[ul. Ciepłownicza] Rozbudowa oczyszczalni

Dyskusja o ukończonych projektach.

[ul. Ciepłownicza] Rozbudowa oczyszczalni

Postautor: rafik » 28 lut 2015, 15:53

Rozbudowa (modernizacja) ciągu biologicznego komunalnej oczyszczalni ścieków w Rzeszowie.

Inwestor: MPWiK Rzeszów Sp. z o.o.
Termin realizacji: 8 maja 2014 - 26 października 2015
Wartość inwestycji: 44 034 000,00 zł (brutto)

Dość duża inwestycja a na forum nie ma tematu więc wrzucam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z poziomu ziemi mało widać.Na stronie wykonawcy są zdjęcia z żurawi.
http://inzynieria.rzeszow.pl/pl/realiza ... -rzeszowie
rafik
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 602
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: [ul.Ciepłownicza] Rozbudowa oczyszczalni.

Postautor: rafik » 11 kwie 2015, 13:44

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rafik
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 602
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: [ul. Ciepłownicza] Rozbudowa oczyszczalni

Postautor: rafik » 24 kwie 2015, 18:10

Dzięki wartej prawie 46 mln zł modernizacji, oczyszczalnia będzie odprowadzać do Wisłoka czystą wodę, nieszkodliwą dla środowiska.Prace przy ul. Ciepłowniczej trwają od maja ubiegłego roku. Ich zakończenie zaplanowano na wrzesień, ale już w czerwcu wykonawca robót ma udostępnić do uruchomienia część obiektów odpowiadających bezpośrednio za oczyszczanie ścieków.

- Wtedy zostanie osiągnięty zakładany efekt ekologiczny, a to on był główną przyczyną remontu. W dotychczasowej formie nie byliśmy w stanie spełnić surowych norm jakości ścieków odprowadzanych do rzeki, jakie wymuszają nowe przepisy środowiskowe. Po wprowadzeniu zmian nie będzie z tym najmniejszego problemu - zapewnia Adam Tunia, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Potężna inwestycja dotyczy tej połowy oczyszczalni, która odpowiada za biologiczne unieszkodliwianie nieczystości trafiających tu z miasta i okolicy. Codziennie jest to ok. 40 tysięcy m sześc. ścieków. Modernizacja pozwoli zwiększyć wydajność oczyszczalni. W tej chwili komory biologiczne mają 4 metry głębokości i mieszczą maksymalnie 26 tys. m sześc. ścieków. Wykonawca podnosi je o 2 metry w górę i buduje dodatkowe części. Po modernizacji pojemność wzrośnie do prawie 50 tys. m sześc.

Aby zakład mógł pracować jeszcze wydajniej, na miejscu trwa budowa hali dmuchaw, które będą tłoczyły więcej powietrza do zbiorników z zanieczyszczoną wodą. W ten sposób MPWiK przyspieszy proces utleniania amoniaku ze ścieków, a oczyszczalnia będzie w stanie obsłużyć teren zamieszkały przez 398 tysięcy ludzi. Ma to zaspokoić potrzeby miasta do 2030 roku.

Po zakończeniu inwestycji MPWiK rozpocznie wartą ok. 45 mln zł budowę suszarni osadów ściekowych, która będzie ostatnim etapem prac przy ul. Ciepłowniczej. Na dziś wykorzystuje się je biologicznie. Sadzi się na nich np. wiklinę. Po 2016 roku część z nich będzie zamieniana w paliwo dla elektrociepłowni.


http://m.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/arti ... /150429880
rafik
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 602
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: [ul. Ciepłownicza] Rozbudowa oczyszczalni

Postautor: KZYH » 10 lip 2015, 17:23

RZESZÓW. Pół roku przed terminem udało się zakończyć modernizację części biologicznej Oczyszczalni Ścieków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Inwestycję „wymusiła” Unia Europejska i zmiana przepisów krajowych – oczyszczone ścieki nie spełniały norm zawartości fosforu i azotu.

– 20 czerwca br. osiągnęliśmy zakładany efekt ekologiczny – podkreśla Adam Tunia, prezes zarządu MPWiK w Rzeszowie. - To zasługa wykonawcy – Inżynierii Rzeszów S.A. i… łagodnej zimy.
– Dzięki tej inwestycji mamy jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Polsce, która spełnia normy unijne – podkreśla Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, odpowiedzialny za miejskie inwestycje.

Modernizacja rzeszowskiej oczyszczalni ścieków przebiegała w kilku etapach. Pierwszy, który odbył się w latach 2003 – 2005, dotyczył węzła gospodarki osadowej i kosztował 25 mln zł. Kolejny, zrealizowany w latach 2010-2013, obejmował modernizację części mechanicznej za łączną kwotę 11 mln zł. Ostatni etap polegał na modernizacji części biologicznej, co pochłonęło 45,7 mln zł, z czego 20 ml zł stanowiło dofinansowanie z Funduszu Spójności, reszta (16 mln zł) to wkład własny MPWiK w oparciu o pożyczkę (10 mln zł) z WFOŚiGW. W ramach tego trzeciego etapu dokonano rozbudowy i unowocześnienia komór biologicznych oraz automatyzacji procesu oczyszczania ścieków, a także wybudowano nową stację dmuchaw i węzeł koagulacji odcieków z odwadnianiem oraz nową pompownię osadu wstępnego, zmodernizowano również system sterowania i wizualizacji oczyszczalni ścieków.

– W tej chwili trwają prace porządkowe, budowa dróg do istniejących nowych obiektów. Na ich realizację mamy czas do października, ale Inżynieria Rzeszów zapowiedziała, że wykona te roboty do końca sierpnia – podkreśla prezes Tunia.

Oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie ma przepustowość 70 tys. metrów sześciennych na dobę. Jej wykorzystanie wynosi obecnie 40 procent. Oznacza to, że może przyjmować ścieki z ościennych gmin.

Kolejnym wyzwaniem związanym ze ściekami, a stojącym przed MPWiK jest zagospodarowanie odpadów. W tej chwili w rzeszowskiej oczyszczalni powstaje 20 tys. ton osadów pościekowych. Aby mogły być wykorzystane termicznie, muszą zostać wysuszone do 90 procent suchej masy (obecnie są do 70 procent).

- To wymaga procesu termicznej hydrolizy i budowy suszarni osadu, co pochłonie ok. 48 mln zł - podkreśla prezes MPWiK w Rzeszowie. – Obecnie osady wywozimy w okolice Przemyśla, gdzie są zagospodarowane przyrodniczo, tj. wykorzystywane są pod uprawy wikliny.

Budowa suszarni mechanicznej osadów ściekowych przewidziana jest w latach 2015-2017. W tym okresie MPWiK zamierza również wybudować sieć kanalizacji sanitarnej i sieć wodociągową na terenie Osiedla Budziwój, zmodernizować magistralę „O”, wybudować sieć wodociągową wraz z siecią rozdzielczą na terenie osiedla Słocina, Zalesia w kierunku Matysówki i Chmielnika, przebudować istniejące zbiorniki wody na os. Krakowska Południe i rozbudować zbiorniki wody na os. Pobitno.

- Aby inwestycje związane z unowocześnianiem miejskiej oczyszczalni ścieków zostały dopięte na przysłowiowy ostatni guzik, wszystkie zbiorniki muszą być zabezpieczone przed wydobywaniem się z nich nieprzyjemnych zapachów - osadniki wstępne, zbiornik retencyjny muszą być przykryte. Mamy w tej chwili shermetyzowne kraty, piaskowniki. Ale powstawanie w sąsiedztwie oczyszczalni zabudowy mieszkaniowej wymaga pójścia o krok dalej – tłumaczy Adam Tunia.

Miejska Oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie została oddana do eksploatacji w 1988 r


http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/11578/oczyszczalnia-sciekow-w-rzeszowie-po-remoncie
Awatar użytkownika
KZYH
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 30 lip 2014, 0:36

Re: [ul. Ciepłownicza] Rozbudowa oczyszczalni

Postautor: KZYH » 15 lip 2015, 20:54

RZESZÓW. Zakończył się kolejny etap modernizacji rzeszowskiej oczyszczalni ścieków. 20 czerwca 2015 r. osiągnięto zakładany efekt ekologiczny, co oznacza, że oczyszczalnia spełnia wszelkie wymogi Unii Europejskiej.

Potężna inwestycja jaką jest modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków podzielona została na kilka dużych etapów. W latach 2003 – 2005 zmodernizowano tzw. węzeł gospodarki osadowej. W latach 2010 – 2013 przeprowadzono modernizacji części mechanicznej. Obecnie trwa kolejny etap związany ze zmianą przepisów Polskich i Unijnych, które wymuszały na rzeszowskiej oczyszczalni rozbudowę i modernizację części biologicznej. 20 czerwca 2015 r. osiągnięto wymagany efekt ekologiczny. Rzeszowska oczyszczalnia dzięki modernizacji jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Na tym jednak nie koniec inwestycji. Kolejnym etapem modernizacji Miejskiej Oczyszczalni będzie budowa suszarni osadów ściekowych. Projektowana suszarnia będzie mogła przyjmować osady z gmin ościennych, spełniające odpowiednie kryteria ilościowe i jakościowe. Etap ten przewidziany na lata 2016 – 2020 pochłonie 48 mln zł netto.

W najbliższej przyszłości na obszarze obiektu stworzona zostanie również instalacja fotowoltaiczna.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest tez krotki filmik:

https://youtu.be/JUXHkuOLmi0

foto i video ViC / RESinet.pl

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzeszow/foto-to-bedzie-jedna-z-najnowoczesniejszych-oczyszczalni-w-polsce.html
Awatar użytkownika
KZYH
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 30 lip 2014, 0:36


Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość