[Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Wiadomości dotyczące rzeszowskich inwestycji będących w realizacji.

[Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: riko » 02 gru 2017, 13:07

http://rzeszow-news.pl/bedzie-wygladala ... ualizacje/
Nowa jednostka straży pożarnej w Rzeszowie będzie się znajdować w strefie ekonomicznej Dworzysko. Przeprowadzą się do niej jednostki specjalne najpóźniej w 2020 roku.

O tym, że w Rzeszowie w strefie ekonomicznej Dworzysko na niespełna 2-hektarowej działce powstanie nowa jednostka straży pożarnej, pisaliśmy jeszcze w połowie listopada. Dziś znamy więcej szczegółów na temat tej inwestycji i wiemy, jak nowy budynek będzie wyglądał.

Planowany obiekt ma spełniać funkcję strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. W nowej siedzibie miejsce znajdą grupy specjalistyczne ratownictwa technicznego, chemicznego, grupa wysokościowa, wodno-nurkowa oraz kontenery kwatermistrzowskie, sanitarny i dekontaminacyjny.

Nowa jednostka straży ma być wyposażona w pomieszczenia na przechowywanie specjalistycznego sprzętu.

– W ramach planowanej inwestycji przewiduje się powstanie warsztatu do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej strażaków oraz komory dymowej do przeprowadzania ćwiczeń dla strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych – wyjaśnia mł. bryg. Grzegorz Wójcicki, rzecznik rzeszowskiej straży pożarnej.

Jeśli zaś chodzi o lokalizację w strefie Dworzysko, ta również nie jest ona przypadkowa. Zdecydowano się nią, ponieważ znajduje się blisko autostrady A4 i drogi ekspresowej S19.

– Planowana lokalizacja jednostki skróci czas do podjęcia interwencji w północnej części powiatu rzeszowskiego, jak również dzięki umiejscowieniu bazy sprzętu specjalistycznego w pobliżu węzłów komunikacyjnych autostrady i drogi ekspresowej znacząco skróci czas dysponowania sił i środków na terenie całego województwa – wyjaśnia Wójcicki.

Inwestycja w całości ma zakończyć się w 2020 roku. Ma ona być finansowana ze z pieniędzy zdobytych w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Budowa nowej jednostki straży ma kosztować ok. 12 mln zł.

Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę.


http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... xLokRzeImg


Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4910
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: riko » 02 gru 2017, 13:15

https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci ... y-pozarnej
Nowa jednostka straży pożarnej powstanie w Rzeszowie. Dokładnie na terenie Parku Naukowo Technologicznego. Nieprzypadkowo właśnie tam. Dzięki temu strażacy będą mogli szybciej dojechać do zdarzeń w północno-zachodniej części miasta i powiatu, zapewnią poprawę zabezpieczenia stref przemysłowych oraz międzynarodowego lotniska Rzeszów Jasionka.

Będzie to nowoczesny budynek składający się z kilku części: administracyjno-biurowej, hali garażowej, w której będzie 12 stanowisk na samochody ratowniczo-gaśnicze, łodzie i kontenery. Będzie też stacja obsługi do prowadzenia przeglądów oraz konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej.

Poza tym będzie też myjnia samochodów pożarniczych, sala edukacyjna "Ognik" dla dzieci i młodzieży, w której odbywać się będą zajęcia edukacyjne oraz komora dymowa do szkolenia strażaków. W nowej jednostce będzie służyło około 60 strażaków,

Pieniądze na budowę strażnicy będą pochodzić z budżetu państwa. Projekt ma być gotowy do końca roku, a zakończenie inwestycji przewidziano na 2020 roku.


https://www.podkarpacie112.pl/zdarzenia ... -rzeszowie
Planowany wstępny harmonogram przedstawia się następująco:
2017r. - wykonanie koncepcji programowo przestrzennej, wykonanie projektu budowlanego i technicznego
2018 r. - uzyskanie zezwolenia na budowę oraz rozpoczęcie robót budowlanych,
2019 r. - roboty budowlane i wykończeniowe,
2020 r. - roboty wykończeniowe, zagospodarowanie terenu i pierwsze wyposażenie obiektu.

Realizacja zadania planowana jest do wykonania ze środków budżetu państwa i z rezerwy celowej budżetu państwa w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”.

W chwili obecnej trwa etap przygotowywania dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Środki finansowe z przeznaczeniem na dokumentację projektową w wysokości 300 000,00 zł zostały przekazane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa. Termin realizacji powyższego zadania to koniec 2017r.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4910
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: Pieczarkowy » 02 gru 2017, 23:22

Bardzo ładny projekt.
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 741
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: [Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: porteño » 02 gru 2017, 23:36

Co w nim takiego ładnego? Najpospolitszy z możliwych budynek.
porteño
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 629
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: [Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: riko » 03 gru 2017, 14:32

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,12730544/
Będzie to nowoczesny budynek, składający się m.in. z części administracyjno-biurowej, podziału bojowego, hali garażowej, części magazynowo- warsztatowej, stacji obsługi ODO przeznaczonej do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej, myjni samochodów pożarniczych, sali szkoleniowej przeznaczonej na potrzeby Komendy Miejskiej PSP, która jednocześnie będzie przystosowana do pełnienia funkcji rezerwowego stanowiska kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, sali edukacyjnej OGNIK sprzyjającej kształtowaniu postaw i nawyków bezpiecznego zachowania wśród dzieci i młodzieży oraz komory dymowej niezbędnej do szkolenia strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych - wylicza mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Wójcicki, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Hala garażowa zaprojektowana została na 12 stanowisk przeznaczonych na samochody ratowniczo – gaśnicze, samochody specjalne, łodzie, kontenery, przyczepy oraz inny sprzęt ratowniczy. Dodatkowo przewidziano 4 stanowiska garażowe pełniące funkcje pomocnicze.

Na nowoczesną bryłę budynku składają się trzy proste, jednolite segmenty. Powstanie także wspinalnia, na której zaplanowano suszarnię węży, ściankę wspinaczkową oraz infrastrukturę niezbędną do ćwiczenia sportu pożarniczego. Przewiduje się, że w nowej JRG będzie służyło około 60 strażaków, w tym od 9 do 16 w systemie zmianowym oraz dwie lub trzy osoby w systemie codziennym – ośmiogodzinnym. W przypadku podwyższonej gotowości bojowej obiekt może stanowić placówkę dyżurną dla 24 funkcjonariuszy w systemie 24 godziny służby i 24 godziny odpoczynku, Strażnica zlokalizowana będzie na działce o powierzchni ok. 2 ha, między ulicami Inwestycyjną i Dworzysko. Blisko skrzyżowania krajowej ’94’ z ekspresową ’19’. - Umiejscowienie to spowoduje znaczne skrócenie czasów dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej części miasta i powiatu, poprawę zabezpieczenia stref przemysłowych oraz międzynarodowego lotniska Rzeszów-Jasionka - tłumaczy Grzegorz Wójcicki. Obiekt ma być gotowy w 2020 r. - W chwili obecnej została przedstawiona koncepcja strażnicy i trwa etap przygotowywania dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Pieniądze z przeznaczeniem na tę dokumentację w wysokości 300 tys. zł zostały przekazane przez prezydenta Rzeszowa. Ciekawostką jest fakt, że bliźniaczy projekt strażnicy powstał w Koszalinie, gdzie swoją siedzibę znajdzie tamtejsza JRG 1.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4910
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: riko » 05 gru 2017, 16:56

http://supernowosci24.pl/nowa-jednostka ... trzy-lata/
RZESZÓW. W budynku będzie pracować około 60 strażaków.

W najbliższych latach w Rzeszowie zostanie wybudowana trzecia jednostka ratowniczo-gaśnicza Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Będzie zlokalizowana na terenie Parku Naukowo Technologicznego Rzeszów – Dworzysko, pomiędzy ulicami Inwestycyjną i Dworzysko.
Takie położenie ma się przyczynić do znacznego skrócenia czasów dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej części miasta i powiatu, a także poprawę zabezpieczenia stref przemysłowych oraz międzynarodowego lotniska Rzeszów-Jasionka. Jak informuje komenda miejska straży pożarnej w Rzeszowie, lokalizacja bazy sprzętu przeznaczonego do działań związanych z ratownictwem technicznym i drogowym znacząco skróci czas dysponowania sił i środków do zdarzeń na autostradzie i nowobudowanej drodze ekspresowej.
Nowoczesny budynek będzie się składał m.in. z części administracyjno-biurowej, hali garażowej czy części magazynowo-warsztatowej. Ponadto znajdzie się tam stacja obsługi przeznaczona do prowadzenia przeglądów oraz konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej. Oprócz tego, w budynku będzie się mieściła sala szkoleniowa przeznaczona na potrzeby Komendy Miejskiej PSP, która jednocześnie zostanie przystosowana do pełnienia funkcji rezerwowego stanowiska kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Co jeszcze? M.in. komora dymowa – niezbędna do szkolenia strażaków.

Wioletta Kruk


Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4910
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: maks » 07 gru 2017, 0:49

Ma być nowoczesny, z miejscem na specjalistyczny sprzęt nurków czy ratowników wysokościowych. Będzie także komora dymowa, a w niej warunki takie jak w czasie pożaru. Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 3 powstanie na rzeszowskim Dworzysku, budowa rozpocznie się w przyszłym roku.


http://rzeszow.tvp.pl/35106365/rzeszows ... wy-budynek
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1736
Na forum od: 25 gru 2014, 21:47

Re: [Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: riko » 12 gru 2017, 18:08

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... zysku.html
RZESZÓW. Budowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 w Rzeszowie realizowana będzie na terenie Parku Naukowo Technologicznego Rzeszów – Dworzysko. Budynek powstanie w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” oraz budżetu wojewody.

Będzie to nowoczesny budynek, składający się m.in. z części administracyjno-biurowej, podziału bojowego, hali garażowej, części magazynowo- warsztatowej, stacji obsługi ODO przeznaczonej do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej, myjni samochodów pożarniczych, sali szkoleniowej przeznaczonej na potrzeby Komendy Miejskiej PSP oraz komory dymowej niezbędnej do szkolenia strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Hala garażowa zaprojektowana została na 12 stanowisk przeznaczonych na samochody ratowniczo – gaśnicze, samochody specjalne, łodzie, kontenery, przyczepy oraz inny sprzęt ratowniczy. Dodatkowo przewidziano 4 stanowiska garażowe pełniące funkcje pomocnicze.

Na nowoczesną bryłę budynku składają się trzy proste, jednolite segmenty. Całość założenia dopełnia bryła obiektu wspinalni, na której zaplanowano suszarnię węży, ściankę wspinaczkową oraz infrastrukturę niezbędną do ćwiczenia sportu pożarniczego.

Przewiduje się, że w nowej JRG będzie służyło około 60 strażaków, w tym od 9 do 16 w systemie zmianowym oraz dwie lub trzy osoby w systemie codziennym – ośmiogodzinnym. W przypadku podwyższonej gotowości bojowej obiekt może stanowić placówkę dyżurną dla 24 funkcjonariuszy w systemie 24 godziny służby i 24 godziny odpoczynku, spełniając przy tym wysokie wymogi stawiane współczesnym jednostkom tego typu.

Umiejscowienie nowobudowanej jednostki w strefie Rzeszów - Dworzysko spowoduje znaczne skrócenie czasów dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej części miasta i powiatu, poprawę zabezpieczenia stref przemysłowych oraz międzynarodowego lotniska Rzeszów-Jasionka.

W chwili obecnej została przedstawiona koncepcja strażnicy i trwa etap przygotowywania dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji wygrała firma Demiurg z Poznania. Szacunkowy koszt inwestycji to 12 242 000 zł. Budynek ma być gotowy w 2020 roku.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4910
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: Grzegorz44 » 12 lip 2018, 19:01

http://rzeszow-news.pl/przetarg-na-budo ... -okrojony/

Przetarg na budowę nowej straży pożarnej unieważniony. Nowy „okrojony”

Strażakom nie udało się zebrać pełnej kwoty do budowy nowej jednostki straży pożarnej w rzeszowskiej strefie ekonomicznej Dworzysko. Pieniędzy nie dała wojewoda. Jest nowy przetarg, ale zakres inwestycji został pomniejszony.

Około 1,5 miesiąca Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie zwlekała z podpisaniem umowy z firmą Baudziedzic z Rudnej Małej, która jako jedyna stanęła do przetargu na wykonanie jednostki straży pożarnej.

Strażacy liczyli, że przez ten czas uda im się zebrać brakujące pieniądze. W budżecie straży na budowę nowej jednostki zapisano 12,2 mln zł, ale oferta firmy Baudziedzic wyniosła ponad 15,8 mln zł. Strażacy postanowili szukać brakującej kwoty – ok. 3,6 mln zł.

Do inwestycji dorzucił się rzeszowski ratusz (1,2 mln zł) i Starostwo Powiatowe w Rzeszowie (100 tys. zł.) Strażacy mieli nadzieję, że pozostałe brakujące pieniądze dołoży też wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Niestety, nie dostaliśmy od wojewody pieniędzy – mówi brygadier Tomasz Korniewicz, naczelnik wydziału kwatermistrzowsko-technicznego KM PSP w Rzeszowie.

Straż pożarna była więc zmuszona unieważnić przetarg. Drugi ogłoszono już we wtorek (10 lipca), ale zakres inwestycji został pomniejszony.

– W tym przetargu zrezygnowaliśmy z budowy boiska sportowego, bieżni sportowej oraz budynku wspinalni sportowej wraz ze ścianą wspinaczkową do doskonalenia technik alpinistycznych oraz urządzeń do suszenia węży wewnątrz tego budynku – wyjaśnia nam Tomasz Korniewicz.

Firmy w nowym przetargu mają 14 dni na składanie ofert. Termin zakończenia inwestycji nie uległ zmianie. Budowa nowej jednostki ma być zakończona do października 2020 roku.

– Nie rezygnujemy ze starań o dodatkowe pieniądze. Chcemy, by obiekty, które „wykroiliśmy” z nowego przetargu, powstały. Jeżeli zdobędziemy brakujące fundusze, to ogłosimy na nie oddzielny przetarg – zapowiada naczelnik Korniewicz.
Zdjęcie: Materiały Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

Nowa jednostka straży pożarnej ma powstać na 2-hektarowej działce w strefie Dworzysko. W pierwszej kolejności powstanie główny budynek, którego kubatura wyniesie ok. 11 tys. m sześciennych.

W nowej siedzibie straży miejsce znajdą grupy specjalistyczne ratownictwa technicznego, chemicznego, grupa wysokościowa, wodno-nurkowa oraz kontenery kwatermistrzowskie, sanitarny i dekontaminacyjny. Nowa jednostka ma być wyposażona w pomieszczenia na przechowywanie specjalistycznego sprzętu.

W ramach pierwszego przetargu powstanie również warsztat do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej strażaków oraz komora dymowa do przeprowadzania ćwiczeń dla strażaków z jednostek PSP i OSP.

Nowa jednostka straży będzie się znajdować blisko autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. Dzięki nowej jednostce skróci się czas podjęcia interwencji przez strażaków w północnej części powiatu rzeszowskiego.
Grzegorz44
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 156
Na forum od: 16 maja 2017, 18:33

Re: [Dworzysko] Nowa Jednostka Straży Pożarnej

Postautor: MaciekContii » 16 lip 2018, 7:28

Widać, że to "ustawka" pod Bau Dziedzica. Jakby im zależało na innych firmach ( a nie tylko na jednej) to by wydłużyli okres ofertowania z tych marnych 14 dni nie zmianiając daty oddania obiektu. A tak....
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Następna

Wróć do Budowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości