Nowe autobusy dla centrum Rzeszowa [rozdanie 2018]

Informacje o nowych projektach drogowych i komunikacji.

Nowe autobusy dla centrum Rzeszowa [rozdanie 2018]

Postautor: Ole » 01 wrz 2015, 19:13

Nawet 100 nowych, zasilanych energią elektryczną autobusów chcą kupić władze miasta w rozdaniu unijnych pieniędzy na lata 2014-2020.

Rzeszowskie MPK ma w tej chwili 183 autobusy. 80 z nich to nowe autosany i mercedesy, które miasto kupiło w 2013 roku. Pozostałe pojazdy to głównie starsze jelcze i solarisy, które są jeszcze w niezłym stanie, ale w ciągu kilku lat będą się nadawały do kapitalnych remontów, albo wymiany. Najstarsze z nich przewoźnik będzie chciał zastąpić nowoczesnym taborem.

To dlatego przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego i władze miasta podglądały w Niemczech kursujące tam pojazdy elektryczne. Rozwiązanie m.in. dla miast Brunszwik oraz Mannheim zbudowała firma Bombardier.

- Autobusy posiadają lekkie baterie, które pozwalają przejechać całą trasę danej linii wyłącznie na prądzie. Po drodze, na przystankach zamontowane są specjalne stacje ładowania. Autobus podczas postoju w zatoce wypuszcza z podwozia specjalną płytę, która pobiera prąd poprzez indukcję - wyjaśnia Jeremie Desjardins z Bombardiera.

Nowoczesne autobusy mają docelowo obsługiwać linie w centrum miasta. Nieco dalej od śródmieścia będą kursować autobusy na gaz ziemny. Pojazdy na olej napędowy, które emitują najwięcej szkodliwych substancji będą jeździły głównie po obrzeżach Rzeszowa.


Źródło : http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /150839950


Fajnie że myślą o tych autobusach bo dofinansowanie można "z liścia" dostać. Niech się ogarną z tą naszą fajną kolejką naziemną bo to są dopiero innowacje.
-----------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 1018
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: Elektryczne autobusy dla centrum Rzeszowa

Postautor: Mistic92 » 01 wrz 2015, 22:08

Jeszcze jakby dorzucili stacje ładowania i miejsca parkingowe dla elektryków to by cudnie było:D
Awatar użytkownika
Mistic92
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 65
Na forum od: 25 lut 2015, 0:34
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Elektryczne autobusy dla centrum Rzeszowa

Postautor: Frodo907 » 02 wrz 2015, 7:42

Plotki o tych stacjach w pewnym gronie już się pojawiły.
Możliwe ze będzie to miało związek z rowerem miejskim (nie mylić z Roweresem)
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Elektryczne autobusy dla centrum Rzeszowa

Postautor: ozzymir » 02 wrz 2015, 11:38

Zabawne, że Bombardier chce je sprzedawać u nas a Solaris sprzedaje takie same autobusy w Niemczech.
ozzymir
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 163
Na forum od: 04 sie 2014, 14:46

Re: Elektryczne autobusy dla centrum Rzeszowa

Postautor: Meme » 02 wrz 2015, 18:36

Bombardier nie produkuje autobusów, a jedynie system ładowania. To właśnie w autobusach Solarisa, sprzedanych do Niemiec zamontował takowe.
Meme
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 141
Na forum od: 03 sie 2014, 13:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Elektryczne autobusy dla centrum Rzeszowa

Postautor: ozzymir » 04 wrz 2015, 11:06

Dzięki za wyjaśnienie, tego nie wiedziałem.
ozzymir
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 163
Na forum od: 04 sie 2014, 14:46

Re: Elektryczne autobusy dla centrum Rzeszowa

Postautor: riko » 02 lut 2016, 17:04

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... -rzeszowie


Dziś (poniedziałek, 1 lutego 2016, popołudniu) do rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji dostarczony został autobus elektryczny Ursus Ekovolt. Przez pewien czas będzie testowany.

Powstał w Lublinie w reaktywowanej firmie Ursus. Ten producent traktorów i maszyn rolniczych w ostatnm czasie razem Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Lublinie oraz Politechniką Lubelską w otworzył konsorcjum - Autobus Elektryczny.

12-metrowy Ursus Ekovolt to niskopodłogowy autobus elektryczny. Może pomieścić 80 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Jest klimatyzowany. Całkowita waga to 18 ton, a jego prędkość maksymalna to 70 km/h.

Zasilanie elektrycznego silnika zapewniają litowo-żelazowo-fosforowe baterie. Proces ładowania może odbywać się na dwa sposoby: albo przez standardowe gniazdo sieciowe, albo z szybkiej ładowarki. W Lublinie jest ona zasilana z sieci trakcyjnej trolejbusów. Pełne ładowanie baterii z sieci elektrycznej trwa do 6 godzin i odbywa się na zajezdni. Natomiast szybkie ładowanie może być dokonane na przystanku, podczas trwającego 50 minut postoju. Wtedy można zmagazynować energię wystarczającą do przejechania kolejnych 50 km.

We wtorek (2 lutego 2016) autobus wyruszy na rzeszowskie ulice. Jak informuje Marek Filip, prezes MPK Rzeszów, będzie jeździł rano oraz po południu na linii „0” (koło).


Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4910
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Elektryczne autobusy dla centrum Rzeszowa

Postautor: OloB » 02 lut 2016, 17:09

URSUS (???) Ale niespodzianka! Pozytywna niespodzianka :)
Słuszny kierunek działań MPK i oby tak dalej :idea:
OloB
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 267
Na forum od: 01 wrz 2015, 11:12

Re: Elektryczne autobusy dla centrum Rzeszowa

Postautor: Nikoś » 02 lut 2016, 18:16

Testy i oby na tym się skończyło, jeśli miasto chce iść w nowe to niech inwestuje w hybrydy a nie elektryki które dopiero wchodzą na rynek i nie wszystko o nich wiadomo jak zachowują się po dłuższej eksploatacji
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1051
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Elektryczne autobusy dla centrum Rzeszowa

Postautor: riko » 03 lut 2016, 16:59

http://supernowosci24.pl/elektrycznym-a ... o-miescie/


RZESZÓW. Do soboty, 13 lutego, w naszym mieście będzie testowany elektryczny autobus Ursus Ekovolt. Został on wyprodukowany w Lublinie przy współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Politechniki Lubelskiej.
Już w środę o godz. 11.30 przed rzeszowskim ratuszem odbędzie się jego prezentacja. Zaraz po niej od godz. 13 do 15.15 będzie kursował po Rzeszowie jako autobus linii „0” (koło).
12-metrowy Ursus Ekovolt to niskopodłogowy autobus elektryczny. Może pomieścić 80 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Jest klimatyzowany. Całkowita waga to 18 ton, a prędkość maksymalna to 70 km/h.
Zasilanie elektrycznego silnika zapewniają litowo-żelazowo-fosforowe baterie. Proces ładowania może odbywać się na dwa sposoby: albo przez standardowe gniazdo sieciowe, albo z szybkiej ładowarki. W Lublinie jest ona zasilana z sieci trakcyjnej trolejbusów. Pełne ładowanie baterii z sieci elektrycznej trwa do 6 godzin i odbywa się w zajezdni. Natomiast szybkie ładowanie może być dokonane na przystanku, podczas trwającego 50 minut postoju. Wtedy można zmagazynować energię wystarczającą do przejechania kolejnych 50 km.


http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... -foto.html


RZESZÓW. Pojazd do pełnego naładowania wymaga ok. 5 godz. Jest klimatyzowany, ekologiczny i nowoczesny.

Dziś na ulice Rzeszowa wyjechał elektryczny autobus Ursus Ekovolt. Nowy autobus testowany będzie przez jakiś czas na linii "0". Niewykluczone, że takiego rodzaju środki transportu już wkrótce będą na stałe kursowały ulicami naszego miasta.

Jak informował Marek Filip, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – „taki autobus kosztuje mniej więcej drugie tyle, co autobus dieslowski”, ale generuje dużo mniejsze koszty użytkowania. Dzięki inwestycji w podobny pojazd, Rzeszów mógłby zdecydowanie zaoszczędzić, obniżając opłaty za paliwo nawet o połowę.

Autobusy tego typu dobrze sprawdzają się w pracy „zmianowej” – pojazd wyrusza w trasę rano, robi określoną liczbę kursów, pokonując kilkadziesiąt kilometrów a następnie zjeżdża do bazy, gdzie zostaje podładowany i ponownie wyjeżdża na ulice. Do pełnego naładowania maszyny potrzeba ok. 5 godz. Od momentu pełnego naładowania autobusu jego zasięg szacuje się na ok. 100 km, co oznacza, że autobus linii "0" mógłby wykonac około ośmiu kursów.

Póki co ciężko jest mówić o konkretnych kosztach eksploatacji nowoczesnego pojazdu. Analizy zużycia prądu przez innowacyjne autobusy dopiero się rozpoczynają. Na pewno inwestycja w taki typ środka transportu byłaby dla miasta korzystna. Co więcej, to pojazd ekologiczny, co zwiększa szansę na uzyskanie dofinansowania unijnego na cel zakupu nowoczesnego taboru.

Testowany obecnie autobus został wyprodukowany w polskiej firmie Ursus. Elektryczne pojazdy miejskie w kilku egzemplarzach kursują już po Warszawie, Krakowie oraz Jaworznie. Jak tłumaczył Marek Filip – „w tym autobusie jest ok. 70 miejsc siedzących i stojących, to standardowy 12-metrowy pojazd, mający typowe wymiary autobusu klasy maxi.”

Podobne autobusy jeżdżą w Polsce dopiero od dwóch – trzech lat.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo ładny autobus i bardzo mi się podoba.Moim zdaniem miasto powinno zakupić z 50 takich autobusów.
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4910
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron