Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Informacje o nowych projektach drogowych i komunikacji.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: bogdanoo » 21 maja 2018, 18:29

Władze Podkarpacia się chwalą. Podpisały umowę na dofinansowanie stworzenia Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Jednym z jej elementów będzie nowe połączenie Rzeszowa z lotniskiem w Jasionce.

O Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej mówi się od lat. Teraz, dzięki funduszom Unii Europejskiej, plany te wreszcie nabiorą kolorów. Ideą PKA jest szybkie skomunikowanie Rzeszowa z podrzeszowskimi gminami. Pociągi mają być komfortowe, a przede wszystkim jeździć na tyle często, by pasażerów zachęcić do porzucenia auta na rzecz pociągu.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna powstanie w obrębie działalności Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, który oprócz Rzeszowa tworzy jeszcze 12 sąsiednich gmin, m.in. Boguchwała, Krasne, Świlcza, Tyczyn i Trzebownisko. Są też gminy spoza powiatu rzeszowskiego, jak np. gmina Czudec (pow. strzyżowski), czy gmina i miasto Łańcut.

W poniedziałek Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa na dofinansowanie stworzenia PKA. Samorząd wojewódzki na ten cel otrzyma 177 mln zł z UE. Cała inwestycja pochłonie prawie 588 mln zł. Na zakup pociągów i stworzenia dla nich zaplecza technicznego pójdzie 287 mln zł, około 300 mln zł pochłonie budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej.

Unijne pieniądze zostaną wydane na zakup 10 pociągów (ośmiu elektrycznych i dwóch spalinowych). Będą kursowały na trasach: Rzeszów Główny – Dębica, Rzeszów Gł.,– Przeworsk, Rzeszów Gł. – Kolbuszowa; Rzeszów Gł. – Strzyżów. Pojawi się także nowe połączenie Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce.

Na tej trasie też będą jeździły nowe pociągi. Trasa z Rzeszowa na lotnisko ma mieć ok. 5 km. Przystanek kolejowy dla lotniska zaplanowano w okolicach Parku Naukowo-Technologicznego. – Pierwsze pociągi ruszą w 2021 roku – zapowiedział Zbigniew Kozak z Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Budowa połączenia Rzeszowa z lotniskiem w Jasionce szacowana jest na ok. 200 mln zł. Jej dokładny przebieg nie został jeszcze ustalony. Niedługo ruszą prace projektowe. Pociągi na wspomnianych trasach mają się charakteryzować częstym kursowaniem – w godzinach szczytu komunikacyjnego – co 30 minut, poza szczytem co 60 min., w dni wolne od pracy co 120 min.

Aby zachęcić pasażerów do podróżowania koleją zaplanowano także budowę lub przebudowę dróg dojazdowych i parkingów w systemie „Park & drive”, chodników, stojaków na rowery. Do tych inwestycji mają się dokładać gminy tworzące Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną.

Zaplecze techniczne dla nowych pociągów powstanie na stacji Rzeszów Staroniwa. Władze Podkarpacia widzą przyszłość w transporcie kolejowym. – Jest ekologiczny, dynamicznie się rozwija – twierdzi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. – Dzięki temu projektowi podróżowanie pociągiem do Rzeszowa będzie konkurencją dla jazdy samochodem – dodaje.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest jednym z projektów, które dostaną dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Na rozwój kolei w tym programie jest 21 mld zł. – Polska, zamiast po prostu wydawać fundusze unijne, chce je mądrze inwestować – zapewnia Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych przewiduje, że jeszcze przed tegorocznymi wakacjami powinna zakończyć ocena drugiego projektu dotyczącego budowy połączenia Rzeszowa z lotniskiem. Jest szansa, że ta inwestycja też dostanie wsparcie UE.

http://rzeszow-news.pl/117-mln-zl-na-ro ... -jasionce/

Pozostałe źródła:
http://www.portalsamorzadowy.pl/inwesty ... 08272.html
http://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci ... -3640.html
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1097
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: Pieczarkowy » 21 maja 2018, 20:50

Pomysł fajny, ciekawe kiedy ruszy budowa. W Rzeszowie pojawi się w końcu parking park&ride?
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 741
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: Grzegorz44 » 22 maja 2018, 12:02

Jakiegoś wielkiego parkingu park&ride na terenie Rzeszowa w ramach tego projektu chyba nie przewidziano. Myślę, że będą małe parkingi przy niektórych przystankach.
Grzegorz44
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 156
Na forum od: 16 maja 2017, 18:33

Re: Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: voy » 22 maja 2018, 17:42

Myślicie, że jest szansa, że coś się zmieni? Cytując za skyscrapercity i gazeta.pl:

Można powiedzieć wprost: marszałek na Dolnym Śląsku robi dobrą kolej, kupuje pociągi, żeby zwiększać liczbę połączeń, a nie żeby pozować na ich tle do zdjęć. Ma co prawda Lubin, jedno z największych polskich miast, do którego pociągi nie jeżdżą, ale już szykowana jest reaktywacja połączeń.
Z drugiej strony marszałek z Podkarpacia – na marginesie: to jedyny samorząd wojewódzki, w którym rządzi PiS – robi kolej teoretyczną. Mielec nie ma połączeń kolejowych. Jasło, Krosno czy Sanok – tam pociągi przez część roku jeżdżą, przez część nie. A przecież to nie jest trudny teren: gęsta sieć niemałych miast, poza miastami tory ciągną się wzdłuż ciągłych pasm dużych, kilkutysięcznych wsi. Są potencjalni pasażerowie, nie ma pociągów. W efekcie mamy jakieś busy i PKS sprzedany Arrivie, która się wycofała. To województwo jest naprawdę kryzysowe pod względem organizacji transportu publicznego.


http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=2569
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,234 ... Z_BoxGWImg
voy
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 16
Na forum od: 31 sie 2014, 17:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: maks » 22 maja 2018, 17:48

maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1736
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: voy » 22 maja 2018, 18:12

00:38 w materiale video - tabor, który zamiast w najlepsze rozwozić pasażerów, stoi na przy torach odstawczych w ciągu dnia.
voy
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 16
Na forum od: 31 sie 2014, 17:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: Pieczarkowy » 22 maja 2018, 23:32

Jeśli nie zrobią w Rzeszowie chociażby jednego bądź kilku parkingów park&ride, to sam chętnie stworzyłbym kontr-kampanię, aby nie przesiadać się do pociągów i przyjeżdżać do centrum miasta starymi dieslami.
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 741
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: jasiop » 23 maja 2018, 6:55

Parkingi P&R w Rzeszowie ?
Według mnie to mrzonka. Nasze miasto jest po prostu za małe na takie rozwiązanie ...

Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie przesiadał się ze swojego wygodnego samochodu (np po 15 minutach od wyruszenia z domu) by potem jechać np 15-20 min autobusem.
Chyba w żadnym polskim mieście (podobnym do Rzeszowa) nie funkcjonuje system P&R.
Nawet w Europie chyba też nie znajdzie się podobnych przykładów.
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 606
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: OloB » 23 maja 2018, 13:10

W przypadku tego projektu parkingi P&R powinny być zlokalizowane w okolicznych miejscowościach, skąd ludzie będą chcieli dojechać do centrum Rzeszowa.
P&R w Rzeszowie to ewentualnie na wlotach do miasta skąd będzie jeździła komunikacja miejska (znacznie częściej niż pociągi).
OloB
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 267
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Postautor: flyRZE » 23 maja 2018, 14:33

Kompletnie nie rozumiem fascynacji P&R, w tak małych miastach jak Rzeszów nie ma to kompletnie sensu, ktoś będzie jechał 20 km z jakiejś miejscowości do pracy w Rzeszowie i zaparkuje samochód na Podkarpackiej by potem jechać 2 przystanki kolejką lub autobusem....bzdura. Ile jest np z OBI Rynku czy Galerii Rzeszów 3 kilometry?
Wjazd do centów miast musiałby być płatny by to zdało egzamin i wtedy pewnie siłą rzeczy szybko wszyscy przekonaliby się, że jest to opłacalne i praktyczne.
W naszym przypadku trzeba zadbać o częste kursowanie tychże pociągów i autobusów z miast i maiseczek, wspólny bilet na pociąg i ZTM itd.
flyRZE
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 665
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości