INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Informacje o nowych projektach drogowych i komunikacji.

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: bogdanoo » 08 lis 2018, 9:44

http://supernowosci24.pl/pks-nie-zamier ... a-dworzec/
RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego żąda horrendalnych cen za korzystanie z dworca lokalnego.

Wciąż nie wiadomo, od kiedy autobusy PKS będą zabierały pasażerów z nowego dworca lokalnego, który wybudowano pod wiaduktem Śląskim. Teraz autobusy tego przewoźnika zatrzymują się na dworcu głównym przy ul. Grottgera. Prezes PKS informuje, że skoro dotąd Zarząd Transportu Miejskiego nie przygotował regulaminu korzystania z dworca lokalnego, to przewoźnik nie będzie tam wjeżdżał.

Obecnie z dworca lokalnego korzysta kilka linii MPK i prywatny przewoźnik – FlixBus. Mimo że przed remontem najwięcej tam wjeżdżało autobusów PKS, to teraz, gdy obiekt jest prawie gotowy, ten przewoźnik nie zdecydował się na zabieranie stamtąd pasażerów. Dlaczego?

Piotr Olszewski, prezes PKS w Rzeszowie, wyjaśnia, że już w czerwcu wysłał pismo do Zarządu Transportu Miejskiego z pytaniem, na jakich zasadach ten przewoźnik będzie mógł korzystać z dworca lokalnego. Odpowiedź przyszła dopiero tydzień temu. Niestety, były w niej zawarte tylko ogólniki i nadal nie ma regulaminu, który precyzowałby czego od PKS oczekiwałby ZTM, zarządzający przebudowanym dworcem.

– Oczekuję od ZTM na rzeczywiste dane, które będziemy mogli zanalizować po względem opłacalności. Takich dotąd nie otrzymaliśmy – mówi prezes PKS. – Zapytano nas, czy będziemy zainteresowani korzystaniem z dworca. Bez przedstawienia nam regulaminu nie możemy podjąć takich decyzji. Zresztą ZTM ustalił wyższe ceny i np. za zatrzymywanie autobusów musielibyśmy płacić aż 300 procent więcej. Jeszcze przed remontem dworca płaciliśmy za to 6 tys. zł miesięcznie, teraz byłoby to 18 tys. zł.

W sumie jednak opłaty byłyby jeszcze wyższe, bo do stawek za wjazd i wyjazd z placu dworcowego trzeba byłoby jeszcze dodać… kary. Miesięcznie PKS musiałby więc zapłacić ZTM kilkadziesiąt tysięcy złotych. Za co te kary? Kierowcy byliby winni, gdyby m.in. za długo stali autobusem na dworcowym stanowisku, czy też zanieczyścili płytę dworca. Ta ostatnia kara za tylko jedno tego typu zdarzenie byłaby najwyższa – 500 zł.

– Właściciel dworca lokalnego powinien racjonalnie i profesjonalnie podejść do przewoźnika – twierdzi Olszewski. – Jeśli otrzymamy regulamin z zasadami korzystania z dworca, to decyzję, czy na takich warunkach będziemy chcieli korzystać z dworca, podejmiemy niezwłocznie. Uważam, że nie powinno być żadnych opłat dla przewoźników, którzy wjeżdżaliby na dworzec lokalny. Przecież pieniądze, 20 mln zł, na przebudowę dworca, w większości pochodziły ze środków unijnych, a nie z budżetu miasta. Dlatego powinno być tak jak w Siedlcach, gdzie z nowego dworca PKS może przez 5 lat korzystać za darmo. Podobnie jest w Kielcach.


Czyżby szanowny zarząd PKS boi się o zalanie dworca swoimi trupami?
W ogóle ciekawą ideologię prezentują: mamy dworzec PKS, a kilka kursów przyjeżdża na dworzec lokalny. Gdzie tu logika?
Myślę, że cena ZTM może wynikać z: samych autobusów PKS (ich stan) i rzucaniu kłód pod nogi przez ZTM wobec problemów z dworcem.
Ten PKS się chwieje i chwieje, i nie upada.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 585
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: Nikoś » 08 lis 2018, 11:26

Bo pks mysli że będzie jak było czyli byle jak, dobrze że ZTM/ miasto wystawiło cennik za korzystanie i tyle. Jak się nie podoba to pks ma swój plac zwany dworcem i tyle.
A jak będzie korzystać to egzekwować kary i tyle, ale nie wybrane tylko wszystko i od wszystkich :twisted:
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 833
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: zrz » 08 lis 2018, 16:47

A kiedy połączenie z Galerią Rzeszów ? :D
zrz
Świeżak
 
Posty: 3
Na forum od: 06 lip 2018, 10:15

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: Duszek » 08 lis 2018, 17:28

A może Dworzec lokalny dla MPK i MKS, a PKS-y przy Grottgera ...
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 206
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: bogdanoo » 10 lis 2018, 19:33

Haha, teraz to tym bardziej nie wjadą na Dworzec Lokalny.
http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=1645 ... &pagebl1=0
Fiaskiem zakończyła się kilkumiesięczna procedura zakupu przez Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” 15 sztuk niskopodłogowych autobusów o długości 12 metrów. Miały one zasilić tabor MKS, czyli zarządzanej przez ZG „PKS” Międzygminnej Komunikacji Samochodowej obsługującej linie podmiejskie łączące Rzeszów z okolicznymi gminami.

Przypomnijmy, że związek skupiający 9 podrzeszowskich gmin chce w ramach unijnego projektu wymienić przestarzały i wyeksploatowany tabor obsługujący linie oznaczone numerami zaczynającymi się na „200”. Wcześniej udało się podpisać z firmą ABP Bus&Coach, autoryzowanym dealerem Iveco umowę na dostawę łącznie 39 szt. autobusów 10-metrowych za przeszło 37,5 mln zł. Do połowy grudnia ma dotrzeć 25 z nich, reszta w 2019 r.

Mniej szczęścia ZG „PKS” ma w przypadku zakupu większych wozów. Najpierw przetarg w tej sprawie był powtarzany, bo nikt się nie zgłosił. W drugim podejściu ofertę złożył sanocki Autosan. Jednak jego propozycja cenowa aż o 1,3 mln zł przekraczała środki jakimi dysponował związek. Było to przeszło 16,1 mln zł, a producent z Sanoka wycenił swoją propozycję na przeszło 17,4 mln zł. Od otwarcia ofert 2 lipca do przyjęcia oferty przez ZG „PKS” minęło kilka tygodni, by znaleźć brakujące środki. W końcu, 16 sierpnia oferta Autosanu została zaakceptowana.

Od tej pory minęło prawie trzy miesiące, a umowa z producentem nie została podpisana. W środę, 7 listopada Związek Gmin ogłosił unieważnienie postępowania powołując się na ustawowy przepis, który pozwala na to, gdy „postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego”. Co kryje się za tą prawną formułą w tym przypadku?

- Autosan nie przystąpił do podpisania umowy mimo kilkukrotnych próśb z naszej strony – wyjaśnia Remigiusz Wzorek, przewodniczący zarządu Związku Gmin „PKS”. - Jesteśmy bardzo zawiedzeni tą sytuacją, bo wydawało się, że wszystko jest już na dobrej drodze.

Przewodniczący Wzorek zdradza, że sanocka spółka zabiegała o wydłużenie terminów dostaw, który w przetargu został określony na koniec lutego 2019 r.

- To sytuacja niemożliwa do zaakceptowania już po rozstrzygnięciu przetargu - mówi przewodniczący związku.

Nie jest tajemnicą, że Autosan należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej znajduje się w nienajlepszej kondycji. Firma ma opóźnienia w dostawach autobusów (np. do Przemyśla). W czwartek jej pracownicy zorganizowali pikietę domagając się podwyżek płac. Niedawno, podczas kampanii wyborczej prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział przeniesienie spółki z PGZ do Polskiej Grupy Energetycznej i produkcję autobusów elektrycznych. Zanim się to stanie, utrata rzeszowskiego zamówienia na 15 wozów na pewno nie poprawi kondycji Autosanu.

Związek Gmin musi jednak poradzić sobie z sytuacją jaka powstała po unieważnieniu przetargu.

- Będziemy analizować sytuację w porozumieniu z instytucją zarządzającą czyli Urzędem Marszałkowskim - zapowiada Remigiusz Wzorek.

Prawdopodobnie wkrótce zostanie ogłoszony kolejny przetarg. Nie wiadomo jeszcze czy terminy dostaw autobusów zostaną w nim wydłużone.

Projekt „Rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa mobilności mieszkańców poprzez usprawnienie zrównoważonego transportu publicznego na terenie ROF” o wartości ponad 128 mln zł (prawie 88 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych) to nie tylko zakup 54 autobusów. To także budowa zaplecza technicznego do obsługi nowego taboru - hali napraw i diagnostyki w zajezdni PKS przy al. Wyzwolenia w Rzeszowie.

Przetarg na tę inwestycję też był już przeprowadzony dwa razy i za każdym razem oferty firm budowalnych znacznie przekraczały założone środki.

- Przewidujemy zmianę zakresu rzeczowego i dostosowanie go do możliwości finansowych - zapowiada przewodniczący Wzorek. Oznacza to zmniejszenie hali o dwa stanowiska obsługowe. Natomiast teren pod budowę zaplecza technicznego ma być odkupiony od PKS-u Rzeszów.

Na razie do Rzeszowa docierają produkowane w Czechach autobusy Iveco Crossway 10,8. Wozy będą mieć nowe malowanie. Zgodnie z warunkami projektu ich eksploatacją zajmie się operator wyłoniony w przetargu. Teraz przewoźnikiem na liniach MKS jest spółka PKS Rzeszów S.A., której właścicielem jest również Związek Gmin.
Według wyjaśnień Remigiusza Wzorka, wybór operatora prawdopodobnie nastąpi wraz z wdrażaniem również systemu zarzadzania transportem publicznym, który powstanie dopiero wraz z zapleczem technicznym. Choć jasna deklaracja ze strony przewodniczącego nie padła, to do tego czasu zapewne obsługą nowych wozów tak jak obecnych MKS-ów zajmować się będzie PKS, który oczywiście będzie też mógł wystartować w przetargu. - Będziemy się starali, by nowe autobusy sukcesywnie wyjechały na trasy -powiedział Wzorek.

System Związku Gmin ma być połączony z istniejącym w Rzeszowie Zintegrowanym Systemem Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, tak by np. przyjazdy autobusów MKS wyświetlały się na tablicach zainstalowanych na miejskich przystankach. Jest to przedmiotem uzgodnień z Zarządem Transportu Miejskiego.

Tymczasem sama spółka przewozowa należąca do Związku Gmin też boryka się z trudnościami. W PKS Rzeszów od kilku dni trwa właśnie akcja protestacyjna. Oflagowano zajezdnię i dworzec PKS. Autobusy jeżdżą z biało-czerwonymi szarfami i kartkami z napisem „Akcja protestacyjna” na przedniej szybie. Pracownicy żądają m.in. podwyżek.

Remigiusz Wzorek przyznaje, że oczekiwania załogi PKS są zrozumiałe. - Nie chciałbym jednak komentować tej sprawy - mówi. - Trwają rozmowy między zarządem spółki a związkami zawodowymi. Z powodu akcji protestacyjnej nie ma groźby zawieszenia komunikacji - zapewnia przewodniczący.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 585
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: INFORMACJE O PKS RZESZÓW

Postautor: Nikoś » 10 lis 2018, 20:46

Autosan przeszarżował z zamówienia i teraz są tego skutki, Krosno już nalicza kary inne miasta które czekają też. A to nie pomaga tej firmie
Nowy przetarg jeśli nie będzie miał na maxa wydłużonego terminu realizacji to nikt z rozsądną ceną się nie zgłosi.
I ciekawe czy oprócz PKS ktoś jeszcze będzie chciał być nadzorca tego całego MKS-u
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 833
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Poprzednia

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości