Zamek Lubomirskich

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

Zamek Lubomirskich

Postautor: foreigner » 14 paź 2018, 1:51

Świeży news:
https://plus.nowiny24.pl/prezydent-rzeszowa-tadeusz-ferenc-podbija-stawke-20-mln-zl-i-dzialka-w-zamian-za-zamek-lubomirskich/ar/13558247
Do 20 milionów złotych chce podnieść prezydent Tadeusz Ferenc miejską dotację do budowy nowego gmachu Sądu Okręgowego w Rzeszowie. To o połowę więcej, niż proponowano do tej pory. Taki ruch ma przyspieszyć wyprowadzkę sędziów z zamku, co z kolei ma otworzyć drogę do utworzenia w nim instytucji kultury.


I tutaj pełne moje poparcie dla prezydenta. Po tylu latach impasu to dobry ruch, tym bardziej że z obecną władzą i w okresie przed wyborami parlamentarnymi w 2019 może wreszcie się to uda. Przypomnijmy, że media podawały w zeszłym roku, że sprawa ma poparcie ministra kultury, a i minister sprawiedliwości był na tą kwestię otwarty. Wszystko sprowadzało się do tego, czy 10 mln zł na nową siedzibę sądu przekaże marszałek województwa. Oferując 20 mln prezydent pokrywa całość oczekiwanej kwoty i być może pozbawia marszałka wpływu na całą sprawę i na losy zamku. Sam zamek nie jest co prawda aż tak stary (nieco ponad 100 lat), ale uważam, że dla miasta tak mało zasobnego w zabytki i tkankę historyczną, jego pozyskanie ma wielkie znaczenie. Jak wiele osób kojarzy Rzeszów z tym...
Obrazek
...a jak wiele z tym ?
Obrazek

Pytanie może błahe, ale jednak w większości miast wojewódzkich jest zgoła inaczej.

Odzyskanie zamku pozwoli też na całościowe i kompleksowe zbadanie go, być może aż po fundamenty. Z tego, co się pobieżnie zorientowałem, takich badań nigdy tam nie prowadzono. A bastiony mogą skrywać tajemnice i wartościowe obiekty, mogące potem zostać na zamku wystawione. Tak było właśnie z Podziemną Trasą Turystyczną. Kto ją zwiedzał ten wie, że odnaleziono tam wiele artefaktów od szkieletu po pistolet gazowy.

Zaadaptowanie zamku będącego przez dekady sądem i więzieniem (a i miejscem kaźni) na instytucje kulturalne może się wydawać chybionym pomysłem. Ale np. premier RP ma swą siedzibę w miejscu, gdzie były koszary SS i działy się rzeczy nieporównanie gorsze od tych z Rzeszowa.

Oczywiście jest kwestia użyteczności dla miasta tego wielkiego obiektu, jego autentycznej wartości historycznej i zapewne dość kłopotliwego układu pomieszczeń. I tutaj ważna uwaga: ok 30 lat temu odtworzono w zamku salę reprezentacyjną, więc istnieje tam co najmniej jedno duże pomieszczenie, które może umożliwić adaptację zamku do wielu poniższych celów:

NA CO MOŻE PRZYDAC SIĘ ZAMEK

1. Z tego co się orientuję, już znajduje się tam muzeum prawa, utworzone w 1996. Zdziwko :) Oczywiście można go dalej rozbudować, a że takie muzeum może być ciekawe świadczy choćby National Justice Museum w Nottingham, gdzie można zostać teatralnie zwyzywanym na spacerniaku, lub ustawionym do pionu przez sędziego w sali sądowej. Okazuje się, że nie trzeba miec nawet multum oryginalnych eksponatów, aby poczuć klimat:



2. Sprzedaż/dzierżawa części zamku pod hotel. Miasto mogłoby w ten sposób łatwo odzyskać część kosztów poniesionych na pozyskanie obiektu. Można by zapytać, czy konserwator zabytków na to przystanie, ale z drugiej strony sąd mu przecież nie przeszkadzał. Poza tym jeśli w znacznie bardziej zabytkowych obiektach (np. zamek Książ, kopalnia w Wieliczce) powstają hotele ze spa, centrami konferencyjnymi itp., to dlaczego niby nie tu ?

3. Na podobnych zasadach mogą tam powstać ze dwie restauracje (jedna np. hotelowa). To już znacznie ożywia miejsce i daje możliwość organizacji wesel, studniówek, spotkań integracyjnych itp.

4. Nowe muzeum. Nowe muzea powstają co chwilę gdzieś w Polsce, to nie jest tak, że jak się nie ma ani jednego eksponatu to się nie da z niczym ruszyć. Można je kupować, pozyskiwać, a wiele muzeów ma zasoby przekraczające ich możliwości ekspozycyjne. Muzeum Powstania Warszawskiego pozyskało wielkie ilości eksponatów wprost od ludzi. Ja bym widział potencjał na poniższe:
- Muzeum Powstań Narodowych. Obrona Zamku Lubomirskich była ważnym epizodem Konfederacji Barskiej, uważanej często za pierwsze polskie powstanie narodowe. Warto dodać, że niedaleko było też mało znane Powstanie Zamojskie. Podobnym muzeum jest Muzeum Powstań Śląskich.
- Muzeum Ofiar Nacjonalizmów. Najmniej atrakcyjna moim zdaniem opcja z uwagi na mnogość tego rodzaju instytucji w kraju i za granicą, choć historia zamku jak najbardziej ją uzasadnia. Obecnie w zamku mieści się już Sala Pamięci poświęcona ofiarom nazistów i komunistów.
- Muzeum Magnaterii Polskiej. Pomysł tylko pozornie poroniony, bo funkcjonuje już Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Tego typu muzeum ma tą zaletę, że stosunkowo łatwo byłoby zbierać do niego eksponaty (szeroki zakres czasowy, geograficzny i tematyczny zbiorów), a bliskość Łańcuta pomogłaby wzajemnie napędzać sobie klientów. Miejsce jest dobre, bo jak popatrzymy na mapę, to wokół Rzeszowa (który sam był własnością jednego z najznamienitszych rodów) znajduje się największe skupienie dawnych posiadłości magnackich w obecnych granicach kraju:
Obrazek

5. Szkoła Muzyczna. Prezydent nową szkołę muzyczną chce budować od 2015. Rodzice dzieci jednak nie byli zadowoleni z odległych lokalizacji i woleli przeznaczać pieniądze na instrumenty. Szkoła muzyczna w zamku mogłaby zadowolic wszystkich, niedaleko filharmonii i tuż obok istniejącej szkoły muzycznej na Szopena.
http://rzeszow-news.pl/nowa-szkola-muzy ... -tradycje/

6. Utworzenie w zamku siedziby Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców POLONUS. Obecnie jest to część UR, od lat nie ma swojej siedziby, tylko swój pokój gdzieś pod wydziałem polonistyki, nowa siedziba dałaby lepszą rozpoznawalność, lepszą promocję. Następnym krokiem mogłoby być wyodrębnienie tej instytucji, aby mogła oferować zajęcia interdyscyplinarne na wszystkich rzeszowskich uczelniach i rozbudowanie jej siedziby w zamku o bibliotekę itp.

7. Przeniesienie lub zaproszenie do zamku następujących istniejących już zbiorów i instytucji i ujęcie ich wraz ze wspomnianymi muzeami w ramy Rzeszowskiego Centrum Kultury:
- Muzeum Okręgowe (lub jego filia) - o planach przeniesienia go do zamku wspominał już sam ratusz, część zbiorów muzeum nie była wystawiana w siedzibie na 3-Maja, bo nie było na to warunków,
- Rzeszowski Dom Kultury (główna siedziba),
- Estrada Rzeszowska (albo chociaż należący do niej Rzeszowski Inkubator Kultury),
- Aparat Caffe (obecnie na Grunwaldzkiej),
- Muzeum Dobranocek (obecnie w jakiejś piwnicy po dawnym klubie),
- Muzeum Etnograficzne (obecnie Rynek 6),
- Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa (obecnie 3 maja),
- Centrum Sztuki Wokalnej (obecnie przy rynku),
- Muzeum Lalek Teatralnych,
- Muzeum Łowiectwa,
- Muzeum Skarbów Matki Ziemi,
- Muzeum Historii Miasta Rzeszowa,
- Łukasz Solecki Studio, szkoła rysunku (obecnie okolice Galerii Graffica),
- Graphis Studio, szkoła architektury i sztuki wizualnej (też koło Galerii Graffica),
- Akademia Twórczego Rozwoju Zakątek,
- Inne (np. modne ostatnio escape-roomy, bractwa, grupy rekonstrukcyjne).
Instytucje te raczej szły by na to, jeśli miałyby darmową promocję ze strony miasta w ramach Rzeszowskiego Centrum Kultury, a sąsiadowanie z podobnymi podmiotami ma raczej pozytywny wpływ. Oczywiście nie chodzi o wydarcie wszystkich tych instytucji z miasta i zamknięcie ich w zamku. Dobrze by było gdyby to, co znalazło się w zamku było jakoś sprofilowane, np. fotografia/rysunek albo śpiew/taniec. W niektórych przypadkach w zamku mogłyby powstać filie, albo chociaż punkty kontaktowe tych instytucji.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2018, 18:24 przez foreigner, łącznie zmieniany 7 razy
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 465
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: bystry » 14 paź 2018, 15:46

Foreigner, świetny komentarz. Uważam, że prezydent Rzeszowa znacznie lepiej zagospodaruje ten zamek niż marszałek, który się nie potrafi dogadać. Z tym, że ja bym tam hotelu ani żadnej innej komercyjnej działalności nie otwierał. Muzeum publiczne, poświęcone dramatowi jaki miał miejsce na kresach, lub muzeum o tematyce wojennej. Bardzo dobry pomysł z utworzeniem muzeum prawa i przy okazji wielkiej biblioteki prawno-historycznej. Tylko to musi być zrobione z rozmachem jak muzeum powstania warszawskiego. Jak będzie zrobione z pomysłem i takim samych rozmachem to ten zamek i instytucja, która w nim będzie zacznie przyciągać tyle samo turystów co muzeum powstania warszawskiego, które pięknie uczy historii.
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 913
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: foreigner » 14 paź 2018, 16:19

Właśnie, muzeum poświęcone rzezi wołyńskiej to kolejna możliwość, przy czym ująłbym to obszerniej, nie poświęcając się jedynie martyrologii.
Jest tylko problem, bo Muzeum Kresów jest już w Lubaczowie, a w Lublinie szykują się do otwarcia Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

O hotelu i restauracjach napisałem, bo nie wiem, na ile udałoby się wypełnić zamek samą kulturą. Jest naprawdę spory, a są jeszcze piwnice. Gdyby na działalność komercyjną przeznaczyć jedno skrzydło, stworzyć odseparowane bramki i alejki, to goście hotelowi byliby prawie niezauważalni. Poza tym zamek żyłby dzięki hotelowi i restauracjom też wieczorami, a nie tylko do 16. Dobrze, żeby wieczorem świeciły się w zamku światła, dochodziła jakaś muzyka, nie tak jak teraz - cicho wszędzie, głucho wszędzie.

Do zamku możnaby też przenieść BWA i stworzyć tam jedno centrum wystawiennicze dla sztuki. Uzasadznieniem jest choćby to co czytamy w dokumencie Strategia Rozwoju Miasta Rzeszowa:
Rzeszów, jako największe miasto regionu, nie posiada dużego wielofunkcyjnego centrum wystawienniczego, które mogłoby być wykorzystywane jako obiekt, w którym odbywają się wydarzenia kulturalno-artystyczne, ale jednocześnie funkcjonującego stale jako atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu i wypoczynku posiadające stałą ofertę kulturalną. (...) Podstawowym obiektem tego typu jest obecnie Biuro Wstaw Artystycznych (BWA), którego powierzchnia (dwie sale wystawowe) nie jest wystarczająca na obecne potrzeby Miasta.


Zamek mógłby nawet przyciągnąć instytucje spoza miasta, na przykład Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, obecnie Boguchwała.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2018, 19:31 przez foreigner, łącznie zmieniany 1 raz
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 465
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: swiety » 14 paź 2018, 19:30

Pierwszą rzeczą którą powinno zrobić miasto po przejęciu zamku jest jego iluminacja. Pomyślcie jak wyglądałby zamek z mostu zamkowego z oświetlonymi murami, ścianami, wieżą :shock:
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2941
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: bogdanoo » 14 paź 2018, 19:52

Super propozycje, jak najbardziej popieram.
Dodatkowo, nowy budynek sądu na placu Allerhanda stworzy w końcu fajny, ładny kompleks.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: MaciekContii » 15 paź 2018, 7:14

A ja jestem przeciwny oddawaniu czarnym całego piętra.
Co do muzeów-mam dość już martyrologii, powstań, pomników..., chcę mieć w tym mieście muzeum co najwyżej techniki, przyrody, kosmonautyki czy nauki. Ale nowoczesne i przyciągające młodzież ekspozycje, a nie wystawki obrazów i krzyży diecezjalnych, bo Ferenc obiecał to biskupowi.
Poza tym, i co najważniejsze, akurat ten zamek i jego funkcja sądownicza pasuje mi najbardziej. Jest tożsama.
I także jestem za podświetleniem tego obiektu.
MaciekContii
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 517
Na forum od: 19 mar 2018, 12:25

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: bystry » 24 cze 2019, 21:07

Ma ktoś jakieś informacje/przecieki z UM co z zamkiem i jego przyszłością?
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 913
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: bogdanoo » 23 wrz 2019, 15:35

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... dowie.html
Wybory parlamentarne 2019. - Zamek Lubomirskich służy obecnie wymiarowi sprawiedliwości. Ale mam nadzieję, że ten nowoczesny wymiar sprawiedliwości będzie jeszcze lepiej spełniać swoją funkcję w nowej siedzibie, która będzie budowana w Rzeszowie - mówił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro razem ze swoim zastępcą, pochodzącym z Podkarpacia Marcinem Warchołem, w poniedziałek odwiedzili Rzeszów. Ich wizyta była elementem kampanii wyborczej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, w których Warchoł kandyduje do Sejmu z list PiS. Oficjalnym tematem ich wizyty była jednak ważna dla władz Rzeszowa sprawa przejęcia przez miasto Zamku Lubomirskich, w którym obecnie znajduje się siedziba Sądu Okręgowego.

Przejęcie zamku i stworzenie w nim placówki kultury jest jednym z marzeń Tadeusza Ferenca.


http://czytajrzeszow.pl/?id=6243&idd=4&poz=ml0
Procedury związane z budową w Rzeszowie nowej siedziby Sądu Okręgowego i oddania pod zarząd miasta Zamku Lubomirskich ruszyły i do końca października mają zostać przedstawione wartości obu nieruchomości. Oprócz tego rozpoczęto już badania geologiczne na terenie przy ul. Dołowej gdzie miałby stanąć nowy gmach Sądu Okręgowego. Takie informacje przedstawili w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, którzy wspólnie wzięli udział w konferencji prasowej przed gmachem obecnej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

- Po podpisaniu listu intencyjnego dwa tygodnie temu, zostały zlecone operaty szacunkowe obu nieruchomości, które będą gotowe do końca października. Rozpoczęły się również badania geologiczne działki, gdzie ma stanąć nowa siedziba sądu - mówił Marcin Warchoł dziękując ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze za pozytywną decyzję w sprawie nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Wiceminister dodał, że sześciu ministrów sprawiedliwości nie potrafiło podjąć decyzji w sprawie nowej siedziby sądu. - My to zrobiliśmy. To się nazywa dobra zmiana – podkreślił.

Sam Zbigniew Ziobro ma szczególny stosunek do Zamku Lubomirskich z uwagi na to, że w czasach stalinizmu jego dziadek Ryszard Kornicki, szef kontrwywiadu AK okręgu przemyskiego i szef tamtejszego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, był przetrzymywany i torturowany w pomieszczeniach Zamku Lubomirskich, który pełnił wtedy funkcję więzienia.

- Mam nadzieję, że charakter tego obiektu z przeszłości będzie uwzględniał również te trudne wspomnienia ludzi, którzy patrzyli na to miejsce jak na miejsce symbolizujące strach i przerażenie. Wierzymy również, że nowy obiekt Sądu Okręgowego pomoże w funkcjonowaniu sprawnego i nowoczesnego sądownictwa w Rzeszowie - mówił Zbigniew Ziobro.

Zadowolenia z faktu rozpoczęcia procedur związanych z budową nowego Sądu Okręgowego w Rzeszowie nie krył również prezydent Tadeusz Ferenc.

- Są to konkretne decyzje i jestem przekonany, że temat nabierze teraz szybkiego tempa działania i nowy budynek sądu zostanie postawiony, a zamek będzie służył mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia - mówił Tadeusz Ferenc, który dziękując przedstawicielom Ministerstwa Sprawiedliwości wspomniał również o zbliżających się wyborach parlamentarnych i kandydaturze wiceministra Marcina Warchoła, który startuje z ostatniego, 30 miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim.


- Serdeczne dziękuję ministrowi Warchołowi, który startuje w wyborach z naszego terenu. Dodam, że pan minister Warchoł jest z Podkarpacia, a więc będzie dobrze reprezentował ziemię rzeszowską i całe Podkarpacie - powiedział Tadeusz Ferenc.

To może być dla wielu zaskakująca deklaracja. Przypomnijmy, że prezydent Rzeszowa mógł być przecież rywalem ministra Warchoła startując z list Koalicji Obywatelskiej, jednak jak wiadomo zrezygnował z udziału w wyborach do Sejmu tłumacząc, że tego wymagali od niego mieszkańcy Rzeszowa. Dobre relacje Tadeusza Ferenca z wiceministrem Warchołem nie są jednak tajemnicą mając w pamięci wspomniane już podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy sądu czy zwrócenie się o „pomoc” przez rzeszowski ratusz do wiceministra sprawiedliwości, w sprawie renowacji nawierzchni przy ul. Mickiewicza.

Kończąc swą wizytę obaj ministrowie w towarzystwie prezydenta Rzeszowa oraz pracowników sądu i IPN zwiedzili podziemia Zamku Lubomirskich.

Przypomnijmy, że list intencyjny w sprawie budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego na działce przy ul. Dołowej, którą odda na ten cel miasto i przekazania przez resort sprawiedliwości Zamku Lubomirskich miastu pod przeznaczenie na działalność kulturalną podpisano 9 września. Po listem swoje podpisy złożyli wiceminister Marcin Warchoł, prezydent Tadeusz Ferenc oraz prezesi rzeszowskich sądów. Samo porozumienie nie zawierało jednak żadnych szczegółów dotyczących kosztów budowy, podziału kosztów czy jakichkolwiek terminów. Po poniedziałkowej konferencji wiemy odrobinę więcej, a dalsze szczegóły, jak zapowiedział minister Warchoł poznamy prawdopodobnie w październiku, gdy zakończą się wyceny nieruchomości.

- Nowy budynek jest dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie niezbędny. Już dziś niektóre rozprawy muszą się odbywać w gmachu Sądu Rejonowego - zaznacza Ministerstwo Sprawiedliwości.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Maniak
Maniak
 
Posty: 1315
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: Nikoś » 24 wrz 2019, 15:45

Jeszcze dużo wody upłynie w Wisłoku nim nowy gmach powstanie, a że wybory idą to jest okazja się pokazać i pogadać jak to wszystkim zależy
W Zamku po wyprowadzce powinni zrobić nową siedzibę Muzeum Dobranocek, Galerie tych fotografii co miasto gdzieś schowało lub po parę sztuk pokazuje. Jesli warunki techniczne dały by radę to Opera/ Nowa siedziba Teatru
A jak będzie to się mozna domyslać - będzie muzeum ale nie będzie zwiedzających ...
Nikoś
Maniak
Maniak
 
Posty: 2322
Na forum od: 05 wrz 2015, 12:09

Re: Zamek Lubomirskich

Postautor: pixeolo » 25 wrz 2019, 12:09

Pomijając kontekst czasu (kampania) to mam jedną bardzo poważną wątpliwość.

Czy dysponuje ktoś planami (rzutami) zamku? On w zasadzie od zawsze jest "biurowcem", nie wiem czy tam są sale, które nadają się do ekspozycji sztuki. Być może na malarstwo "znajdą" się ściany, ale już na jakieś bardziej współczesne obiekty czy kompleksowe aranżacje może być ciasno.

Jeśli mówimy o spektaklach, konieczne wydaje się zadaszenie patio dziedzińca. Nie widzę przy tym możliwości umieszczenia sensownych kulisów, miejsca na scenografię, sztankiety, nie mówiąc o orkiestronie...
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: bogdanoo i 9 gości