[Załęże] Spalarnia odpadów

Dyskusja o ukończonych projektach.

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: riko » 13 kwie 2018, 15:05

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... platy.html
RZESZÓW. Trwają ostatnie prace na budowie Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii na terenie Elektrociepłowni Rzeszów. Równocześnie odbywają się rozmowy inwestora i Urzędu Miasta Rzeszowa w sprawie uzgodnienia ścieżki opłat za przyjęcie odpadów. Kolejne spotkanie zaplanowano 18 kwietnia.

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) na terenie Elektrociepłowni Rzeszów wchodzi w ostatni etap prac budowlanych. Trwają prace wykończeniowe zarówno wewnątrz obiektu jak i na zewnątrz.

18 kwietnia zaplanowano spotkanie inwestora z przedstawicielami miasta.

We wtorek 10 kwietnia odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Rzeszowa dotyczące uzgodnienia ścieżki opłaty za przyjęcie do instalacji zmieszanych odpadów komunalnych, z których produkowana będzie energia elektryczna i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa. W trakcie spotkania przedstawiciele PGE zaprezentowali sposób kalkulacji ceny. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 18 kwietnia.

„Wciąż podkreślamy, że w interesie obu stron – PGE i UM Rzeszowa jest zminimalizowanie wpływu nowego sposobu gospodarowania odpadami na finanse mieszkańców przy jednoczesnym poszanowaniu rachunku efektywności realizowanej inwestycji” – mówi Grzegorz Gilewicz, dyrektor Elektrociepłowni Rzeszów.

Spółka PGE GiEK stwierdziła, że opłata za przyjęcie odpadów nie przekroczy 300 zł netto i zostanie utrzymana na tym poziomie do końca 2019 roku. Poziom ten wpisuje się w zakres cen obowiązujących w innych instalacjach mechaniczno-biologicznych przetwarzających obecnie odpady komunalne w województwie podkarpackim, które dochodzą do około 350 zł netto za tonę odpadów.

„Jestem przekonany, że ostatecznie uda się uzyskać kompromis. Nasza instalacja będzie obiektem użyteczności publicznej, co oznacza, że zwrot z poniesionych nakładów inwestycyjnych nie powinien być wyższy od zwrotu kapitału w bliźniaczych instalacjach w kraju. Takie stanowisko PGE jest w tej kwestii niezmienne” – tłumaczy Gilewicz.

Z uwagi na to, że ITPOE będzie instalacją obsługująca nie tylko miasto Rzeszów, ale też i inne gminy, przewiduje się, że cennik za przyjęcie odpadów do termicznego przetworzenia będzie uzależniony od rodzaju dostarczanego odpadu (czyli jego kodu), a nie od ilości, co oznacza, że stawka dla wszystkich gmin, które dostarczać będą odpady do ITPOE np. dla zmieszanych odpadów komunalnych będzie identyczna.

Odnosząc się do informacji Prezydenta Miasta Rzeszowa z dnia 13 kwietnia br. warto zauważyć, że inwestycja ITPOE finansowana jest nie tylko z pożyczki udzielonej na ten cel przez NFOŚiGW, ale również z kapitału własnego, który stanowi znaczącą część całkowitych kosztów inwestycji.

Preferencyjne warunki pożyczki z NFOŚiGW uwzględnione zostały w kalkulacjach przedstawianych miastu w trakcie spotkań. Ponadto, zgodnie z publicznie dostępnymi informacjami o instalacjach typu ITPOE w innych krajach, średnia ekonomiczna długość życia takich instalacji wynosi 25 lat, przy czym po około 20 latach eksploatacji instalacji konieczne jest wykonanie inwestycji odtworzeniowych, które będą miały negatywny wpływ na ceny za przyjęcie odpadów.

Nowoczesny system gospodarki odpadami dla mieszkańców Rzeszowa.

Czym jest ITPOE? To instalacja, która w kontrolowany i bezpieczny dla mieszkańców sposób będzie odzyskiwać energię z odpadów komunalnych, produkując przy tym prąd i ciepło. Zastosowana technologia z wykorzystaniem kotła rusztowego jest bezpieczna dla środowiska, nowoczesna i sprawdzona w ponad 300 miastach na świecie. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych filtrów ITPOE będzie spełniać najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska.

Instalacja znajduje się na terenie istniejącej elektrociepłowni, w bezpośrednim sąsiedztwie bazy przeładunkowej oraz sortowni i kompostowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. To do niej już teraz trafiają odpady komunalne z miasta i okolicznych gmin.

Skład odpadów komunalnych, które przetwarzane będą w instalacji odpowiada tzw. odpadom mokrym powstającym w gospodarstwach domowych, które prowadzą segregację odpadów. Do instalacji trafiać będą również nienadające się do recyklingu lub powtórnego wykorzystania pozostałości z segregacji odpadów komunalnych.

Parametry instalacji monitorowane całą dobę.

Odpady mieszkańców Rzeszowa, kiedyś trafiające na wysypisko – co wykluczają obecnie regulacje prawne krajowe i Unii Europejskiej – zaczną być wykorzystywane jako źródło do wytworzenia energii elektrycznej i ciepła dla miasta. Ilość wytworzonego ciepła będzie proporcjonalna do zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową przez mieszkańców Rzeszowa, korzystających z sieci ciepłowniczej.

Instalacja będzie bezpieczna. Warunkiem eksploatacji ITPOE jest bowiem dotrzymanie surowych wymagań emisyjnych. Tablica z monitorowanymi 24 godziny na dobę parametrami instalacji zostanie umieszczona przy wjeździe na teren ITPOE od ul. Ciepłowniczej i każdy osobiście będzie mógł sprawdzić czy normy są przestrzegane.riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4815
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: Duszek » 13 kwie 2018, 15:14

Dobra eko-inwestycja, a w dodatku ciekawa architektura widoczna z daleka.
Awatar użytkownika
Duszek
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 258
Na forum od: 18 lip 2014, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: Adamerio » 13 kwie 2018, 21:10

Czy ktoś coś wie nt. zmiany planów otoczenia spalarni?
Na wizualizacji widać sadzawkę z wodą i logiem "PGE", jednak będąc ostatnio na miejscu - zauważyłem, że przed samą spalarnią - na środku stawiają jakiś niski budynek :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
Adamerio
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 309
Na forum od: 30 sie 2016, 11:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: Ole » 16 kwie 2018, 9:22

Tą sadzawkę z logiem PGE trzeba między bajki włożyć. To raczej efekt wizualizacji i fantazja projektanta.
-----------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 970
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: iamRZE » 16 kwie 2018, 18:59

Na geoportalu widnieje opisana jako zbiornik retencyjny.
Awatar użytkownika
iamRZE
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 320
Na forum od: 15 lip 2014, 12:56

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: builder » 20 kwie 2018, 9:59

Logo PGE już jest - 19.04.2018
Obrazek
builder
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 39
Na forum od: 06 cze 2016, 16:12

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: riko » 22 kwie 2018, 19:37

Nowe fotki z budowy.

Z mostu im.Tadeusza Mazowieckiego.

Obrazek

Obrazek

Z ul.Lubelskiej.

Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4815
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: kozichwostek » 24 kwie 2018, 20:31

.. budynek wygląda jak sarkofag w Czarnobylu hihih :)
kozichwostek
Świeżak
 
Posty: 2
Na forum od: 24 kwie 2018, 20:29

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: pisul » 24 kwie 2018, 21:09

Tam kopuła ma spełniać inne cele i liczy się praktyczność i prostota. Bryła naszego budynku ma inne przeznaczenie i dużo ładniejsza :D


Obrazek
Awatar użytkownika
pisul
Moderator
Moderator
 
Posty: 3785
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [Załęże] Spalarnia odpadów

Postautor: riko » 30 kwie 2018, 10:18

Nowe fotki z budowy.


Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4815
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość