INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Informacje o nowych projektach drogowych i komunikacji.

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: JanzRzeszowa » 31 sty 2019, 9:57

^^ PKS (nie piszę o towarowym) nigdy nie był świetnie prosperującą firmą. Także za komuny. Żył z dotacji państwa wynikającej z ustroju.
Fakt, wyglądało to zupełnie inaczej jeśli chodzi o połączenia i zarządzanie. Pamiętam, że z Rzeszowa były połączenia sezonowe, bezpośrednie za komuny nawet do Augustowa czy Ełku. Był Wrocław, Poznań, Wawa, etc.
Potem zmienił się system, rozkradli go już do końca. Styl życia ludzi się zmienił, wyrosła konkurencja a oni zostali w latach 80-tych. I związek gmin tu już nic nie mógł pomóc.
JanzRzeszowa
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 985
Na forum od: 24 lis 2015, 13:29

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: bogdanoo » 31 sty 2019, 10:06

Kolejny przetarg na autobusy kończy się fiaskiem (z 2giej strony coś mi to przypomina).
http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=2613 ... &pagebl1=0


Od jakiegoś czasu jak mam możliwość to zwracam uwagę na te nowe IVECO, jak się prezentują itp., 1szą rzeczą która widzę, oprócz tego że jeździ ich malutko, to w 90% przypadków jak je widziałem nie jechało nimi więcej niż 8 osób. Zamiast zmiany tras czy godzin kursowania iveco, PKS będzie się sądził:
http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... polce.html
- Autobusy, które są odpadami z Berlina, nie spełniają norm i wymogów ekologicznych, nie mogą firmować naszego miasta - powiedział radny miejski Tomasz Kamiński na ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Złożył wniosek o usunięcie słowa "Rzeszów" z nazwy spółki PKS Rzeszów. - Za obraźliwe wobec nas słowa podejmiemy kroki prawne - zapowiada Piotr Klimczak, wiceprezes PKS Rzeszów.
PKS Rzeszów nie ma dobrej opinii – ani w ratuszu, ani u mieszkańców miasta. Główną winę za to ponosi obskurny dworzec autobusowy, który aż się prosi o modernizację. Ale nie tylko dworzec: spółce wytyka się m.in. stare autobusy, częste opóźnienia kursów, likwidację połączeń. Na ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa wybuchła gorąca dyskusja na temat przewoźnika. Zaczął ją Tomasz Kamiński, radny Rozwoju Rzeszowa. Spytał, na jakiej podstawie spółka używa w nazwie słowa „Rzeszów”. – Bardziej pasowałby tu przydomek „PKS Żenada”. Jakość świadczonych usług przez PKS nie przynosi chluby nazwie „miasto Rzeszów”. Autobusy, które są odpadami z Berlina, nie spełniają norm i wymogów ekologicznych, nie mogą firmować naszego miasta – mówił Tomasz Kamiński.

"Zdezelowane autobusy sprowadzone z Berlina"
Podobnego zdania był Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, który zwrócił uwagę na to, że firma ma siedzibę w Chmielniku. – Wszyscy widzą te zdezelowane autobusy sprowadzone z Berlina, które jeżdżą po Rzeszowie. Autobusy, które bezprawnie zatrzymują się na przystankach MPK, sprzedają bilety i uniemożliwiają naszym autobusom wjazd na przystanki – powiedział Ustrobiński.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 810
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: bogdanoo » 01 lut 2019, 12:23

http://czytajrzeszow.pl/?id=2639&idd=4&poz=ml0
Od 1 lutego PKS w Rzeszowie S.A. wprowadza zmiany w kilkudziesięciu kursach autobusów na trasach z Rzeszowa do podkarpackich miejscowości. W przypadku niektórych z nich nastąpi likwidacja, inne zostaną zawieszone, a spora część będzie wykonywana wyłącznie w dni nauki szkolnej lub w dni robocze od poniedziałku do piątku.

Poprzednio taka zmasowana redukcja kursów rzeszowskiego PKS nastąpiła od 1 grudnia. Po rozmowach z samorządami gmin, których dotyczyły zmiany, w niektórych przypadkach ograniczenia zostały cofnięte. Główny powód tamtej redukcji kursów to ich nierentowność. Jakie są powody obecnych zmian?

- Ograniczamy kursy typowo szkolne na czas ferii. Chodzi o to, aby spółka nie ponosiła niepotrzebnych strat. Akurat w tym roku z naszego punktu widzenia, ferie niefortunnie wypadają w połowie miesiąca, więc spodziewamy się mniejszego zainteresowania biletami miesięcznymi. Po feriach kursy zostaną przywrócone, ograniczenie większości kursów będzie obejmowało tylko okres tych dwóch tygodni kiedy na Podkarpaciu mamy czas ferii - powiedział nam Piotr Klimczak, wiceprezes zarządu PKS w Rzeszowie S.A.

Tyle tylko, że na Podkarpaciu ferie zimowe rozpoczynają się dopiero 11 lutego. Ponadto w komunikatach PKS opublikowanych na stronie internetowej przewoźnika oraz na Facebooku nie ma żadnej informacji na temat zakresu czasowego obowiązywania wprowadzanych od 1 lutego zmian.

Pełna lista zmian w kursach PKS od 1 lutego br. dostępna jest na stronie internetowej przedsiębiorstwa: http://web.pks.rzeszow.pl/

Właścicielem PKS w Rzeszowie S.A. jest od 2010 r. Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”. Tworzy go 9 podrzeszowskich samorządów: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Krasne, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn. Związek jednocześnie odpowiada za organizację sieci Międzygminnej Komunikacji Samochodowej, obsługiwanej przez PKS.

Niedawno informowaliśmy o zmianach w Radzie Nadzorczej PKS. To reakcja właściciela spółki na trudną sytuację firmy.

- Cały czas przyglądamy się sytuacji firmy. Pierwszy krok, jaki podjęliśmy to wzmocnienie Rady Nadzorczej. Rada Nadzorcza ma bardzo mocno przyglądać się sytuacji i zarządowi spółki. My jako właściciele także chcemy by PKS funkcjonował jak najlepiej i jeśli zmiany będą potrzebne, będziemy reagować na bieżąco - mówił nam na początku stycznia przewodniczący zarządu Związku Gmin Remigiusz Wzorek.

Podobne problemy przeżywa obecnie większość z przedsiębiorstw dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej. Nie tylko te, które nadal pozostały własnością Skarbu Państwa, ale także te, które skomunalizowano, przekształcono w spółki pracownicze czy sprywatyzowano i często dziś nazwą PKS już się nie posługują.

Projektowane zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, które miały ograniczyć „białe plamy” na mapie komunikacyjnej Polski i zmienić zasady finansowania przewozów, mają wejść w życie dopiero w 2022 r. Co do tego czasu stanie się z PKS-ami i innymi przewoźnikami obsługującymi komunikację lokalną, nie wiadomo.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 810
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: bogdanoo » 12 lut 2019, 16:23

https://rzeszow-news.pl/pks-rzeszow-pod ... aco-niski/
Zła wiadomość dla pasażerów rzeszowskiego PKS. Pod koniec lutego wzrosną ceny biletów jednorazowych i miesięcznych.

– Ceny, jakie narzucono pasażerom, są skandalicznie wysokie. Ceny dużo wyższe niż w MPK Rzeszów, a poziom usług żenująco niski. W dodatku wielu mieszkańców musi kupować drugi bilet na MPK, aby dojechać do pracy, czy na uczelnie. Ludzi po prostu na to nie stać! – zaalarmował nas Karol z Krasnego.

– Jest niezrozumiałe, dlaczego w Krasnem jeszcze nie powrócono do MPK, które jest dużo tańsze i posiada nowoczesne autobusy. Jeżeli ktoś posiada wielodzietną rodzinę, nie będzie go po prostu stać na bilet, aby dojechać do Rzeszowa. To zniechęcenie ludzi do korzystania z autobusów – uważa Karol.

Sprawdzamy. Rzeczywiście, zgodnie z uchwałą z 29 stycznia br. Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, który tworzy 9 podrzeszowskich gmin, będą podwyżki cen biletów.

Cena biletu jednoprzejazdowego na terenie gminy z 2 zł wzrośnie do 2,5 zł. Cena biletu w pierwszej strefie wzrośnie do 3 zł, w drugiej strefie z 2,8 zł do 3,5 zł, w trzeciej – z 3,5 zł do 4 zł, w czwartej z 4,7 zł do 5,5 zł. Związek Gmin PKS wprowadzi dwie nowe strefy: piątą i szóstą. W piątej za jednorazowy bilet zapłacimy 6 zł, w szóstej – 6,5 zł.

– O granicach stref same zdecyduje gminy, które należą do naszego Związku – mówi Remigiusz Wzorek, przewodniczący ZG PKS.

Oprócz biletów jednorazowych wzrosną również ceny biletów miesięcznych – o 17 procent. Gminny z 70 zł do 82 zł. W pierwszej i drugiej strefie ze 114 zł do 133 zł, w trzeciej – ze 130 zł do 152 zł, w czwartej ze 140 zł do 164 zł. W nowych strefach (V i VI) ceny będą wynosić odpowiednio: 190 zł i 215 zł.

W poniedziałek 11 lutego uchwała o wzroście cen biletów została opublikowana w dzienniku urzędowym wojewody podkarpackiego. W życie wejdzie po 14 dniach. – Nowe ceny biletów na liniach MKS będą obowiązywały od 26 lutego – zapowiada Remigiusz Wzorek.

Czym są spowodowane podwyżki? – Wyższymi kosztami operatora: koniecznością poprawy rentowności kursów, pokryciem rosnących kosztów pracowniczych, w tym podwyżek wynagrodzeń, jakie otrzymali kierowcy oraz wzrostem cen paliwa. Ceny biletów nie były podnoszone od 2014 roku. Musieliśmy je urealnić – zaznacza przewodniczący Wzorek.

Kierowcy PKS jesienią 2018 roku otrzymali 300-złotową podwyżkę pensji rozłożoną na dwie raty: 100 zł od 1 listopada, a 200 zł od 1 stycznia br.

Dla porównania, cena biletu jednorazowego w autobusach miejskich, obsługiwanych przez rzeszowskie MPK wynosi 3 zł (nie ma podziału na strefy), a biletu miesięcznego 88 zł.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 810
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Poprzednia

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości