[Jasionka] Podkarpackie Centrum Nauki

Dyskusja o ukończonych projektach.

[Jasionka] Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: jasiop » 06 cze 2016, 11:44

Myślę, że trzeba zacząć o tym dysputę ...
Czy to musi powstać w Jasionce ? Czy naprawdę w mieście nie ma odpowiednich terenów ?

w Jasionce pod Rzeszowem powstanie Podkarpackie Centrum Nauki?
Jest plan, by na działce w pobliżu portu lotniczego i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce powstało Podkarpackie Centrum Nauki.
Pieniądze na ten cel - 16 mln euro (ok. 79 mln zł) - zabezpieczono już w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020. - Jednak pierwotnie zapis przewidywał utworzenie w regionie kilku placówek popularyzujących naukę, wiedzę i innowacje, dlatego istnieje konieczność renegocjacji z Komisą Europejską zapisów RPO w tym zakresie - tłumaczy Danuta Cichoń, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.
Podkarpackie Centrum Nauki powstać miałoby do 2020 r. na działce o powierzchni ok. 7 - 9,3 tys. mkw. Budynek ma być trzykondygnacyjny, z piwnicą z funkcją parkingu na ok. 100 miejsc. Ekspozycja ma być podzielona na 3 części: „Świat wokół nas” (przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, systemy ekologiczne, budowa materii), „Nasza cywilizacja” (to, co wytworzyli ludzie, technika i technologia, matematyka, kultura) oraz „My, ludzie” (działanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia, fizjologia, procesy poznawcze, rozum, logiczne myślenie). Szacowana liczba eksponatów w PCN to ok. 350. - Przykładowe eksponaty, jakie mogłyby się tu znaleźć, to np. symulatory lotu samolotem, balonem, szybowcem, śmigłowcem, poruszania się kosmonautów w kosmosie, po Księżycu - wylicza Tomasz Michalski, koordynator zespołu ds. wypracowania koncepcji PCN, prezes Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”. - Poza tym np. powiększony model anatomiczny głowy człowieka z dostępem do organów w niej umieszczonych, powiększony model fragmentu ekosystemu, rzeźby terenu górskiego. Dodaje, że istnieje również możliwość stworzenia dodatkowego obiektu specjalnego. Pomysłów jest wiele, np. akwaria i terraria, planetarium, teatr wysokich napięć, wirtualny świat, muzeum historii lotnictwa lub zestaw symulatorów lotniczych i kosmicznych. W ośrodku mają się też znaleźć laboratoria i pomieszczenia na specjalistyczne warsztaty.


Czytaj więcej: http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,10075606/
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: riko » 06 cze 2016, 17:53

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... odkarpaciu



O pomyśle powołania takiej instytucji zajmującej naukę mówiło się w Rzeszowie już w od kilku lat. Np. W 2008 roku odbyło się w ówczesnym WSK Rzeszów spotkanie, podczas którego mówiono o ICENT Interaktywnym Centrum Edukacji Naukowo-Technicznej im. Łukasiewicza.
W ostatnich kilku latach starania przyśpieszyły. Kilka ośrodków (Rzeszów, Mielec, Krosno) chciało taką placówkę widzieć u siebie. Przez pewien czas marszałek Władysław Ortyl sugerował, że taka jednostka mogłoby znaleźć się w budowanym wtedy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Jak się okazało, że jest to niemożliwe (z powodu wymogów projektu). W końcu stanęło na tym, że powstanie nowy obiekt w okolicach Rzeszowa.
Podkarpackie Centrum Nauki mieściłoby się w Jasionce, na działce o powierzchni 1,70 hektara (w tym 0,55 hektara to teren w tej chwili należący do miasta Rzeszowa), leżącej między na przeciwko terminala Portu Lotniczego, między Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, MTU i pustą działką – niecką zbiornika retencyjnego.
Według planów centrum miałoby trzy kondygnacje i jedną kondygnację podziemną. Koszt budowy to 16 mln euro (plus około 3 mln euro wkładu własnego. Opracowaniem koncpecji zajmuje się architekt Henryk Sobolewski (Autorska Pracownia Projektowa Dom), który zaprojektował Centrum Wystawienniczo-Kongresowe). Dotacja ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Zadanie inwestycyjne zostanie wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej i budżetu na 2017. Powstać może w 2017 lub 2018 roku.
W piątek w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie w tej sprawie. Uczestnikami byli eksperci: dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofer, kierownik Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie Rafał Sworst, dyrektor Ogrodów Doświadczeń "Humanitarium" we Wrocławiu Kamila Myrdek-Rak oraz Jerzy Jarosz, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. Organizacji „Parku Nauki”.

- Bardzo nam zależy, aby to centrum było inne niż wszystkie, aby było uzupełnieniem, a nie tylko powielaniem. Jednocześnie chcemy, aby wpisywało się w nasz region definiowany przez innowacje i Dolinę Lotniczą – mówiła Maria Kurowska, wicemarszałek województwa.

Zdaniem Roberta Firmhofera osoby zajmujące się organizacją Podkarpackiego Centrum Nauki dobrze rozumieją o co chodzi w tego typu instytucji. Jego zdaniem PCN nie powinno skupiać się na lotnictwie, ale np. poprzez lotnictwo pokazywać inne sprawy (jak zachowuje się organizm ludzki podczas lotu samolotem czy lotu w kosmos).
Tomasz Michalski, koordynator Zespołu ds. wypracowania koncepcji podkarpackiego centrum edukacji i prezes Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” w Rzeszowie, zaprezentował ideę funkcjonowania ośrodka:

- Ekspozycja będzie prezentować wiedzę naukową jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami: „Świat Wokół Nas”, „Nasza Cywilizacja” oraz „My, Ludzie”. Wybrana do eksponowania wiedza naukowa i techniczna będzie prezentowana z punktu widzenia człowieka – jego organizmu żyjącego w otaczającym nas świecie naturalnym, który jest poznawany, użytkowany oraz opisywany za pomocą narzędzi i zdobyczy cywilizacyjnych. Ta idea zostanie dopasowana do kontekstu regionalnego z wyeksponowaniem walorów regionu: przemysł, bioróżnorodność, klimat, krajobraz, zasoby naturalne. Każda z regionalnych specjalizacji wpisuje się w co najmniej dwa „makroobszary”. Tak skonstruowana ekspozycja może być modyfikowana, rozwijana i rozbudowywana o nowe obszary podczas funkcjonowania ośrodka – tłumaczył Tomasz Michalski.
Wśród proponowanych urządzeń mają znaleźć się symulatory lotów, symulator pobytu na księżycu, symulator lotu balonem. Ponadto model anatomiczny głowy, model fragmentu ekosystemu, model geologiczny.
- Centrum prowadziłoby także zajęcia warsztatowe, organizowałoby również wystawy mobilne w różnych miejscach, także w szkołach - dodał Tomasz Michalski.


riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5356
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: jasiop » 06 cze 2016, 18:04

do kompletu:

Środowiska się dogadały i jest duża szansa, że na Podkarpaciu, po wielu latach dyskusji, w końcu powstanie jedno wielkie centrum nauki. Jego budżet to 19 mln euro. Teraz do tej koncepcji trzeba tylko przekonać Komisję Europejską
O budowie centrum na Podkarpaciu mówi się od wielu lat. Koncepcja ewaluowała wiele razy, ciągle barierą do jej realizacji był brak pieniędzy. Realne szanse na powstanie takiej instytucji pojawiły się wraz z nowymi środkami unijnymi. Takie zadanie zostały wpisane w nowej perspektywie unijnej do realizacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Tyle że Urząd Marszałkowski początkowo dopuścił powstanie kilku miejsc o takim charakterze w regionie. Chętnych było wielu, oprócz Rzeszowa swoje centra chciały mieć także m.in. Mielec i Krosno. Komisja Europejska zaakceptowała takie rozwiązanie, ale im bliżej realizacji, okazało się, że lobby tych, którzy uważają, iż z korzyścią dla regionu będzie stworzenie jednego dużego centrum, stawało się coraz silniejsze. 16 mln euro na centrum nauki na Podkarpaciu. Jak je podzielić?
Do tej idei udało się przekonać również władze województwa. Argumentów było kilka. Najważniejsze z nich jest to, że dzięki skoncentrowaniu środków uda się stworzyć miejsce z rozmachem, dorównujące podobnym w innych regionach Polski. Dodatkowo takie rozwiązanie wyeliminuje ryzyko dublowania wydatków, np. na kupowanie trzech symulatorów lotu do trzech ośrodków. Powinno powstać jedno duże centrum nauki

Działka ma prawie 2 hektary
W piątek w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja, na której omawiano już dość szczegółową koncepcję budowy takiego centrum. Miałoby ono powstać w Jasionce, vis-a-vis lotniska, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, na działce o powierzchni 1,78 ha. Zdecydowana większość tego terenu należy do samorządu województwa, a 55 arów jest własnością Rzeszowa. Ale obaj właściciele są zgodni co do przeznaczenia tego terenu. Powstałby tu trzykondygnacyjny budynek o powierzchni od 7 do 9 tys. m kw., którego budowa kosztowałaby według szacunków 35-46 mln zł. W RPO zarezerwowane jest na ten cel 16 mln euro oraz obowiązkowe 3 mln euro wkładu własnego, więc to, co zostałoby byłoby przeznaczone na wyposażenie.
- Jesteśmy w przededniu negocjacji z Komisją Europejską - mówi Danuta Cichoń, wicedyrektorka Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim. Komisja musi się zgodzić na zmianę zapisów. To kluczowe w całej sprawie, ale wydaje się być - choć trudną - to jednak formalnością. Zakończenie negocjacji planowane jest na końcówkę tego roku, a w przyszłym zadanie ma znaleźć się w długoletniej prognozie finansowej samorządu województwa. Do 2020 roku budowa powinna się zakończyć.

Lotnictwo, informatyka, jakość życia
Jak miałoby wyglądać podkarpackie centrum nauki? Mówił o tym w ostatni piątek na konferencji Tomasz Michalski, szef powołanego przez zarząd województwa zespołu ds. wypracowania koncepcji podkarpackiego centrum nauki.
Byłaby tu stała ekspozycja, na którą składałyby się eksponaty ilustrujące trzy obszary: "Świat wokół nas" (przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne), "Nasza cywilizacja" (technika i technologia, matematyka, kultura...) oraz "My, ludzie" (funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze...). Znalazłyby się tu takie eksponaty, jak symulatory lotu, śmigłowca, szybowca, symulator poruszania się kosmonautów w przestrzeni kosmicznej, powiększony model ekosystemu czy eksponaty o energii odnawialnej. Idea centrum musi być zgodna z inteligentnymi specjalizacjami województwa, ma więc w atrakcyjny sposób przekazywać interdyscyplinarną wiedzę związaną z trzema dziedzinami: lotnictwem i kosmonautyką, informatyką oraz jakością życia. Odbywałyby się tu zajęcia laboratoryjne i warsztatowe, imprezy plenerowe, ale także - co bardzo istotne - centrum miałoby część mobilną i jeździłoby z pokazami i wystawami po regionie.

Mowa jest także o stworzeniu dodatkowej atrakcji, może plenerowej (np. planetarium, akwarium czy muzeum lotnictwa), która przyciągałaby wielu zwiedzających, zarabiała i tym samym zmniejszała koszty utrzymania całej placówki. Bo mimo ogromnego zainteresowania, jakim cieszą się takie centra, nie są one instytucjami przynoszącymi dochód. Nie da się na nich zarabiać. Przynajmniej takie doświadczenie mają już działające w Polsce placówki. Dziś mowa jest o tym, że podkarpackie centrum nauki będzie instytucją samorządu województwa, który będzie je musiał utrzymywać. - Chcemy zaprosić do współuczestniczenia w kosztach firmy działające na Podkarpaciu, np. energetyczne - mówi Cichoń.

Łukasiewicz? Niekoniecznie
W negocjacjach z Komisją Europejską Podkarpaciu mają pomóc eksperci zaproszeni z zewnątrz. W piątek w spotkaniu uczestniczyli i swoje opinie przekazywali Kamila Myrdek-Rak, dyrektorka Ogrodów Doświadczeń "Humanitarium" we Wrocławiu, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie, Rafał Sworst z Ogrodu Doświadczeń im. Lema w Krakowie oraz Jerzy Jarosz zaangażowany w tworzenie Parku Nauki w Katowicach.
Jak będzie się nazywało podkarpackie centrum nauki? Mówiło się o nim, jako o rzeszowskim "Koperniku", długo funkcjonowała nazwa "Łukasiewicz". - Chcemy zaangażować mieszkańców i na nazwę tego centrum zorganizować konkurs - zapowiada Danuta Cichoń. Będzie to dodatkowa promocja dla nowej placówki.
Cały tekst: http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34 ... z4AmajUPvz
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: riko » 08 cze 2016, 15:21

http://supernowosci24.pl/kiedy-powstani ... -kopernik/



RZESZÓW. Eksperci pochwalili koncepcję naszego centrum nauki.
- Jest szansa, że przy wykorzystaniu środków zewnętrznych uda nam się wybudować Podkarpackie Centrum Nauki (PCN), które będzie ośrodkiem niezbędnym do uzupełnienia naszych inteligentnych specjalizacji, do pokazywania złożoności świata, a jednocześnie powiązań świata nauki ze światem naturalnym – mówiła w piątek wicemarszałek Maria Kurowska. W Urzędzie Marszałkowskim omówiono założenia programowo-organizacyjne PCN.
Wstępna koncepcja zakłada, że „podkarpacki Kopernik” zostanie wybudowany w pobliżu lotniska i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w podrzeszowskiej Jasionce. Pieniądze na tę inwestycję (16 mln euro) mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jest tylko jeden warunek – zgoda Komisji Europejskiej na zmianę przeznaczenia przyznanych funduszy, gdyż pierwotnie miały one zostać wykorzystane na utworzenie kilku edukacyjnych placówek w naszym regionie. Jednak władze samorządowe uznały, że powstanie jednej profesjonalnie urządzonej placówki będzie lepszym rozwiązanie.
PCN ma zostać podzielone na trzy „makroobszary”: „Świat Wokół Nas”, „Nasza Cywilizacja” oraz „My, Ludzie”. W każdym z nich będzie znajdowało się nawiązanie do trzech inteligentnych specjalizacji Podkarpacia: informatyki, lotnictwa i kosmonautyki. Centrum ma podkreślać walory naszego regionu, w tym przemysł, bioróżnorodność, klimat, krajobraz i zasoby naturalne. Jak podkreśla wicemarszałek Kurowska, dzięki PCN dzieci i młodzież będą mogły rozwijać swoje pasje, a także złapać bakcyla zainteresowania światem wiedzy i nauki. Docelowo centrum ma się stać miejscem edukacji nieformalnej i ważnym zapleczem naukowym na Podkarpaciu.







Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 5356
Na forum od: 04 lut 2015, 14:42
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: jasiop » 05 sie 2017, 17:01

a czas nieubłaganie płynie ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: swiety » 07 sie 2017, 0:00

riko pisze:http://supernowosci24.pl/kiedy-powstanie-podkarpacki-kopernik/

Pieniądze na tę inwestycję (16 mln euro)




Czy kiedykolwiek Rzeszów odważy się i zrealizuje coś na poziomie krajowym a nie lokalnym? Za takie pieniądze (16 mln euro ~ 67 mln zł) raczej nie powstanie nic oszałamiającego. Dla porównania warszawski Kopernik kosztował ~ 300 mln zł.

O lokalizacji nawet nie wspominam ...
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2942
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: jasiop » 08 sie 2017, 19:13

Podkarpacki "Kopernik" na terenach kolejowych w Rzeszowie? Taki pomysł ma miasto ...


Miasto chce przejąć część terenów kolejowych i z marszałkiem, za pieniądze unijne, wybudować tam centrum nauki. - Projekt nie jest wpisany do RPO - ucina Tomasz Leyko z Urzędu Marszałkowskiego

Miasto rozpoczyna starania o przejęcie terenów kolejowych w rejonie ul. Kochanowskiego. – Są zaniedbane, brzydkie i trzeba coś z nimi zrobić. Aby móc o nie zadbać miasto musi stać się ich właścicielem. A teraz jest okazja – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Tereny kolejowe dla gmin
Tą okazją jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Dotyczy ujednolicenia spraw związanych z uwłaszczeniem terenów kolejowych. Dotychczas jedne sądy przyznawały działki kolei, a inne samorządom. Z wyroku NSA wynika, że takie tereny powinny trafiać do gmin. Tereny przy dworcu głównym w Rzeszowie są w wieczystym użytkowaniu kolei. Ale dzięki wyrokowi NSA jest możliwość starania się o ich przejęcie. Skierujemy do wojewody wnioski w tej sprawie – mówi Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem. – Chodzi o tereny przy dworcu głównym, po stronie ul. Kochanowskiego. W rejonie zejścia z kładki, na których jest jedna stara parowozownia – precyzuje dyrektor Tarnowski. Powierzchnia działek to ok. cztery hektary.

Gdzie będzie podkarpacki "Kopernik"?
Miasto chce we współpracy z marszałkiem województwa, przy wykorzystaniu pieniędzy unijnych zrobić tam centrum nauki wzorowane na warszawskim Koperniku. – Szacunkowy koszt to 60-70 mln zł – mówi prezydent Ferenc.

O budowie na Podkarpaciu takiej instytucji mówi się od lat. Zadanie zostało wpisane w nowej perspektywie unijnej do realizacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Tyle że Urząd Marszałkowski dopuścił powstanie kilku miejsc o takim charakterze w regionie. Chętnych było wielu, oprócz Rzeszowa także m.in. Mielec i Krosno. Komisja Europejska zaakceptowała takie rozwiązanie, ale im bliżej realizacji, okazało się, że lobby tych, którzy uważają, iż z korzyścią dla regionu będzie stworzenie jednego dużego centrum, stawało się coraz silniejsze. W połowie ubiegłego roku w końcu zapadły konkretne decyzje. Środowiska zainteresowane budową takiego centrum zgodnie uznały, że korzystniejsze dla regionu będzie wybudowanie jednego, mocnego ośrodka. Ale mówiło się wówczas o ulokowaniu takiego centrum w Jasionce, vis-a-vis lotniska, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, na działce o powierzchni 1,78 ha. Zdecydowana większość tego terenu należy do samorządu województwa, a 55 arów jest własnością Rzeszowa. Były też konkrety: budynek miałby być trzykondygnacyjny o powierzchni od 7 do 9 tys. m kw., którego budowa kosztowałaby według szacunków 35-46 mln zł. W RPO zarezerwowane jest na ten cel 16 mln euro oraz obowiązkowe 3 mln euro wkładu własnego. To, co zostałoby, byłoby przeznaczone na wyposażenie.

Dywagacje?
By te plany się ziściły konieczna była jeszcze zgoda Komisji Europejskiej. Negocjacje ciągle są jeszcze nie zamknięte.
A co na pomysł miasta, by centrum nauki ulokować na terenach kolejowych w samym centrum Rzeszowa, sądzą władze województwa?
– Projekt jeszcze nie jest wpisany do RPO, więc wszelkie dywagacje na jego temat są w tym miejscu niewskazane – ucina krótko Tomasz Leyko.

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... -taki.html

========================
Ktoś w końcu pomyślał, bo poprzednia propozycja lokalizacji czyli Jasionka nie była "najszczęśliwsza" ...
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1440
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: Kacu » 08 sie 2017, 19:26

Z jednej strony fajnie, bo Jasionka nie jest zbyt fortunną lokalizacją, ale z drugiej ucina wszelkie dywagacje na temat RCK.
Kacu
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 539
Na forum od: 05 sie 2016, 16:30

Re: Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: porteño » 08 sie 2017, 23:12

Kacu pisze:Z jednej strony fajnie, bo Jasionka nie jest zbyt fortunną lokalizacją, ale z drugiej ucina wszelkie dywagacje na temat RCK.

Co to jest RCK?
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: Podkarpackie Centrum Nauki

Postautor: swiety » 08 sie 2017, 23:16

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne - jeden wspólny dworzec dla wszystkich rodzajów transportu publicznego. W miejscu dawniej parowozowni był planowany dworzec autobusowy.
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2942
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Następna

Wróć do Inwestycje zrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości