[B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Dyskusja o ukończonych projektach.

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: yogi123 » 06 kwie 2017, 14:27

Ja kilka dni temu miałem następującą sytuację,otóż od German kierowca wjechał na wewnętrzny pas ronda, ja w tym czasie dojeżdżałem od Wiktora z zamieram skrętu na Kotuli. Gdy kierowca był na wysokości wysepki od Wiktora postanowiłem wjechać na na rondo. Po dosłownym przejechaniu 2 m na rondzie kierowca zaczął trąbić na mnie gdyż okazało się, że on również skręca na Kotuli z tym, że z wewnętrznego pasa chciał skręcić na prawy pas wyjazdowy. Jak wiadomo Na kotuli są dwa pasy wyjazdy , z tym że lewy kończy kończy się po ok 20 m. Zaznaczam również, że gdy wjeżdżałem na rondo tamten kierowca nie sygnalizował zmiany pasa oraz wyjazdu z ronda. Pytanie czy ja popełniłem błąd czy jednak kierowca powinien wyjechać lewym pasem na Kotili?
yogi123
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 296
Na forum od: 06 sie 2016, 11:42

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: JanzRzeszowa » 06 kwie 2017, 14:48

icetruck pisze:
JanzRzeszowa pisze:
piszesz kompletne bzdury! jakie ustępowanie pierwszeństwa pojazdom poruszającycm sie po zewnętrznym. Toś wymyślił. Podaj ten przepis. Czekam.


ten przepis to obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się na pasie na który wjeżdżamy, nie chce mi się szukać który to numerek w PoRDzie (drugi wariant interpetacji o której pisałem)

JanzRzeszowa pisze:
jeżeli zewnętrznym pasem (jeżeli już) to musisz opuścić rondo na pierwszym albo drugim zjeździe max,


podaj przepis mówiący z którego pasa którym zjazdem można/nie można zjechać albo już przestań produkować te bzdury
jedyne co znajdziesz, to przepis nakazujący skręt w prawo z najbardziej skrajnego prawego pasa - co równocześnie wyklucza zjazd z ronda z pasa wew. gdyż nie jest on skrajnym prawym (pierwszy wariant interpetacji o której pisałem)


Rozumiem że Ty jesteś tym, który objeżdża rondo zewnętrznym pasem? No to nadziejesz się prędzej czy później na rondo turbinowe i spowodujesz wypadek. Jak myślisz po co wymyślili ronda turbinowe? Właśnie dla takich jak Ty, Nie umiejących poruszać się po rondach "zwykłych", bo wydaje im się że drugi pas na rondzie jest dla frajerów.
Nie rozumiesz, że drugi (następny) pas jest po to aby zwiększyć płynność w opuszczaniu ronda? I interpretuje się to w myśl art22. Ale to jest zupełnie inna sytuacja, niż ta którą opisałem.
Powiedz mi, zatem, według Ciebie miałem sie zatrzymać i przepuścić babę, która chciała wjechać na rondo. Tak? Chcę jasnej odpowiedzi. Czekam.

I zakoduj sobie! Główna zasada na rondzie z oznaczeniem najczęściej spotykanym, to ta, że poruszający się po rondzie ma pierwszeństwo!!! Naucz się wreszcie i nie filozofuj o jakimś ustępowaniu pojazdom z prawej.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: JanzRzeszowa » 06 kwie 2017, 14:57

yogi123 pisze:Ja kilka dni temu miałem następującą sytuację,otóż od German kierowca wjechał na wewnętrzny pas ronda, ja w tym czasie dojeżdżałem od Wiktora z zamieram skrętu na Kotuli. Gdy kierowca był na wysokości wysepki od Wiktora postanowiłem wjechać na na rondo. Po dosłownym przejechaniu 2 m na rondzie kierowca zaczął trąbić na mnie gdyż okazało się, że on również skręca na Kotuli z tym, że z wewnętrznego pasa chciał skręcić na prawy pas wyjazdowy. Jak wiadomo Na kotuli są dwa pasy wyjazdy , z tym że lewy kończy kończy się po ok 20 m. Zaznaczam również, że gdy wjeżdżałem na rondo tamten kierowca nie sygnalizował zmiany pasa oraz wyjazdu z ronda. Pytanie czy ja popełniłem błąd czy jednak kierowca powinien wyjechać lewym pasem na Kotili?


Cały problem z rondami polega na tym, że jest za mało miejsca na manewry. Dlatego jestem przeciwnikiem tak małych rond.
Zasad jest taka na tym rondzie, a przypominam, że istnieje tam oznakowanie A7 i C12 co determinuje kto ma pierwszeństwo: każdy kto jest w trakcie ruchu na tym rondzie, bez względu na pas którym się porusza. Facet powinien zjeżdżając z ronda mieć włączony kierunkowskaz. jednak trudno jest prawidłowo sygnalizować na tak mikroskopijnych odcinkach tego małego ronda. Ty byłeś na podporządkowanej.
Interpretacja policji była by taka zapewne, że on dostałby mandat za zmianę pasa bez kierunkowskazu, a Ty za nieustąpienie pierwszeństwa. W razie wypadku Twoja sytuacja jest bezwzględnie gorsza. Już nie mówię o powództwach cywilnych czy odszkodowaniach....
Wniosek? Trzeba na tym rondzie czekać aż inni zjadą i wówczas bezpiecznie włączać się w ruch okrężny.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: dStan » 06 kwie 2017, 15:33

JanzRzeszowa, nie znasz, albo źle interpretujesz przepisy o ruchu drogowym i robisz przez to gównoburze w internecie, piszesz po kilka postów jeden pod drugim zamiast połączyć je w spójną całość, bo Twoje zdanie musi być najtwojsze.
Znak A7, który przywołujesz, ostrzega jedynie o zbliżaniu się do drogi z pierwszeństwem przejazdu. Tyle że ta "baba" wjeżdżając na rondo nie wymusza pierwszeństwa na Tobie, ponieważ Ty poruszasz się innym pasem. Wygląda to tak samo, jak wyjazd z drogi podporządkowanej na zwykłą, prostą drogę o 2 pasach ruchu w jednym kierunku. To, że lewym pasem w danym momencie jedzie pojazd, nie oznacza, że nie możesz wjechać na prawy!
W momencie, kiedy ty twierdzisz, że chcesz z ronda zjechać, ta "baba" jest już pełnoprawnym uczestnikiem ruchu na drodze z pierwszeństwem przejazdu, tak samo jak Ty. Tyle że ona jedzie prosto a Ty chcesz skręcić w prawo i zmieniając pas wjeżdżasz jej pod koła, wymuszając tym samym pierwszeństwo.
https://youtu.be/E7FXXWgYm5k
przypominam, że istnieje tam oznakowanie A7 i C12 co determinuje kto ma pierwszeństwo: każdy kto jest w trakcie ruchu na tym rondzie, bez względu na pas którym się porusza

Tak zawsze żądasz dowodów i cytatów, to wskaż mi proszę miejsce, albo zacytuj, w którym miejscu w kodeksie ruchu drogowego jest napisane, że pierwszeństwo ma znajdujący się na rondzie, bez względu na pas którym się porusza.

Aczkolwiek zgadzam się, że sytuacja taka może być wynikiem tego, że rondo jest po prostu za małe. To nie wpływa jednak na przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, czyli konieczności zjazdu z ronda (a w zasadzie jeśli chodzi o przepisy, jest to po prostu skręt w prawo) z najbardziej skrajnego pasa, czyli w tym wypadku zewnętrznego.
dStan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 501
Na forum od: 30 cze 2014, 14:13

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: icetruck » 06 kwie 2017, 16:07

JanzRzeszowa pisze:Rozumiem że Ty jesteś tym, który objeżdża rondo zewnętrznym pasem?


nie jestem, nigdzie tak nie pisałem (aczkolwiek gdybym zechciał, to nie ma takich przepisów które by mi tego zabraniały - zapytany o nie oczywiście nie udzieliłeś mi odpowiedzi), chcę ci tylko uświadomić jakie są przepisy w tym zakresie, czego ty albo nie chcesz zrozumieć, albo po prostu cieszy cię bicie piany dla zabawy

JanzRzeszowa pisze: Naucz się wreszcie i nie filozofuj o jakimś ustępowaniu pojazdom z prawej.


po pierwsze, sam się naucz czytać ze zrozumieniem, dwa doedukuj się ze znajomości przepisów bo masz z tym mocno na bakier

i nie, nie będę na twoim poziomie prowadził dyskusji, więc ją tutaj skończę
icetruck
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 400
Na forum od: 29 maja 2015, 11:33

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: PzD91 » 06 kwie 2017, 17:07

Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: porteño » 07 kwie 2017, 0:28

jasiop pisze:
porteño pisze: ..Ronda to ogólnie kiepskie rozwiązania jak dla mnie,.

Możesz rozwinąć tą wypowiedź ... ?

Mogę, ale tego nie zrobię, bo ten temat był już wielokrotnie wałkowany, a liczba postów po moim świadczy, że przepisy poruszania się po rondach nia są jasne i klarowne.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: JanzRzeszowa » 07 kwie 2017, 7:13

Kończąc temat zasad poruszania się po rondach-jak widać większość nie ma zielonego pojęcia jak się po nich poruszać, nie wie po co są dodatkowe pasy na rondzie, nie przestrzega przepisów o pierwszeństwie, etc, etc.

Temat specjalnie poruszyłem, aby wątek ożywić i niektórych wyedukować. Częściowo się to udało, a na krzykaczy którzy powinni wrócić się na kurs prawa jazdy rady nie ma..., no i na tych co się nie stosują do zasad jest zawsze klakson lub policja się znajdzie.

A więc, będzie zabawa na nowym rondku bo tam jest także dwa pasy (ciekawe po co jak niektórzy tylko prawym jeżdżą?) i ukształtowanie terenu ciekawsze.

PS. Jako, że od dwóch dni oddana jest część ronda do użytkowania, wczoraj widziałem jak dłuższy autobus nie mógł wykręcić (zmieścić) się na tej połówce rondka blokując ruch... .
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: JanzRzeszowa » 07 kwie 2017, 7:26

dStan pisze:Tak zawsze żądasz dowodów i cytatów, to wskaż mi proszę miejsce, albo zacytuj, w którym miejscu w kodeksie ruchu drogowego jest napisane, że pierwszeństwo ma znajdujący się na rondzie, bez względu na pas którym się porusza.


Nie no, tym to mnie rozwaliłeś, tracę cierpliwość powoli na takich jak Ty..., ale OK, jeszcze raz: przestrzegasz znaków? No to stosuj się do A7 i C12. I TO JEST PRAWO! TAK, TO JEST PRAWO O RUCHU DROGOWYM.

jeżeli nie przestrzegasz A7, to jest to wykroczenie sankcjonowane 5 pkt i 300 zł kary zakładając że nie doprowadziłeś do kolizji. jakby ta baba nie zwiała, a ja bym sie nie śpieszył, to poniosłaby taką właśnie karę.
KROPKA.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 980
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: [B.Karoliny/Strzyżowska] Budowa ronda

Postautor: dStan » 07 kwie 2017, 8:24

No pięknie, wystarczy poczytać twoje posty w innych tematach, żeby zobaczyć jak upominasz ludzi o argumenty, cytaty, dowody, a sam poproszony o nie uprawiasz gierki słowne, zasłaniasz się caps-lock'iem, atakujesz personalnie ;) Bo cytatu dalej żadnego nie widzę, napisałeś tylko oznaczenia dwóch znaków i uważasz, że na tym koniec. Sam nie znasz prawa o ruchu drogowym, ale uważasz że twoje zdanie jest jedynym właściwym i mimo, że większość tutaj w temacie Cię upomina to jesteś przekonany o swojej wyższości. Nie będę mówił, jak taka cecha się nazywa.

A teraz konkrety.
Znak A7 "Ustąp pierwszeństwa"
Ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem.
Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony. Przepis stosuje się odpowiednio do znaku A-7 umieszczonego przed torowiskiem pojazdów szynowych lub w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu.
Umieszczona pod znakiem A-7 tabliczka T-6c lub T-6d wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie.
Znak ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem oraz zobowiązuje uczestników ruchu do zachowania szczególnej ostrożności. Znak znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.

Umieszczany jest na drodze podporządkowanej przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwem oraz w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu, gdzie obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wynika z przepisów ustawy "Prawo o ruchu drogowym".

Znak C12 "Skrzyżowanie o ruchu okrężnym"
Oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie.

Czyli stosowanie łącznie znaków C12 i A7 nakazuje ustąpić pierwszeństwa znajdującym się już w ruchu (czyli w zasadzie wystarczyłby sam znak A7). Jednak ustąpienie pierwszeństwa wynika z przepisów ustawy "Prawo o ruchu drogowym" (zacytowane wyżej) a jak pokazałeś, nie wklejając tu cytatu ani nie wskazując konkretnego fragmentu, w tej ustawie nie ma zapisu (zakładam, że po prostu go nie znalazłeś) zobowiązującej kogokolwiek do ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się na innym pasie, niż ten, na który chcesz wjechać, bądź zakazującego zmiany kierunku jazdy gdy po innym porusza się pojazd. Wyobrażasz sobie taką sytuację na Cieplińskiego, 4 pasy ruchu, a nie można się włączyć np. z Pułaskiego, ponieważ skrajnym lewym ktoś jedzie?
jeżeli nie przestrzegasz A7, to jest to wykroczenie sankcjonowane 5 pkt i 300 zł kary zakładając że nie doprowadziłeś do kolizji.

Nie można "nie przestrzegać A7" ponieważ znak sam w sobie nie jest prawem, on jedynie ostrzega a obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wynika z przepisów ustawy "Prawo o ruchu drogowym". I owszem, wymuszenie pierwszeństwa jest karane mandatem karnym takim, jak napisałeś, jednak, powtórzę jeszcze raz, zmiana kierunku jazdy i włączanie się na wolny pas, podczas gdy innym porusza się pojazd, nie jest ani wymuszeniem pierwszeństwa, ani "nieprzestrzeganiem A7", ani łamaniem przepisów ruchu drogowego! Chciałeś mieć pewność, że będziesz mógł swobodnie zjechać z ronda, trzeba było przed zjazdem zmienić pas na zewnętrzny (prawy), wtedy ta "baba" nie mogłaby wjechać na rondo, ponieważ przecięłaby twój tor jazdy.

Ciekawostka: znak C12 informuje o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, jednak w "Prawie o ruchu drogowym" takie skrzyżowanie jest tylko raz wspomniane, w artykule dotyczącym wyprzedzania. Rozdział 6, Art. 24 pkt 7: "Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni: 3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.". W żadnym innym miejscu nie ma wzmianki o ruchu okrężnym, dlatego też taką drogę traktuje się jako drogę jednokierunkową ze zjazdami w prawo i z tego choćby względu, skręt w prawo z pasa wewnętrznego (lewego) jest zabroniony, ponieważ jak jest napisane w rozdziale 4, Art. 22 pkt 2: "Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się: 1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;".
dStan
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 501
Na forum od: 30 cze 2014, 14:13

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości