Rzeszów - Kolejka nadziemna

Nieukończone projekty komunikacyjne

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: foreigner » 22 lip 2018, 3:59

Niby każdy z nas wie jak wygląda tramwaj i infrastruktura.

Ja widzę, że kreuje się kolejkę na supernowoczesny i innowacyjny środek transportu, jednocześnie przedstawiając tramwaj jako transport który nie tylko jest stary ale jeszcze zupełnie zatrzymał się w rozwoju. Przykładowo ostatnio było tutaj wielkie halo o wymienianiu drewnianych podkładów w krakowskiej sieci. To samo w sobie już jest słabe, bo to oczywiste, że sieć używana od stu lat musi przechodzić potrzebne remonty i nikt nowych linii na drewnianych podkładach budować nie będzie. Ale już nie podaje się np. takich informacji, że już dwa lata temu Kraków rozpisał przetarg na nowe tramwaje z wymogiem przejechania min. 3 km bez trakcji. Część ma być wyposażona w takie systemy a część mieć możliwość zainstalowania ich w przyszłości (powodem ich braku od początku jest w dużej mierze to, że Kraków nie może jeszcze i tak zrezygnować z trakcji, bo ma masę starego taboru). Tramwajów takich ma być 50, pierwsze mają przyjechać w przyszłym roku (byłyby szybciej, ale sprawa się przeciągała ze względów formalnych). I w Krakowie już zaczyna się mówić o likwidacji trakcji na niektórych odcinkach, a w Budapeszcie już podjęto decyzję o oczyszczeniu z drutów historycznego centrum.

Obecne systemy pozwalają na ładowanie superkondensatorów tylko podczas zatrzymywania się na przystankach (bezstykowo i poniżej 30 sekund) oraz oczywiście odzyskiwanie energii z hamowania. Już w 2014 uruchomiono w Chinach (Nanjing) 17 km linię która jest w 90% pozbawiona napowietrznej trakcji. Biorąc pod uwagę postępy w elektromobilności, to za maks 10 lat każda nowa sieć tramwajowa może już powstawać bez żadnych drutów i słupów, a oszczędności z tego wynikłe będę pokrywać z powodzeniem koszt tych nowych rozwiązań.

https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/po-co-krakowowi-tramwaje-ktore-przejada-3-km-bez-sieci-52990.html

https://www.theaustralian.com.au/business/business-spectator/its-a-revolution-melbourne-trams-could-go-wirefree/news-story/6fe77778a578bbc28a5dd1aa3c6d5b30?nk=73da29ef294b0fa2884b969d2818505c-1532220454
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 465
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: jasiop » 22 lip 2018, 9:52

powtarzam, bo jakoś pominąłeś mój wpis z przed kliku dni

bystry pisze:... Taka jest prawda, że kolejka jest najefektywniejszym środkiem transportu i czy się to komuś podoba czy nie to rozwiązałaby wiele problemów komunikacyjnych w Rzeszowie...

Mówisz, że taka kolejka jest "najefektywniejszym środkiem transportu " ?
Ciekawe więc, dlaczego na świecie istnieje tylko kilka-kilkanaście takich rozwiązań mimo kilkudziesięciu lat od pierwszych wdrożeń i to w dodatku w miastach które w zasadzie w niczym nie przypominają naszego Rzeszowa.
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: harpun » 22 lip 2018, 19:07

Tramwaj bez trakcji to nadal tramwaj, w komunikacji po mieście chodzi o to by była bezkolizyjna, niezależna i szybka. Metro za drogie, tramwaj sprawdzony tani ale jednak kolizyjny.
harpun
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 378
Na forum od: 05 sie 2014, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: MaciekContii » 23 lip 2018, 7:32

Harpun, a używałeś komunikacji tramwajowej przez dłuższy czas w jakimś dużym mieście? Bo ja uważam, że obok metra jest to najefektywniejszy środek transportu w miastach. Jeździłem kilka lat.
Co prawda nie uważam, aby taki środek w Rzeszowie miał rację bytu. Bo może mieć ale tylko poza centrum miasta (za ciasno). Ale większym nieporozumieniem jest ta kolejka. Z kilku powodów, o których pisano już.
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: Arrival » 23 lip 2018, 9:57

Jakakolwiek by nie była ta nowa forma transportu, to moim zdaniem powinna raczej pełnić funkcję "zbliżania" ościennych dzielnic do miasta niż wożenia ludzi w ścisłym centrum w kółko na terenie, który da się przejść na nogach w 15 minut.

W sytuacji, w której szybka (i o wysokiej częstotliwości) komunikacja docierała by np. na Projektant czy na Wilkowyję, albo w okolice Paderewskiego gdzie wszyscy wieszczą paraliż komunikacyjny, osiągnęłoby się kilka celów na raz.

Najważniejsze z nich to:
- zmniejszenie liczby samochodów bo ludzie przesiądą się na taką formę transportu; Obecnie nawet w godzinach szczytu łatwiej się z tych terenów dostać do centrum samochodem niż autobusem. Jeśli przejazd z Pobitna np. na Okulickiego zajmuje mi 15 min to nie będę się wygłupiał i wsiadał w autobus. Ale jeśli miałbym tam metro, kolejkę, tramwaj, hyperloopa czy cokolwiek innego co mnie dostarczy do 5 min i będę na to czekał max 5 min to sprzedaję auto;
- "przybliżenie" tych rejonów do miasta. Jeśli będą w odległości 5 a nie 20 min od centrum, będą postrzegane całkiem inaczej jako potencjalne miejsce do życia;

Możemy wydawać kasę na to, żeby student dostał się 5 min szybciej z Rejtana na Kwiatkowskiego, ale nie zmieni to praktycznie wcale sytuacji komunikacyjnej w mieście. Dajmy ludziom z obrzeży możliwość łatwego dostania się do centrum, zobaczymy na ile ograniczy to ilość samochodów w mieście, jeśli mocno to ograniczajmy ich wjazd z kosztem autobusów/rowerów i wtedy komunikacja w ramach centrum się automatycznie poprawi.
Awatar użytkownika
Arrival
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 720
Na forum od: 16 lis 2014, 13:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: harpun » 23 lip 2018, 22:42

...a używałeś komunikacji tramwajowej przez dłuższy czas w jakimś dużym mieście? Bo ja uważam, że obok metra jest to najefektywniejszy środek transportu w miastach.


To tak jakby porównywać rower do samolotu :lol:
harpun
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 378
Na forum od: 05 sie 2014, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: MaciekContii » 24 lip 2018, 7:04

harpun, czy ty rozumiesz w ogóle treść pisaną? Gdzie ja porównywałem metro do tramwaju?
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: MaciekContii » 24 lip 2018, 7:06

harpun, czy ty rozumiesz w ogóle treść pisaną? Gdzie ja porównywałem metro do tramwaju?

A propos-rower jest efektywniejszym środkiem transportu w mieście, niż samolot.
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: Doniek » 24 lip 2018, 7:44

Arrival pisze:Możemy wydawać kasę na to, żeby student dostał się 5 min szybciej z Rejtana na Kwiatkowskiego, ale nie zmieni to praktycznie wcale sytuacji komunikacyjnej w mieście. Dajmy ludziom z obrzeży możliwość łatwego dostania się do centrum, zobaczymy na ile ograniczy to ilość samochodów w mieście, jeśli mocno to ograniczajmy ich wjazd z kosztem autobusów/rowerów i wtedy komunikacja w ramach centrum się automatycznie poprawi.

Bardzo dobre spojrzenie na sprawę. Temat kolejki / tramwaju powinien być spostrzegany w trochę innym znaczeniu niż obecnie - czyli przejechać się dwa, trzy przystanki z Prz do Tesco. Linie nie powinny kręcić się w koło komina po ścisłym centrum, a być jak najbardziej proste , łączące najdalsze części miasta ze sobą. Może i znalazłoby się i tu miejsce na parkingi P&R.
Doniek
Maniak
Maniak
 
Posty: 1355
Na forum od: 13 mar 2017, 23:32

Re: Rzeszów - Kolejka nadziemna

Postautor: bogdanoo » 02 sie 2018, 17:16

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 12458.html
Mamy 10 miliardów złotych na rozwój eko-mobilności w Polsce – ogłosił na spotkaniu Impact Roundtable Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki te mają być przeznaczone m.in. na wymianę pojazdów transportu publicznego w polskich miastach, ale także trolejbusy a nawet tramwaje czy metro.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje niezrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość