[1000-lecia] 15-piętrowy wieżowiec

Planowane inwestycje mieszkaniowe na terenie Rzeszowa i okolic.

Informacje o planowanych inwestycjach mieszkaniowych.

[1000-lecia] 15-piętrowy wieżowiec

Planowane mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: Ole » 06 wrz 2014, 7:45

15-piętrowy wieżowiec w centrum Rzeszowa? Są protesty

Mieszkańcy osiedla 1000-lecia protestują przeciwko planom budowy wieżowca przez prywatną firmę.


Osiedle rozciągające się między linią kolejową Rzeszów-Kraków a ul. Siemieńskiego ma 9200 mieszkańców. Jest bardzo gęsto zabudowane, dlatego od lat nie było tu większych inwestycji mieszkaniowych ani biurowych. Sytuacja wkrótce może się zmienić, bo na terenach w rejonie zakładów drobiarskich dużą inwestycję przygotowuje prywatny inwestor.

18 sierpnia Wydział Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa wydał warszawskiej firmie Concept XXI warunki zabudowy działki w rejonie ul. Konopnickiej. – W odległości ok. 30-40 metrów od naszych bloków dopuszcza w nich budowę 15-piętrowego wieżowca, o wysokości nawet 47 metrów. Tymczasem nasze bloki są trzy razy niższe. Nie zgadzamy się na takie sąsiedztwo, bo budynek zabierze nam światło – mówi Ewa Pazdan z rady osiedla 1000-lecia.

Marian Per, mieszkaniec ul. Konopnickiej zwraca uwagę, że już teraz na osiedlu brakuje miejsc parkingowych. – Wieczorem, kiedy wszyscy wrócą z pracy trzeba się sporo nagimnastykować, żeby znaleźć miejsce na auto. Nierzadko parkujemy na drugim końcu osiedla. Czy ktoś zastanowił się, gdzie będą zostawiać auta mieszkańcy nowego wieżowca? Nie sądzę, aby planowany pod nim parking podziemny zabezpieczył potrzeby ich wszystkich – denerwuje się mężczyzna.

Protest przeciwko warunkom zabudowy podpisało ponad stu mieszkańców. – Złożyliśmy go już u prezydenta miasta, naszym odwołaniem zajmie się także Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Liczymy, że te organy przychylą się do naszego wniosku o obniżenie dopuszczalnej wysokości zabudowy tej działki – mówi Bogusław Sak, kierownik administracji osiedla 1000-lecia.

Mieszkańcy proponują, aby w bezpośrednim sąsiedztwie ich bloków powstał budynek maksymalnie 8-piętrowy.

- A 15-piętrowy można przecież zbudować od strony torów kolejowych, gdzie nikomu nie będzie przeszkadzał – mówi Ewa Pazdan.

- Zresztą zasadę stopniowego wzrostu wysokości zabudowy stosuje się w projektowaniu budynków na całym świecie – mówi kierownik Sak.

W Urzędzie Miasta Rzeszowa stanowisko mieszańców jest znane. – Decyzję w tej sprawie podejmie SKO, a potem będzie można odwołać się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Do tej pory inwestor nie może na działce niczego budować – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Mieszkańców prosi jednak o wyrozumiałość.

– Rzeczywiście to jedno z najstarszych w mieście osiedli i jest tu spokojnie, ale nie można zapominać, że w tej chwili to ścisłe centrum Rzeszowa. Architektura się zmienia, taka jest kolej rzeczy. Działki są drogie i nie opłaca się stawiać na nich niskich budynków. Zresztą w tej okolicy są już 10-piętrowe wieżowce – dwa przy ul. Konopnickiej i jeden przy ul. Kochanowskiego. Nowa inwestycja nie będzie więc niczym nadzwyczajnym – dodaje rzecznik.

W piątek dodzwoniliśmy się łódzkiej do pracowni, która projektowała nowe osiedle dla zarejestrowanej w Warszawie spółki. Architekci po szczegóły odsyłają do inwestora, który jak się okazuje jest powiązany z upadłą siecią sklepów "Jedynka”. Mimo kilku prób z byłym właścicielem sklepów nie udało nam się jednak skontaktować. – My będziemy próbowali jeszcze to zrobić przez pracownię architektoniczną. Mamy nadzieję, że zgodzi się na ustępstwa – mówią mieszkańcy ul. Konopnickiej.


źródło:
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140905/RZESZOW/140909796
-----------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 970
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: [1000-lecia] 15-piętrowy wieżowiec w centrum Rzeszowa

Planowane mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: Steeler » 06 wrz 2014, 13:09

Czy dobrze rozumiem, że chodzi o tereny, gdzie planowana była koncepcja Konopnickiej Business Park? (więcej szczegółów na stronie MWM Architekci: http://www.mwmarchitekci.pl/realizacje/ ... -park.html):

Obrazek

Tutaj jest jednak mowa o jakiejś łódzkiej pracowni, więc znowu nie wiadomo czego się konkretnie spodziewać...
Awatar użytkownika
Steeler
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 97
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: RNI/RT/RZ...?

Re: [1000-lecia] 15-piętrowy wieżowiec w centrum Rzeszowa

Planowane mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: Misiek » 08 wrz 2014, 14:46

Ta koncepcja miała obejmować biurowce więc na pewno ten projekt realizowany nie będzie.
Misiek
Świeżak
 
Posty: 4
Na forum od: 25 sie 2014, 12:40

Re: [1000-lecia] 15-piętrowy wieżowiec w centrum Rzeszowa

Planowane mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: pisul » 08 wrz 2014, 18:08

Niekoniecznie. Przecież Wydział Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa wydał warszawskiej firmie Concept XXI warunki zabudowy działki w rejonie ul. Konopnickiej. – W odległości ok. 30-40 metrów od naszych bloków dopuszcza w nich budowę 15-piętrowego wieżowca, o wysokości nawet 47 metrów.  Samorządowe Kolegium Odwoławcze bierze pod uwage opinie wyżej wspomniałego wydziału i nim w głównej mierze się kieruje. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi podobnie było z protestem mieszkańców ul. Cegielnianej. Też zbierali podpisy ale czyjeś fochy są niczym ważnym. A wykładnia prawa jasno sprecyzowana. I zarówno wieża Capital Towers jak iApartamenty Zamkowe buduja. Oni kierują się literą prawa i obowiązujacymi przepisami a nie czyimś "widzi mi sie". Tak że o budowe można być spokojnym.
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3775
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [1000-lecia] 15-piętrowy wieżowiec w centrum Rzeszowa

Planowane mieszkania Rzeszów i okolice

Postautor: Steeler » 09 wrz 2014, 20:03

Pytanie czy wg tej koncepcji - która nie tylko jest bombowa architektoniczne, ale i przemyślana (biurowce separujące mieszkaniówkę od torów). Obawiam się jednak jakiegoś samotnego, nie pasującego do żadnej koncepcji kloca...
Awatar użytkownika
Steeler
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 97
Na forum od: 21 cze 2014, 12:20
Lokalizacja: RNI/RT/RZ...?


Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości