowaniu okrągłej kładki było już głośno o nas w mediach, a przecież to zwykła kładka tyle że okrągła, to nie trudno sobie wyobrazić co by sie działo po wybudowaniu kolejki. Niektórzy mówią że za te pieniądze mozna byłoby dokupić nowe autobusy aby było ich więcej, nowe przystanki itp itd i na jedno wyjdzie, no i w sumie racja... ale nadal będą to tylko autobusy i przystanki a Rzeszów nadal będzie wyglądał jak wygląda.

Wady:
- przede wszystkim kolejka naziemna zasłoni "jakąś" przestrzeń nad nami, co spowoduje zwłaszcza na ciaśniejszych ulicach (np. okolice dworca) to, że stanie się "ciasno", takie mam przynajmniej wrażenie.
- nie podoba mi się trasa kolejki, dublowanie "koła" MPK jest bez sensu, myślę, że ten odcinek od dworca poprzez Rejtana, dalej Powstańców Wa-wy jest ok, ale potem kolejka zamiast na Dąbrowskiego powinna lecieć dalej obwodnicą na Batalionów Chłopskich, Witosa, obok Reala, dalej Okulickiego no i potem to nie wiem :) , ale fajnie by było jakby wracała przez Wyzwolenia, Lubelską , Marszałkowską do centrum, Piłsudzkiego i do dworca. Wiem, że to dłuższa trasa, więc i większy koszt, ale są to szerokie i nowe ulice i taka kolejka tam pasuje, poza tym przez Batalionów i Witosa bardzo mało autobusów jezdzi. Szczerze mówiąc to nie wyobrażam sobie kolejki na ul. Dąbrowskiego, bo jest ona o wiele węższa od wyżej wymienionych.
- sam do końca nie jestem przekonany, czy to dobry pomysł. Tramwaje odpadają bo jest za ciasno, metro wiadomo że też, taka kolejka myśle, że byłaby ok, ale z 2 strony nie jestem do końca przekonany. Może gdybym był w jakimś mieście na świecie i bym widział na żywo jak wygląda taka kolejka i jak miasto z nią funkcjonuje to bym wtedy miał konkretne zdanie na ten temat :)
rzepuncja
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 105
Na forum od: 22 lip 2014, 17:18

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: pisul » 04 sie 2014, 16:03

Dużo aut to duze korki. Przesiadka do autobusu zmniejszy korki ale wiadomo ze nie wszyscy sie przesiada bo komfort osobowki wyzszy. Ale tylko kolejka nadziemna nie bedzie generowac zadnych korkow ulicznych i w standardzie ma klime czyli jakas tam namiastke komfortu.

Obrazek


Warto dodac ze kontrkandydatem na fotel prezydenta Rzeszowa jest ponownie pan Szlachta ktory ważne jest przeciwnikiem kolejki nadziemnej co podkresla w wywiadach w przeciwienstwie do obecnego prezydenta Ferenca który jest za.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: Socat » 04 sie 2014, 19:12

Zalety:
- flagowy produkt sloganu reklamowego miasta Rzeszów + reklama

Wady:
- marnotrawienie pieniędzy
- najprawdopodobniej bardzo wysokie koszty utrzymania
- trwałe zeszpecenie miasta poprzez ustawienie słupów na których ma sunąć kolejka (przykład na stronie drugiej)
"Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku". R. Dmowski - Myśli nowoczesnego Polaka.
Awatar użytkownika
Socat
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 107
Na forum od: 21 cze 2014, 22:01
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: pisul » 04 sie 2014, 21:18

Co do
trwałe zeszpecenie miasta poprzez ustawienie słupów na których ma sunąć kolejka (przykład na stronie drugiej)

to nie bedzie az tak potezne. I tylko jedna nitka.
Ta francuska firma mowi o gotowych prefabrykowanych elementach. Co do pieniedzy to jesli wybiora opcje francuska to budowa i czerpanie zyskow przez 30 lat bierze na siebie. Trudno sobie wyrobic zdanie o czyms czego jeszcze brak. Mieszkalem we Wroclawiu i bardzo mi sie podobala 600 metrowa estakada (obok galerii z rekinami) z tradycyjna kolejka. Jak widac ludzie jakos daja rade chociaz u nas halas bedzie pewnie mniejszy niz w tym tworze z lat 1900. Wiem oczywiscie ze to nie monorail ale od biedy...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
fot.tuwroclaw




Lokalizacja prestizowa. Wybudowane ponad wiek temu i ludzie nie dosc ze sie przyzwyczaili to nie zburzyli.
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: pisul » 13 wrz 2014, 19:02

Na jaką ostatecznie kolejkę nadziemną postawi Rzeszów? Miejscy urzędnicy za kilka dni jadą na targi do Berlina, by rozmawiać o kolejce Innovia Monorail 300 System. W tym roku rzeszowska delegacja do Berlina wybiera się po to, by kontynuować rozmowy dotyczące rzeszowskiej kolejki nadziemnej. Chodzi o Innovia Monorail 300 System, produkowaną przez kanadyjską firmę Bombardier, która już wiele miesięcy temu zainteresowała miasto budową właśnie takiej kolejki.
Urzędnicy nie chcą na razie mówić, czy rozmowy podczas targów w Berlinie zdecydują, jaką urząd ostatecznie kolejkę wybierze. Swoje oferty złożyli także inni producenci kolejek nadziemnych: szwajcarska firma Bartholet Maschinenbau AG i francuski Alstom...

Firma Bombardier wysłała do ratusza sporo pytań dotyczących budowy w Rzeszowie kolejki. Rozmowy z Kanadyjczykami podczas berlińskich targów ma prowadzić Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, który będzie przewodniczył rzeszowskiej delegacji.
- Chodzi o to, żeby stworzyć wersję kolejki, jak najbardziej przystosowaną do specyfiki naszego miasta – wyjaśnia Katarzyna Pawlak.


Zródło: http://rzeszow-news.pl/berlina-rozmowy-bombardierem-kolejce-nadziemnej/
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: Misiek » 13 wrz 2014, 21:28

Ta inwestycja to jakaś masakra. Trzepał pies koszty ale najgorsze jest że ten złom kompletnie oszpeci miasto w dodatku dotyczy to jedynych ulic gdzie można się poczuć jak w centrum dużego miasta. Dziadowi nie wystarczy że rozwalił urbanistycznie najbardziej wielkomiejskie miejsce tą obleśną kładką która tylko utrudnia ludziom życie. Potrzebny jest kolejny pomnik głupoty tylko że tym razem za skromne 300 baniek. Brak słów po prostu.

Jedyna nadzieja w tym że dziadyga nie zdąży przed wyborami i które mam nadzieje wygra PIS. Nie jestem zwolennikiem tej partii ale jak ktoś tam napisał kandydat tego ugrupowania na prezydenta sprzeciwia się temu to można wnioskować że klub w radzie nie jest za. Jeżeli zablokują budowę tego szmelcu to zagłosuję na nich nawet jeżeli mieliby postawić w miejsce pomnika posąg upadłej madonny z wielkim cycem.
Misiek
Świeżak
 
Posty: 4
Na forum od: 25 sie 2014, 12:40

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: Ole » 14 wrz 2014, 9:12

To chyba nie miejsce na agitację przed wyborami samorządowymi.
Czy kolejka jest potrzebna to już rozważania bardziej filozoficzne bo decyzja nie zależy od 1 osoby. Nam wszystkim chyba zależy aby jeśli już ma powstać żeby była ładna i co najważniejsze funkcjonalna.
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2142
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: Socat » 14 wrz 2014, 13:45

Moim zdaniem z takim pijarem Tadeusza oraz braku poważnych kontrkandydatów wydaje się nie możliwe by większość głosujących w przyszłych wyborach prezydenckich pokazała tak zwany gest Kozakiewicza naszemu obecnemu wodzowi.

Wracając do tematu kolejki to o jej powstaniu wciąż nic nie wiadomo, a o niej samej słyszymy już od dawna. Ile kosztów już ponieśliśmy w tej kwestii? Kolejna urzędnicza delegacja z biura podróży która prawdopodobnie znów nic nie zmieni.
"Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku". R. Dmowski - Myśli nowoczesnego Polaka.
Awatar użytkownika
Socat
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 107
Na forum od: 21 cze 2014, 22:01
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nadziemna kolejka - powracający temat

Postautor: pisul » 23 wrz 2014, 13:33

Rozpoczynające się dzisiaj targi InnoTrans w Berlinie będą okazją do kolejnych rozmów na temat budowy w Rzeszowie kolejki miejskiej. W imprezie weźmie udział wiceprezydent Marek Ustrobiński, który spotka się dzisiaj m.in. z przedstawicielami firmy Bombardier. To właśnie ona chce budować w Rzeszowie innowacyjną kolej. Wart ponad 300 mln zł projekt miasto chce dofinansować pieniędzmi z UE.


Zródło : http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140923/RZESZOW/140929889
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8538
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje niezrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości