[Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Wiadomości dotyczące rzeszowskich inwestycji będących w realizacji.

[Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: swiety » 04 lut 2015, 11:55

Temat poświęcony Parkowi Naukowo-Technologicznemu Dworzysko w Rzeszowie.

WWW : http://www.dworzysko.powiat.rzeszow.pl/ ... ologiczny/

Lokalizacja :
Obrazek

Wykaz działek :
Obrazek

Zdjęcia:
Obrazek
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1827
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: swiety » 04 lut 2015, 11:56

9 firm chce budować drogę przez strefę Dworzysko w Rzeszowie


Dojazd do terenów inwestycyjnych powstanie do końca roku, a w czerwcu działki będą uzbrojone.

Część miejska, od strony ul. Krakowskiej jest ciągle w budowie. Chociaż swoje magazyny zbudowała tu już holenderska firma Raben, kolejni inwestorzy czekają z decyzją o zakupie gruntów na kompleksowe uzbrojenie terenu. We wtorek miasto otworzyło oferty od firm zainteresowanych dokończeniem budowy drogi biegnącej przez strefę.

- Było ich dziewięć, wahały się od 12,5 do 18,3 mln zł. My w budżecie mieliśmy na ten cel zapisane 20 mln zł, a więc możemy od razu podpisać umowę z wykonawcą, którym będzie firma Skanska - mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

3 km drogi powstanie na przedłużeniu ok. 700-metrowego łącznika ul. Krakowskiej ze strefą. W przyszłości trasę będzie można w łatwy sposób połączyć ze strefa starosty. - Na razie nie budujemy chodników i dróg rowerowych. Zrobimy to, kiedy zaczną tu działać zakłady pracy. Skanska na zakończenie robót ma czas maksymalnie do końca roku - mówi P. Magdoń.

Waldemar Macheta, dyrektor Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa dodaje, że tereny będą kompleksowo uzbrojone w czerwcu.

– Nic nie powinno już stanąć na przeszkodzie. Mamy wszystkie pozwolenia, wodociąg i przepompownia ścieków są już w trakcie budowy, prace przy kanalizacji sanitarnej właśnie ruszyły - mówi dyrektor Macheta. Dodaje, że właściciel gruntów – Agencja Nieruchomości Rolnych deklaruje chęć ogłoszenia przetargu na ich sprzedaż już w kwietniu.

- A zainteresowanie ze strony firm jest bardzo duże. Rozmowy prowadziliśmy dotychczas z 30 przedsiębiorcami. Przynajmniej pięciu z nich reflektuje na naszą część strefy, którą budujemy od strony ul. Krakowskiej. Najbardziej zaawansowane rozmowy prowadzimy z Francuzami, którzy reprezentują przemysł zbrojeniowo-lotniczy. Ta firma deklaruje, że w swoim zakładzie zatrudni minimum 1500 osób – mówi Waldemar Macheta.

Drugi z francuskich inwestorów chce produkować w Rzeszowie okablowanie do samolotów, a Niemcy papierowe opakowania. Kilka razy na rozmowach w Rzeszowie byli także włosi, którzy zarejestrowali się już w Rzeszowie i chcą u nas budować zakład produkcji maszyn do obróbki kamienia.

Leżąca bliżej Miłocina część starosty ma ponad 80 ha, z czego 60 ha zostało już oficjalnie otwarte. Waldemar Pijar ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie przekonuje, że po działki w tej części inwestorzy ustawiają się w kolejce. - W tej chwili zarezerwowane jest 30 ha, czyli połowa gotowej strefy. Przetargi na sprzedaż terenów będą ogłaszane na wiosnę, kiedy Dworzysko oficjalnie stanie się podstrefą Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec - mówi Waldemar Pijar.

Wśród firm, które zarezerwowały tereny są m.in. przedstawiciele branży kosmetycznej, elektromaszynowej i informatycznej. Dziewięciu przedsiębiorców deklaruje, że przyjmie do pracy ok. 1500 osób. Docelowo na 60 ha ma pracować nawet 3000 osób.
- Pierwsze inwestycje w strefie powinny się rozpocząć na przełomie maja i czerwca. We wrześniu będziemy z kolei gotowi do sprzedaży kolejnych 25 ha działek - mówi W. Pijar.

Lada dzień specjalna komisja złożona m.in. z naukowców zacznie ocenę innowacyjności firm, które chcą tu budować zakłady. Zanim dopuści firmy do przetargów, oceni ich potencjał. Szansę na budowę zakładów dostaną wyłącznie przedsiębiorstwa innowacyjne, gwarantujące stabilne zatrudnienie i rozwój.

- W strefie zbudujemy jeszcze farmę ogniw fotowoltaicznych, które będą produkowały ze słońca ok. 1 MW prądu miesięcznie. Chcemy go sprzedawać do sieci, a zyskane w ten sposób pieniądze zamienić w zakładzie energetycznym na obniżenie rachunków firm. Dla zmniejszenia kosztów funkcjonowania strefy, będą ją oświetlać latarnie wyposażone wyłącznie w żarówki LED-owe. mówi Waldemar Pijar.

Inwestując pieniądze w strefie firmy będą mogły odliczyć sobie od podatku nawet 70 procent nakładów na budowę.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /150209880


A co to za tereny na których wybudował się Raben? Bo oni mają swoje magazyny blisko S19 i węzła Świlcza.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1827
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: swiety » 18 lut 2015, 23:55

Taka inwestycja to byłby spory impuls dla rozwoju strefy.

Zakład Rolls-Royce'a powstanie na Podkarpaciu?

Niewykluczone, że właśnie na Podkarpaciu Rolls-Royce i Hispano-Suiza wybudują fabrykę.

Niedawno w ogólnopolskich mediach ukazała się informacja, że dwaj potentaci, czyli brytyjski producent silników lotniczych Rolls-Royce oraz francuska Hispano-Suiza planują budowę fabryki na południu Polski. Nieoficjalnie mówiło się o Podkarpaciu, a niektórzy wskazywali dokładniej na powiat ropczycko-sędziszowski.

[…]

Dodaje, że w grę wchodzi także specjalna strefa ekonomiczna "Dworzysko". - Rzeszów bardzo chętnie widziałby taką inwestycję na swoim terenie, który jest dobrze pod nią przygotowany, ma odpowiednią infrastrukturę - ocenia. Miasto zapewnia, że wielu potencjalnych inwestorów zabiega o tereny pod budowę, ale o szczególach na razie nie chce mówić.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /150219634
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1827
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: Pan Japa » 26 lut 2015, 22:40

Nie 18, ale 12,5 mln zł zapłaci miasto za budowę dróg w strefie przemysłowej Dworzysko. - Chcemy, aby prace rozpoczęły się już w marcu - mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Inwestorzy w strefie zaczną pojawiać się już w tym roku.

Zainteresowanie wykonaniem tej inwestycji było bardzo duże. - Do przetargu zgłosiło się aż 9 firm polskich i 9 zagranicznych. Ich oferty wahały się od 12,5 do ponad 18 mln zł. Zdecydowaliśmy się na wybór najtańszej oferty, którą złożyła firma Skanska - informuje szef zarządu dróg. Teraz uczestnicy przetargu mają czas na wnoszenie ewentualnych protestów. Jeśli nikt się na to nie zdecyduje i rozstrzygnięcie przetargu uprawomocni się, umowa z wykonawcą zostanie podpisana 3 marca. I w tym miesiącu Skanska będzie mogła rozpocząć budowę dróg w strefie przemysłowej Dworzysko.

Wybuduje odcinek o długości ok. 3 km. Droga będzie miała 7 metrów szerokości. Wybudowane zostanie także oświetlenie i kanalizacja deszczowa. Pierwotnie zaplanowana była także budowa chodników i ścieżek rowerowych, ale te zadania na razie nie będą realizowane. - Przez długi czas walczyliśmy o to, by zdobyć pieniądze zewnętrzne na budowę dróg w strefie przemysłowej. Staraliśmy się o pieniądze z Unii Europejskiej, szukaliśmy także w krajowych źródłach. Nie udało się, dlatego też zadecydowaliśmy o tym, by to bardzo ważne zadanie realizować za pieniądze z budżetu miasta. Dlatego też na razie wykonana zostanie droga, a później zajmiemy się ścieżkami rowerowymi i chodnikami - tłumaczył "Wyborczej" Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za miejskie inwestycje.

Początkowo koszt budowy dróg na Dworzysku wraz ze ścieżkami i chodnikami był wyceniany na ok. 30 mln zł. Po zmniejszeniu zakresu prac szacunki zmieniły się. - Według nowego kosztorysu inwestorskiego koszt budowy tej drogi miał wynieść ok. 18 mln zł - mówi Piotr Magdoń. Czyli miasto wyda mniej, niż planowało. Na co wydane zostaną zaoszczędzone pieniądze? - Nie ma na razie decyzji w tej sprawie - mówią urzędnicy.

Miastu na razie udało się wybudować tylko 800-metrowy odcinek drogi, który biegnie od ul. Krakowskiej w kierunku północnym, do terenów, na których swoją bazę logistyczną wybudowała firma Raben. Drogi, które teraz mają powstać, będą kontynuacją tej 800-metrowej. Dzięki nim skomunikowana zostanie nie tylko część strefy, za którą odpowiada miasto (ok. 25 ha terenu), ale także tereny należące do starostwa powiatowego (ok. 60 ha powierzchni), do których nie można dojechać od strony ul. Krakowskiej.

Nowa droga w strefie ma być gotowa na koniec tego roku. Chodniki i ścieżki rowerowe powstaną, gdy w strefie zaczną pojawiać się inwestorzy. - Tylko dziś (środa - przyp. art.) miałem rozmowy z trzema firmami - mówi Waldemar Macheta, dyrektor Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Rzeszowa. Inwestowaniem na Dworzysku interesują się m. in. firmy z branży lotniczej, informatycznej, maszynowej. Więcej konkretów w tej sprawie przed wakacjami, kiedy zakończą się przetargi na sprzedaż gruntów w rzeszowskiej części strefy. - Przeprowadzi je rzeszowski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych - mówi dyrektor Macheta.


Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... z3SsyN07xF
Pan Japa
Świeżak
 
Posty: 8
Na forum od: 10 lip 2014, 12:26

Re: [Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: swiety » 22 maja 2015, 14:30

Rośnie nam konkurencja :

Polska dolina lotnicza powstanie pomiędzy Łodzią a Radomiem

W ciągu dwóch lat w okolicach Łodzi i Radomia ma powstać nowy region gospodarczy, skupiający firmy z branży lotniczej - Wyżyna Lotnicza. Nowe inwestycje planują tam firmy lotnicze. Zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób - mówi szef PAIiIZ Sławomir Majman.

- To przełomowe wydarzenie, jeśli chodzi o rozwój przemysłu lotniczego w Polsce - na mapie kraju pojawi się nowy obszar gospodarczy. Mamy już trzy doliny lotnicze w Polsce - na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i na Śląsku. Powstały warunki do stworzenie nowego, dużego klastra lotniczego na osi Łódź-Radom-Dęblin. Nazwaliśmy ten region Wyżyną Lotniczą - powiedział PAP szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/powstanie ... 44323.html


Myślę, że lepiej zrobić jeden zbiorczy temat o strefach ekonomicznych w Rzeszowie.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 1827
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: letowniak » 26 maja 2015, 2:26

Jeśli Szef PAIiIZ nie wie ile jest "Dolin Lotniczych" w Polsce to ja dziękuje za takiego szefa.
Przewodnicząca Komisji Estetyki Urszula Kukulska - Takie wyeksponowane obiekty fajnie wyglądają. Wyjaśnia, że komisja złożona z urzędników i pracownika szkoły miała do wyboru kilka wersji elewacji. Wybrała żółto-pomarańczową!
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 320
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: [Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: pixeolo » 26 maja 2015, 7:19

Dolina Lotnicza w każdej gminie!

A tak na serio, jeśli to miałoby oznaczać szybkie skomunikowanie Rzeszowa z Radomiem i Łodzią to nie mam nic przeciwko.
pixeolo
Moderator
Moderator
 
Posty: 212
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

Re: [Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: letowniak » 27 maja 2015, 0:44

baa to już się dzieje Neobus od piątku będzie jeździł do Łodzi ;) chcą połączyć Doliny ;)
Przewodnicząca Komisji Estetyki Urszula Kukulska - Takie wyeksponowane obiekty fajnie wyglądają. Wyjaśnia, że komisja złożona z urzędników i pracownika szkoły miała do wyboru kilka wersji elewacji. Wybrała żółto-pomarańczową!
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 320
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: [Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: Frodo907 » 14 sie 2015, 10:16

Farma ogniw fotowoltaicznych w budowie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo907
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 879
Na forum od: 08 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Dworzysko] Park Naukowo – Technologiczny

Postautor: rafik » 14 sie 2015, 12:50

letowniak pisze:baa to już się dzieje Neobus od piątku będzie jeździł do Łodzi ;) chcą połączyć Doliny ;)

Dobry ruch Neobusa.Ma to na pewno związek ze zwolnieniami w PZL Mielec a modernizacją i budową zakładów Airbusa w Łodzi gdzie mają być produkowane Caracale.Pewnie część załogi znajdzie tam zatrudnienie.
rafik
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 603
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Następna

Wróć do Budowa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości