[ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Inwestycje mieszkaniowe które na pewno bądź prawdopodobnie nigdy nie doczekają się realizacji

Re: [ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Postautor: Nikoś » 20 lis 2015, 15:39

Żeby było więcej studentów to nie tylko akademiki ale i oferta edukacyjna, a ta jest do rozbudowy
Nikoś
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1006
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: [ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Postautor: riko » 20 lis 2015, 15:55

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... a-tak.html


RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta przedstawiciele Ratusza zgodzili się na sprzedaż gruntów w rejonie ul. Granicznej. To oznacza, że inwestor zainteresowany budową ekskluzywnych akademików otrzymał zielone światło.

Przypomnijmy, że na sesji październikowej radni nie byli przekonani, że potężny projekt powinien być zrealizowany właśnie w tym miejscu. Pomimo prezentacji przedstawionej przez Marcina Łobosa z MWM Architekci, zgromadzonych w sali posiedzeń nie udało się przekonać. Wtedy uchwała nie przeszła. Inaczej było natomiast kilka dni temu. Przytoczone dokładnie te same argumenty tym razem trafiły do lokalnej władzy. W głosowaniu 11 radnych opowiedziało się „ZA” sprzedażą działki.

Stworzeniem kompleksu akademików zainteresowany jest prywatny inwestor. To firma Triton Academicus, która zleciła już pracowni MWM Architekci opracowanie wizji pionierskich budynków. Pomysłodawca inwestycji zamierza stworzyć eleganckie, nowoczesne obiekty dla studentów, które będą wynajmowane młodzieży uczącej się w naszym mieście. W planowanym kompleksie miałoby powstać ok. 400 mini apartamentów. Przypomnijmy, że jakiś czas temu właśnie na tych gruntach chciano utworzyć korty tenisowe. Idea spotkała się wówczas z protestem mieszkańców.

Z korzyścią dla miasta.

Inwestycję od samego początku wspiera prezydent Tadeusz Ferenc, który jeszcze w październiku podkreślał, że taki projekt „może przynieść miastu splendor”. Jego zdaniem w naszym mieście na chwilę obecną nie brakuje dużych placów zabaw dla dzieci, parków i obiektów rekreacji. Taki projekt mógłby być natomiast bardzo korzystny dla stolicy Podkarpacia nie tylko z estetycznego, ale również i finansowego punktu widzenia. Przedsiębiorstwo Triton Academicus, realizując inwestycję, wpakowałoby w miasto kilkadziesiąt milionów złotych.Jak najmniej betonu, jak najwięcej zieleni.

W październiku na sesję zaproszono Macieja Łobosa z MWM Architekci, który szczegółowo przedstawił wizję innowacyjnych budynków. „Przeprowadzone zostały analizy dostępności komunikacji i odległości od wyższych uczelni i okazało się, że jest to optymalna lokalizacja – mniej więcej podobna jest odległość od Politechniki i Uniwersytetu” – wyjaśniał Prezes Zarządu. Przedstawiając projekt akademików, architekt konkretnie wytłumaczył, że powstała koncepcja architektoniczna nie jest przypadkowa. „Tak duża kubatura rzuca bardzo długi cień a piramidalny kształt pozwala ten efekt zniwelować”. Celowo w projekcie założono obrócenie ścian szczytowych w kierunku południowym, aby łapać jak najwięcej światła. Tak powstał specyficzny rysunek szachownicy, tworzonej przez strefy oświetlone i zacienione.

Obiekt wyrastający z zieleni

Kompleks zaprojektowany w innowacyjny i przemyślany sposób miałby delikatnie wyrastać z otaczającej go zieleni. Inwestor ma na celu nie tylko postawienie samych obiektów, ale przeznaczenie ok. trzydziestu procent działki na publiczny skwer zieleni. Zaraz obok budynku miałoby powstać duże boisko z zespołem trybun. W zasadzie poza wystającymi, sięgającymi w górę kubaturami, resztę kompleksu stanowiłaby zieleń. Nieprzypadkowa konstrukcja budynków sprawiłaby, że w tym miejscu zawsze byłoby słońce a część zielona zostałaby na stałe udostępniona mieszkańcom. Otwarty teren, „zielone” dachy oraz innowacyjna zabudowa pozwolą stworzyć idealną symbiozę między prywatnym a publicznym.
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4859
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Postautor: pisul » 17 gru 2015, 18:57

Nieżle powinna wyglądać linia zabudowy z obecnymi dwoma akademikami

Obrazek

Kolejne 3 będą po prawej od istniejących, lekko cofnięte ale z ul. Kwiatkowskiego będzie mniejwięcej tak to musiało wyglądać? Wiem że brak skali itd i pewnie inne ustawienie względem stron świata. Chyba pierwszy raz nie będzie chaosu ale wszystko w jednym miejscu. A jak jeszcze podobnie nazwy byłyby podświetlone u góry budynków byłaby spójna całość...

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3939
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Postautor: ozzymir » 24 mar 2016, 9:27

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34 ... ltury.html

3,2 mln zł - przynajmniej tyle chce zarobić miasto na sprzedaży działek na os. Drabinianka w Rzeszowie. Mają tam powstać ekskluzywne, prywatne akademiki. Mieszkańcy osiedla nie chcą jednak takiej inwestycji i proszą radę miasta o wycofanie zgody na sprzedaż działek.

Chodzi o działki znajdujące się w rejonie ul. Granicznej i Zielonej. Mają one powierzchnię ok. 1,5 ha. - Przed kilkoma miesiącami rada miasta zgodziła się, abyśmy sprzedali te tereny w drodze nieograniczonego przetargu. I taki przetarg jest przygotowany. Rzeczoznawca wycenił już te działki, cena wywoławcza wyniesie 3,2 mln zł. Przetarg planowany jest na koniec czerwca tego roku - informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Tereny w rejonie Granicznej i Zielonej nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. - Przyszły właściciel działek będzie mógł na nich zrealizować swoją inwestycję w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy, którą wyda miejski wydział architektury. Nie precyzujemy, co tam powinno powstać - mówi rzecznik prezydenta.

Zainteresowanie zakupem tych terenów wyraziła kilka miesięcy temu firma, która chciałaby wybudować ekskluzywne akademiki. Na jej zlecenie projekt przygotowuje rzeszowska pracownia MWM Architekci, która zaplanowała trzy 14-kondygnacyjne budynki połączone wspólną częścią parterową, nad którą będzie zielony dach. W akademikach będzie ok. 400 apartamentów 1- i 2-osobowych o powierzchni 25-35 m kw. każdy. Przy akademikach powstać ma boisko z trybunami, a parter budynków ma być ogólnodostępny, ze sklepami, klubami, kawiarniami.

Ta inwestycja nie podoba się mieszkańcom, którzy zamiast akademików woleliby dom kultury i ogólnodostępne tereny rekreacyjne. Wielokrotnie apelowali do prezydenta Rzeszowa, by takie inwestycje zostały zrealizowane w rejonie Granicznej i Zielonej. Bezskutecznie. Nie rezygnują jednak z walki i w ostatni wtorek wystąpili do rzeszowskich radnych z dwoma wnioskami. Pierwszy z nich dotyczy anulowania uchwały dotyczącej sprzedaży gruntu na Drabiniance. "Uważamy, że zbywanie nieruchomości stanowiącej własność gminy jest przedwczesne. Nie powinno się tego robić przed (...) uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. (...) Nieruchomości te leżą w centrum dziesięciotysięcznego osiedla Drabinianka, na którym nie ma terenów zielonych i rekreacyjnych o podobnym charakterze. Osiedle to jako jedyne w Rzeszowie nie ma osiedlowego domu kultury z prawdziwego zdarzenia. W (...) obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Miasta Rzeszowa ten teren przeznaczony jest pod rekreację i wypoczynek" - czytamy w piśmie, które Stowarzyszenie Obywatelski Rzeszów przekazało radnym. Drugi wniosek dotyczy podjęcia przez radę miasta uchwały dotyczącej przeznaczenia terenów na Drabiniance pod rekreację lub też budowę osiedlowego domu kultury.

Co z tymi wnioskami zrobią radni? - Zapoznałem się z nimi. Poprosiłem, by na ich podstawie został przygotowany projekt uchwały, nad którym będziemy dyskutowali - mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Czy przygotowane zostaną dwa projekty uchwał, tak jak chcą tego mieszkańcy: pierwszy dotyczący uchylenia uchwały o sprzedaży gruntu, drugi wskazujący inne przeznaczenie terenów w rejonie Granicznej i Zielonej? - Na razie nie potrafię odpowiedzieć, jaki ostatecznie kształt będzie miał projekt, nad którym się pochylimy. Zastanawiamy się od strony technicznej, jak go skonstruować - odpowiada Dec. Projekt może trafić na sesję, która odbędzie się pod koniec kwietnia.

Czy projekt uchwały dotyczący np. wstrzymania sprzedaży gruntu na Drabiniance ma szansę na akceptację rady? Poprzeć może go opozycyjny klub PiS, który liczy dziesięciu radnych. Decydujące będą głosy trzyosobowego klubu PO. Wiele wskazuje na to, że Platforma także może się do niego przychylić.

- Tak naprawdę władze miasta nie mają konkretnego pomysłu na zagospodarowanie tych działek. W 2009 roku miasto wydało decyzję o warunkach zabudowy na powstanie tam tzw. euroboiska. W styczniu 2013 roku były kolejne warunki - tym razem na budowę bloków wojskowych. W marcu 2013 roku wydano następną dla części tych działek na budowę bloku komunalnego, a dla pozostałych terenów inną - na budowę kortów tenisowych. Teraz mają tam być akademiki. Już w maju 2013 roku Platforma zgłosiła projekt dotyczący przyspieszenia prac nad planem zagospodarowania dla tych terenów. Uważamy, że o tym, co tam ma powstać, powinien decydować właśnie plan, który uwzględnia głosy mieszkańców osiedla - mówi Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu PO w radzie miasta. Jeśli rada przegłosowałaby projekt dotyczący uchylenia uchwały o sprzedaży, miasto będzie musiało wstrzymać przetarg.

- W całej tej sprawie zastanawiające jest to, że nie tak dawno temu prezydent Rzeszowa proponował mieszkańcom budowę na tym terenie kortów tenisowych, czyli inwestycję rekreacyjną. Przy niej powstałyby przecież tereny zielone, także służące wypoczynkowi. Rada osiedla Drabinianka protestowała tak mocno, że tę inwestycję zrealizowano na innym osiedlu - mówi Maciej Chłodnicki.
ozzymir
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 163
Na forum od: 04 sie 2014, 14:46

Re: [ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Postautor: riko » 15 lis 2016, 16:23

http://rzeszow-news.pl/luksusowe-akadem ... na-zalewu/
Rzeszowscy radni PiS alarmują: brak planów zagospodarowania przestrzennego dla ochrony zalewu oraz ulicy Zielonej grozi niekontrolowaną zabudową tych terenów. PiS chce doprowadzić do cofnięcia zgody na sprzedaż działki na osiedlu Drabinianka, gdzie mają powstać luksusowe akademiki.

W poniedziałek rzeszowscy politycy PiS – Robert Kultys, Marcin Fijołek, Waldemar Szumny (miejscy radni) i Wojciech Buczak (poseł, szykowany na prezydenta Rzeszowa), upomnieli się o to, dlaczego miasto w dalszym ciągu nie ma gotowych planów zagospodarowania przestrzennego dla ważnych terenów w Rzeszowie.

Plany to dokumenty, które jasno określają, co można na danym terenie wybudować. Są prawną ochroną przed przestrzennym bałaganem, który chcieliby wprowadzać inwestorzy.

PiS uważa, że takie dokumenty powinny być jak najszybciej przygotowane przez miasto dla terenów wokół rzeszowskiego zalewu oraz ulicy Zielonej na osiedlu Drabinianka.

Ochrona terenów zalewowych to już może być musztarda po obiedzie. Widać to choćby na przykładzie ulicy Kwiatkowskiego, gdzie niedaleko żwirowni od dawna trwa budowa wieżowców, mimo wcześniejszych protestów mieszkańców.

Chronić unikatowe tereny.

Teraz ratusz chce przez zalew wybudować most przedłużający ul. Grabskiego do ul. Żeglarskiej. Urzędnicy twierdzą, że odciąży on ul. Kwiatkowskiego i skrzyżowanie z al. Powstańców Warszawy. Inwestycja wzbudza kontrowersje, bo do pierwotnego ruchu pieszych i rowerzystów ratusz chce dołożyć samochody.

Przeciwnicy takiego rozwiązania uważają, że tereny zalewowe, które powinny pełnić funkcje rekreacyjne, zamienią się w kolejną ruchliwą część miasta. – Zalew i rzeka Wisłok to nasze klejnoty rzeszowskie. Zalew należy odmulić, oddać żeglarzom i mieszkańcom do wypoczynku – uważa część rzeszowskich radnych.

Marcin Fijołek, szef klubu PiS, twierdzi, że w grudniu 2015 r., po apelu PiS, Rada Miasta dostała zapewnienie, że plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów zalewowych przez miejskich urzędników zostanie opracowany do połowy br. Do tej pory go jednak nie ma. Teraz, jak się okazuje, termin został przesunięty na koniec 2016 r.

– Niestety, nadal nie zanosi się, że radni będą mogli szybko przyjąć plan – obawia się Marcin Fijołek. PiS wytyka władzom Rzeszowa, że ochronnego planu dla terenów zalewowych nie potrafią opracować od 2008 r. To wtedy ratusz został do tego zobligowany.

– Po raz kolejny występujemy w obronie ładu przestrzennego miasta, bez którego unikatowe tereny – w tym rejony zalewu – narażone są na postępującą zabudowę, której skutków nie będzie można cofnąć – uważa Marcin Fijołek.

Plan nie może powstać od 10 lat.

Podobny problem dotyczy terenów w rejonie ulic Zielonej i Granicznej na os. Drabinianka. Na należącej do miasta 1,5-hektarowej działce warszawska firma Triton Academicus chciałaby wybudować luksusowe akademiki: trzy 13-kondygnacyjne budynki z 400 mini apartamentami dla studentów.

Przeciwko tej inwestycji również protestują okoliczni mieszkańcy, którzy chcą, by wspomniane tereny zachowały funkcję rekreacyjną. Protesty nic nie dały. W tamtym roku Rada Miasta wyraziła zgodę na sprzedaż gruntów, którymi zainteresowany jest inwestor akademików.

PiS chce teraz doprowadzić do tego, by zgoda na przetarg została cofnięta do czasu uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów.

Sprawa przetargu też budzi kontrowersje, bo został on tak przez miasto zorganizowany, że w przetargu mogą startować tylko rolnicy. Dlaczego? Działki przy ul. Zielonej i Granicznej na sprzedaż wystawiono jako działki rolnicze. To właśnie skutek braku planu zagospodarowania przestrzennego, który nie może powstać już od 10 lat!

Teraz przetarg? PiS: Absurd.

Politycy PiS sugerują, że ratusz chce działki sprzedać komuś w bardzo atrakcyjnej cenie, aby potem zostały one odsprzedane, np. pod budowę akademików.

– To oczywiste, że działki te mają wysoką wartość inwestycyjną i ktoś, kto je kupi na pewno będzie starał się później o ich zabudowę. Organizowanie dziś przetargu rolnego jest absurdalne – uważa radny Robert Kultys.

Radni PiS podejrzewają, że organizowanie teraz przetargu, do którego mogą przystąpić tylko rolnicy jest „ukrywaniem intencji sprzedaży” i zmarnowaniem przez miasto okazji do zarobienia większych pieniędzy ze sprzedaży miejskich terenów. PiS chce, by zgoda na przetarg została wycofana do momentu opracowania planu zagospodarowania przestrzennego.

– Chcemy doprowadzić w ten sposób do przetargu nieograniczonego dla wszystkich inwestorów – twierdzi radny Kultys.

Waldemar Szumny, mówi, że mieszkańcy os. Drabinianka są zbulwersowani tym, w jaki sposób miasto chce sprzedać działki. – Władza ma przecież służyć obywatelom, o czym chyba niektórzy rządzący naszym miastem zdają się zapominać – dodaje Szumny.

Poseł Buczak ma wątpliwości.

Poseł Wojciech Buczak wytyka ratuszowi, że tempo wdrażania miejscowych planów jest jedną z najsłabszych stron Rzeszowa.

– Z jednej strony mamy do czynienia z opóźnieniami ze strony władz miasta w zakresie sfinalizowania miejscowych planów, a z drugiej pojawiają się informacje o rzekomych planach sprzedaży w środku miasta działki rolnej przy ul. Zielonej, którą bez uchwalenia planu może kupić wyłącznie rolnik. Czy to nie powinno budzić wątpliwości? – pyta Wojciech Buczak.

Z raportu firmy doradczej PwC z 2015 r., na który powołuje się PiS, wynika, że w Rzeszowie tylko 14 proc. powierzchni miasta objęta jest planami zagospodarowana przestrzennego. Średnia dla 12 dużych polskich miast wynosi 37 proc.

riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4859
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Postautor: pisul » 15 lis 2016, 17:42

I znowu Kultys :evil:
Obok są już akademiki, ma być stadion uniwersytecki teraz jeszcze prywatny inwestor powiększyłby oferte budując kolejne akademiki a ten człowiek dalej szkodzi miastu. Blokować budowę kademików gdy w Rzeszowie 50 tyś. studentów nielogiczne. Była szansa na wszystko w jednym miejscu a będzie pewnie jak z aqaparkiem.
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3939
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Postautor: rzeszowiak23 » 18 lis 2016, 20:06

20 tys zł za ar ? To jakiś żart ? Na obrzeżach Rzeszowa w podobnej cenie sprzedaje się grunty pod inwestycje.
rzeszowiak23
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 105
Na forum od: 26 lut 2016, 11:54

Re: [ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Postautor: klamar1214 » 18 lis 2016, 22:33

rzeszowiak23 pisze:20 tys zł za ar ? To jakiś żart ? Na obrzeżach Rzeszowa w podobnej cenie sprzedaje się grunty pod inwestycje.

jeszcze lepiej!tej kobitce przy łączniku S19 na końcu Podkarpackiej wzięli po 11tyś za ar a jak chciała dokupić na dojazd do działki to po 30tyś jej liczyli
fajne to nasze miasto.
klamar1214
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 157
Na forum od: 16 lut 2015, 21:53

Re: [ul. Graniczna] Akademiki (Triton Academicus)

Postautor: swiety » 01 lis 2017, 21:28

Temat chyba można przenieść do niezrealizowanych ...
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1817
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Poprzednia

Wróć do Inwestycje niezrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość