Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Informacje o nowych projektach drogowych i komunikacji.

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: riko » 25 lis 2016, 16:03

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... yjnym.html
RZESZÓW. Od kilku lat radni powracają do tematu budowy zintegrowanego centrum, jakie byłoby nowoczesną bazą transportową zrzeszająca wszystkie formy miejskiej komunikacji.

Już jakiś czas temu zwracano uwagę na nieestetyczne okolice dworców PKS i PKP, które mimo że znajdują się w głównej części Rzeszowa, szpecą miasto swym obskurnym wyglądem. Dlatego też zrodził się plan, aby na tym terenie wybudować Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne.

Projekt miałby być bardzo kosztownym przedsięwzięciem, więc rozważano podjęcie starań o uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Wiele kroków zmierzających do urzeczywistnienia koncepcji Centrum już podjęto, odbyło się też wiele rozmów, ale mimo wszystko nadal w kierunku realizacji obiektu nic konkretnego się nie wydarzyło.

Temat poruszono ponownie na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, przy okazji głosowania nad uchwałą dotyczącą miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy Hotelu Rzeszów w rejonie al. Cieplińskiego. Jak wyjaśniła Anna Raińczuk, Dyrektor Biura Rozwoju Miasta Rzeszów obecny plan dopuszcza w tym miejscu dworzec podmiejski, ale nie przewiduje obiektu służącego pasażerom. Zapisy dopuszczają tylko budynek o charakterze komercyjnym. Chodziło zatem o to, aby przekształcić plan tak, by dopuszczał wybudowanie również obiektu o funkcjach transportu publicznego, bowiem jest szansa na uzyskanie środków pieniężnych na remont i modernizację dworca.


Jedna z obecnych w sali posiedzeń radnych zwróciła uwagę, że skoro dofinansowanie zostanie „wpakowane” w odnawianie dworca podmiejskiego, zabraknie funduszy na realizację Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. W rozmowach uczestniczył również prezydent Tadeusz Ferenc, który podkreślał, że projekt RCK chce realizować, ale obstaje przy tym, by aktywnie w realizację koncepcji włączyły się również instytucje, które z tego obiektu będą miały korzystać, czyli kolej i PKS. „Mają przekazać działki” – komentował. „Stanowisko moje jest – budować” – podkreślał.

Inni zabierający w sprawie głos wskazywali, że zmiana planu terenu, na którym teraz znajduje się dworzec podmiejski pozwoli nie tylko na poprawę komfortu korzystania z tego miejsca, ale także przyda się na czas budowy RCK – „to przecież zajmie dużo czasu, tego nie zrobimy od razu, nowa wiata wtedy się przyda”.

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę o zagospodarowaniu przestrzeni przy al. Cieplińskiego. 17 głosujących było na „tak”. Nawet, jeżeli teren dworca podmiejskiego zostanie rozbudowany, nie wyklucza to inwestycji związanej z budową RCK.


Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4689
Na forum od: 04 lut 2015, 13:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Nikoś » 25 lis 2016, 18:26

Szkoda że my tu dalej pitu pitu - gadu gadu a w Łańcucie oddali do użytku nowy dworzec autobusowy, Jak na ich potrzeby wystarczy a i architektura na poziomie.
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 730
Na forum od: 05 wrz 2015, 11:09

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Rze-NM » 27 lis 2016, 17:58

Awatar użytkownika
Rze-NM
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 135
Na forum od: 25 mar 2015, 17:08
Lokalizacja: Nowe Miasto

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Pieczarkowy » 27 lis 2016, 18:30

Przed 2020 rokiem... 3 lata... oby coś ruszyło w końcu.
Pieczarkowy
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 528
Na forum od: 27 lut 2015, 17:25

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: PzD91 » 27 lis 2016, 19:37

Na budowę Centrum miasto chce zdobyć unijne fundusze. Inwestycja miałaby być zrealizowana do 2020 r. Ma się do niej dołożyć także kolej.


Jakoś powątpiewam, że do 2020, sama budowa z 2,5-3 lata trwałaby. Najważniejsze jest żeby takie centrum zrobić z głową, czyli żeby był dogodny dojazd z Piłsudskiego, Kochanowskiego, Batorego, Grottgera, żeby z takiego centrum można było przesiąść się do autobusu w każdą stronę miasta, a także szybko do PKS, PKP i taxi. Dodatkowo, żeby była poczekalnia z usługami komercyjnymi typu sklep spożywczy, restauracja, kawiarnia. Dworzec podmiejski przeniósłbym do tego RCK, nie widze sensu 2 dworcow kilkaset metrów od siebie, a dworzec Podmiejski przeznaczyłym na ogólno dostepny parking, taki jak jest teraz na Podprromiu. A na samym dworcu też zrobiłbym więcej miejsc parkingowych niz 56 miejsc dla podróżnych i 288 dla pracowników części komercyjno-biurowej, tak 2x tyle przynajmniej + 10 typu K&R. Przy okazji widziałbym bezposrednie połączenie dworca z Wisłokostradą omijające Piłsudskiego, czyli jakis mały most pomiedzy mostami załeskim a lwowskim. Ta inwestycja jest wg mnie najwazniejsza inwestycja dla miasta na najblizsza dekade.
PzD91
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1179
Na forum od: 16 lut 2015, 21:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: swiety » 27 lis 2016, 21:20

^^ Dokładnie, oby zrobili to porządnie na wiele pokoleń. Może nie na taką skale jak w Łodzi ale kompleksowo. Wszystkie rodzaje transportu, wszyscy przewoźnicy w jednym miejscu (w tym prywatne busy, transport podmiejski itd). Ciekawe czy możliwe byłoby schowanie torów pod ziemie i likwidacji przejazdów kolejowych na Jałowego, Langiewicza czy te przy Galerii Rzeszów. Koszty byłoby pewnie dosyć duże.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1555
Na forum od: 22 cze 2014, 18:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: PzD91 » 28 lis 2016, 4:11

^^ Wydaje mi się, że schowanie torów pod ziemię generowałoby ogromne koszty, zwłaszcza ze pociąg musiałby po chwili wracać na powierzchnię, żeby zatrzymać się na przystanku, bo przeciez sam planowane nowe przystanki pomiedzy Głównym a Miłocinem.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2016, 12:18 przez PzD91, łącznie zmieniany 1 raz
PzD91
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1179
Na forum od: 16 lut 2015, 21:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: flyRZE » 28 lis 2016, 10:09

Na tych wizkach nic nie widać to bardzo wstępna koncepcja mam wrażenie, ze stworzona na szybko na kolanie tak by miasto moglo sie pochwalić, że coś sie dzieje i tak to trwa już kilka lat, a żadnych ruchów w tym zakresie nie ma.
Widzę tutaj jedną sprzeczność, kładkę, a przecież nie dawno czytałam, że PKP ma już zabezpieczony budżet na rozbudowę i modernizacje przejścia podziemnego.
Nie wspomne, że ciągle nie ma decyzji gdzie będzie dworzec PKS. Generalnie kpina, nie ma szans by zrealizować to do 2020 roku.
flyRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 483
Na forum od: 15 lip 2014, 10:42

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: Meme » 29 lis 2016, 19:21

Błędem jest także planowanie odjazdów autobusów komunikacji miejskiej na Bardowskiego - to właśnie pod samym wejściem (czyli bliżej niż teraz!) do budynku dworca powinny czekać na pasażerów 0A i 0B, a przy okazji też i inne linie, np. te startujące z Bardowskiego obecnie. Inaczej to będzie porażka.
Meme
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 115
Na forum od: 03 sie 2014, 12:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Postautor: riko » 27 kwie 2017, 15:28

http://www.resinet.pl/aktualnosci/podka ... yjnym.html


RZESZÓW. Dziś odbędzie się debata PiS poświęcona Rzeszowskiemu Centrum Komunikacyjnemu. Lokalni działacze ponownie przeanalizują jedną z największych inwestycji planowanych w najbliższym czasie w stolicy Podkarpacia.

O projekcie zakładającym budowę zintegrowanego centrum mającego stanowić nowoczesną bazę transportową zrzeszającą wszystkie formy miejskiej komunikacji rzeszowscy radni mówią już od kilku lat. Temat raz na jakiś czas powraca także na kolejne sesje odbywające się w miejskim Ratuszu. Dzięki potężnemu przedsięwzięciu, jakim miałoby być stworzenie RCK udałoby się nie tylko usprawnić przemieszczanie się pasażerów czy zwiększyć komfort podróżnych, ale także poprawić estetykę okolic dworców PKS i PKP. Obiekty, mimo usytuowania w głównej części miasta, szpecą stolicę innowacji. Dlatego też zrodził się pomysł uatrakcyjnienia i odświeżenia tego rejonu Rzeszowa poprzez budowę efektownego Centrum.

Realizacja zadania wiąże się z gigantycznymi kosztami, więc podjęte będą starania o pozyskanie dofinansowania unijnego. Już odbyły się liczne rozmowy w tej sprawie, ale póki co nie udało się jeszcze nic konkretnego zdziałać. Dzisiejsze spotkanie być może przyczyni się do przyspieszenia inwestycji. Koncepcja Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego zostanie ponownie omówiona podczas debaty odbywającej się w Hotelu Prezydenckim. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.30 i zorganizowane zostanie w ramach Podkarpackiej Akademii Samorządowej im. Grażyny Gęsickiej.

Jak czytamy na profilu FB wydarzenia- „Traktujemy Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne jako najważniejsze obecnie wyzwanie inwestycyjne dla Rzeszowa. Jego realizacja, zakładająca budowę w miejsce dotychczasowych dworców PKP i PKS jednego wielofunkcyjnego centrum przesiadkowego integrującego różne zbiorowe formy transportu, pozwoliłaby odmienić nie tylko oblicze komunikacji w Rzeszowie ale również komplementarnie zrewitalizować teren, którego obecny wygląd szpeci miasto. Niestety to co aktualnie dzieje się wokół tego strategicznego dla stolicy województwa przedsięwzięcia budzi nasz niepokój– wyjaśnia Poseł Wojciech Buczak.”

W trakcie jednej z sesji Rady Miasta na temat RCK wypowiedział się również prezydent Tadeusz Ferenc, który podkreślał, że projekt chce realizować, ale obstaje przy tym, by aktywnie w wykonanie koncepcji włączyły się instytucje, które z obiektu będą miały korzystać, czyli kolej i PKS. „Mają przekazać działki” – komentował. „Stanowisko moje jest – budować” – dodawał. Na „tak” w sprawie realizacji RCK wypowiadali się także lokalni radni. Zdaniem wielu przedstawicieli Ratusza inwestycja pozwoliłaby poprawić wygląd ścisłego centrum stolicy Podkarpacia.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4689
Na forum od: 04 lut 2015, 13:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość