[ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKlan)

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: pixeolo » 19 maja 2015, 10:29

Popieram Gustawa! Tu nie chodzi o doktrynę konserwatorską, czy łączyć historyczną zabudowę ze współczesną architekturą tylko o przeciętny poziom tego projektu.
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: rafik » 19 maja 2015, 11:02

Dobrze że wreszcie coś zrobią z tym miejscem lecz alternatywny projekt zamieszczony kilka postów wcześniej bardziej przypadł mi do gustu,szczególnie wykończenia okien i panele na ostatnim piętrze.
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1063
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: pietro » 19 maja 2015, 12:46

pixeolo pisze:Popieram Gustawa! Tu nie chodzi o doktrynę konserwatorską, czy łączyć historyczną zabudowę ze współczesną architekturą tylko o przeciętny poziom tego projektu.



Olo, nie mieszkamy w Berlinie. Na naszym etapie rozwoju świadomości przestrzennej ważne, żeby powstawały rzeczy schludne i cieszące oko, a dopiero za tymo może iść poważna architektura. Ani ten projekt, ani np. skyres to nie są fajerwerki, ale są rzetelne i przede wszystkim nie psują.
Urbanistycznie też nie jest najgorzej, akplan nie oszczędza jakoś specjalnie na wykończeniu i ja oceniam pomysł na plus.
pietro
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 86
Na forum od: 27 lip 2014, 11:47

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: pixeolo » 20 maja 2015, 14:23

Nie przyjmuje argumentu Berlińskiego. Opole jest mniejsze od Rzeszowa i jakoś dają radę łączyć stare z nowym:

Obrazek

Obrazek
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: letowniak » 20 maja 2015, 16:12

Może i poziom jest przeciętny... Jednak na tle rzeszowskich plomb jest to projekt wybitny ;) Jestem za. Dobre materiały i oświetlenie zrobią tu swoje
Hardkloc - developer oferujący mieszkania w najwyższej jakości klocach
letowniak
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 374
Na forum od: 21 lip 2014, 1:55

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: pixeolo » 20 maja 2015, 17:37

Aha, czyli trzeba równać w "bok" :)
pixeolo
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 407
Na forum od: 10 lip 2014, 17:00

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: foreigner » 20 maja 2015, 18:52

Ta pierwsza 'stylizacja' z Opola jest bardzo dobra. Natomiast budynek na drugiej fotce to jak dla mnie dramat. Wygląda jakby był zasłonięty siatka przyczepianą do rusztowań. Przypomina magazyn lub parking. Może kwestia miejsca z którego się na to patrzy.

Ten nasz projekt też nie mistrzostwo świata, zgoda, że mógłby być lepszy. Moim zdaniem niepotrzebnie dodali te belki w oknach na górze. Może chcieli jakoś minimalnie nawiązać do starego budynku, ale niepotrzebnie. No i o ile nowy i stary budynek dobrze się komponują kolorystycznie na wizce, to w rzeczywistości będą z pewnością bardziej od siebie oderwane.

No i jeśli uznać ten projekt za tylko średni, z czym się zgadzam, to budynek w miejscu willi Kotowicza też należałoby nazwać po prostu poprawnym.
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 465
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: pietro » 23 maja 2015, 13:19

pixeolo pisze:Nie przyjmuje argumentu Berlińskiego. Opole jest mniejsze od Rzeszowa i jakoś dają radę łączyć stare z nowym:


A ja nie przyjmuje jako argumentu realizacji z Opola. Zgadza się dobrych, nawet bardzo, ale czy o charakterze komercyjnej plomby?
U nas budynek UR, też wyszedł bardzo dobrze i chyba się zgodzimy.
Ja staram się ocenić ten projekt przez pryzmat okoliczności i miejsca, i dlatego go doceniam. Ty już niekomicznie.
pietro
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 86
Na forum od: 27 lip 2014, 11:47

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: porteño » 25 maja 2015, 17:39

Jak to ma być nowoczesność, to ja dziękuję. :D
Przynajmniej odrestaurują tę kamienicę i przywrócą jej dawny blask, bo ta "ociosnana" betonownia po bokach i tak będzie tylko (zbytecznym) tłem.
Swoją drogą zadziwia fakt, jakie cuda dało się projektować kilka wieków temu, a teraz już tylko stawia się klocki.
porteño
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1022
Na forum od: 24 lip 2014, 18:02

Re: [ul. Lenartowicza] Przebudowa kamienicy w centrum (ApKla

Postautor: foreigner » 25 maja 2015, 19:31

Prawda ?

A najciekawsze że dziś, w przeciwieństwie do dawnych czasów, z punktu widzenia techniczno-technologicznego możliwością są ogromne i wciąż się powiększają. Również w przeciwieństwie do dawnych czasów nie ma dziś problemu zamówić sobie drewno z Australii a np. granit z Włoch.
Pomimo tego wszystkiego dziś na całym świecie leje się hektolitry betonu, to wszystko obkleja szkłem i to wszystko nazywa się najnowszymi trendami i wspaniałą współczesną architekturą.

Skąd to się wzięło ? Ja może wsadzę kij w mrowisko, ale uważam że to efekt miałkości pomysłów architektów z jednej strony i ekonomii z drugiej strony.
Od strony architektury wygląda to tak że siada taki architekt za ekranem monitora i zaczyna tworzyć. Tylko problem bo wszystko już było. Barok, kolumnady, eklektyzm, znienawidzone nawet na takich forach jak nasze 'szalone lata 90'... Oczywiscie architekt nie bedzie tworzył czegoś, co już było ani nie będzie się nawet tym inspirował, bo nikt nie chce być wtórny, zwłaszcza w dziedzinie sztuki (a jeśli to zrobi to się mu zaraz wytknie). Nie ma też czasu i ochoty bawić się detalami (tym bardziej że w programach graficznych raczej ciężko je zaprojektować, znacznie lepiej wychodzą klocki, walce, stożki itd.). No więc bingo: "zaprojektuję coś nowego, budynek ze stali szkła i betonu, ah taki chłodny minimalizm". No więc to projektuje, wykonawca to chętnie buduje, potem dostają za swój projekt nagrodę od innych architektów, którzy też nie mają co nagrodzic więc nagradzają nowe trendy. Potem następni wpadają na genialne pomysły 'zrobię budynek po którym się chodzi'. I tak powstaje np. Opera w Oslo. Ludzie oczarowani "wow mogę tam pojechać i oni tam w środku grają a ja po tym chodzę, cóż za mega doświadczenie egzystancjalno-metafizyczne'. Inni architekci chcą być zauważani, tworzyc w nowym trendzie, więc zaczynają iść w takim kierunku, wręczane są kolejne nagrody. I tak stopniowo staje się to trendem i kanonem, Stopniowo zaczyna się jechać po wszystkim co inne, np. po "szalonych latach 90", mimo że 'nowa' architektura nie ma nic nowego do zaoferowania, tyle że mniej farfocli z tego wystaje. Co więcej nagle do łask wracają lata 80, pamiętam jak na poprzednim forum ktoś pytał retorycznie czy ktoś może podać przykład złego budynku z lat 80.

Czyli np. taki budynek z Krakowa:
Obrazek

Widać tu podobny rewolucyjny trend tamtych czasów: budynek na palach, ah jakie to głębokie.

Z drugiej strony ta tendencja jest napędzana ekonomią. No bo przecież beton jest tani, łatwo się leje, łatwo przewozi. Podobnie szkło, stal. Buduje sie szybko, jest spokój że budynek sobie poradzi przez lata ze zjawiskami atmosferycznymi. Nie trzeba czekać długo, aż beton z materiału konstrukcyjnego staje sie pełnoprawnym, estetycznym materiałem dekoracyjnym. Mniejsza z tym, jeśli ma to miejsce tylko w przypadku budynków publicznych i komercyjnych:
Obrazek

Ciekawszym zjawiskiem jest jeśli ktoś kupuje za grube miliony apartament w Wawie, Złota 44, i czerpie snobistyczną przyjemność z możliwości obcowania z gołymi, betonowymi ścianami w sypialni, bo w końcu taka moda (a przy okazji taniej):
Obrazek

Jest jeszcze jeden rezultat tego całego trendu, już mniej związany stricte z najnowszymi realizacjami. Mianowicie że robi się taki architektoniczny unisex. Przez wieki wykształciły się różne style w architekturze w różnych krajach i na różnych kontynentach. Kształtowały je warunki klimatyczne, wierzenia, religie, dostępność materiałów do budowy i wiele innych. Dziś taka Opera z Oslo może powstac w Skandynawii, Japonii, Ameryce, Afryce. Wszędzie będzie równie modna. No i nie trzeba spędzać miesięcy na studiowaniu architektury danego kraju i regionu, co jest istotne dla architektów tworzących projekty dla całego świata. Tak więc taki słynny architekt może rzucać z rękawa wspaniałymi projektami relatywnie szybko i każdy w każdym zakątku świata bedzie brał a nawet płacił grubą kasą za to z pocałowaniem ręki. Ogólnie architektura zdaje się iść coraz bardziej od szczegółu do ogółu.


Dobrą ilustracja tego wszystkiego był też konkurs na nasz Urząd Miasta, gdzie wygrał budynek najprostszy i jeden z najtańszych, jeśli nie najtańszy. Za to firmowany jakimiś metaforami że "szklana elewacja uosabia transparentność i przejrzystość władzy".

A jeśli na czymś współczesna architektura bazuje, to najpewniej na brutaliźmie z lat 40. Dobrze to widać na przykładzie dworca w Katowicach. Oto stary dworzec, uznawany za czołowy przykład tego nurtu w Polsce:
Obrazek
I nowy dworzec, zbudowany po wyburzeniu starego w 2013 :) :
Obrazek

Swoją drogą jak zobaczyłem wnętrze starego swego czasu, to myślałem że to jakaś realizacja z lat 80, podobny syf:
Obrazek

Nie jest to jakis zarzut, ale też ciekawie wygląda nowoczesna architektura pod kątem spójności, a przecież słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki na tym forum i wydaje się, nie bez powodu, być wielkij wagi. Ciekawe że zwykły plebs zabudowywał przez dekady a nawet wieki całe kwartały, różni wykonawcy, różni zleceniodawcy i wychodziło tak:
Obrazek

A dziś jeden wykonawca, jedna inwestycja i wyjść ma tak:
Obrazek

I wcale mi to wszystko nie przeszkadza. Tylko czasami źle mi sie czyta różne zachwyty nad współczesną architekturą, która dla mnie dawno przestała być sztuką, nawet nie bardzo tą użytkową.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2016, 2:55 przez foreigner, łącznie zmieniany 3 razy
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 465
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: bystry i 4 gości