[Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Plany, marzenia, niespełnione obietnice...

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: Kristoff » 19 lut 2015, 10:25

Droga do budowy niby przesądzona, ale jeszcze bardzo długa i wyboista. Przechodziłem tamtędy ostatnio dosyć często i jak na razie na żadne prace się nie zanosi. Swoją drogą myślę, że powinni wybudować taki budynek, który rzeczywiście ujednoliciłby urzędy w Rzeszowie (przynajmniej niektóre), bo na dzień dzisiejszy załatwić coś na mieście (mam na myśli wycieczkę po urzędach) jest ciężko - mogłoby być lepiej - w sensie odległości.

Martwi mnie tylko jedna kwestia - jak taki budynek wpłynąłby na poziom zakorkowania w samym centrum? (Rondo Dmowskiego, Cieplińskiego, ogólnie okolice gal. Rzeszów)
Awatar użytkownika
Kristoff
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 255
Na forum od: 01 lip 2014, 22:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: Tom » 21 lut 2015, 3:34

A mi chodzi taki pomysł po głowie, tylko nie wiem czy do końca opłacalny 8-) Zainspirował mnie taki temat na SCC http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1793768 . W Lublinie prywatna firma buduje biurowiec, a miasto od niej dzierżawi.
Lokalizacja:
- ścisłe Śródmieście Lublina, obszar pomiędzy ulicami: Spokojna-Karskiego-Wieniawska-de Tramecourta
- w sąsiedztwie Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, biurowca w którym znajdują się wydziały Urzędu Miejskiego
- mapa: https://goo.gl/maps/xWDQp

Przewidywany koszt:
- 60 mln zł

Projektant:
- BLM (Bieńkowski, Lis, Mierzchwa)

Przewidywany okres budowy:
- I/II kwartał 2015 - 2016 r.

Powierzchnia:
- ok. 20 000 mkw

Główny najemca:
- Gmina Lublin - Urząd Miasta (ok. 14 000 mkw)
- udostępnienie pomieszczeń ma nastąpić "do 30 września 2017 roku"
- koszt: ok. 700 000 zł / mc (49.2 zł brutto za mkw pow. biurowej)
- umowa na 10 lat z możliwością "wykupienia budynku po upływie 2 lat dzierżawy"

Warunki zabudowy nieruchomości:
- od ul. Spokojnej - 4 kondygnacje
- od ul. Wieniawskiej - 7 kondygnacji
- trzy kondygnacje podziemne
- ok. 300 miejsc parkingowych


Jestem teraz ciekaw, ile miasto płaci za nieruchomości które wynajmuję ? Ile mkw jest przewidywane w nowym budynku UM i ile mkw miasto potrzebuje.
Widzę to w ten sposób, że miasto dzierżawi inwestorowi działkę na x lat, on buduję biurowiec dla urzędu przy okazji moze uda się wygospodarować mu dodatkowe mkw i je wynajmuje firmą prywatnym. Po x latach miasto ma prawo kupić biurowiec po jakiejś nie wielkiej wartości.
I teraz korzyści, miasto nie wykłada od razu 130 mln, tylko rocznie płaci ileś tam mln, (może to będą podobne wartości które teraz płaci ? ale tego nie wiem). Miasto po X latach ma prawo pierwokupu nieruchomości za jakiś niewielki %.
A teraz zysk inwestora, buduje biurowiec wykłada x kasy, ma stałego nabywce czyli UM, do tego prowadzi, ze tak powiem działalność komercyjna, po kilku latach np po 10, miasto odkupuje nieruchomość. Oczywieście z jakimś tam zyskiem dla dewelopera, ale on może dalej prowadzić w swojej części interesy.
A teraz korzyści łączne :) Miasto ma szybko UM, a deweloper pewny zysk 8-)
Nie wiem czy takie coś jest w ogóle realne czy nie, taki mi pomysł po prostu do głowy wskoczył. Co o tym sądzicie ?
>>> Szukam pracy :) więcej na priv <<<
Tom
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 74
Na forum od: 10 lut 2015, 21:50

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: pisul » 01 cze 2015, 15:34

Już oczyszczają teren pod gmach nowego urzędu miasta - http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,18027281,Juz_oczyszczaja_teren_pod_gmach_nowego_urzedu_miasta.html#ixzz3bnDPeGxE

Po co miastu stare garaże przy urzędzie marszałkowskim? Po to, by je wyburzyć. I w ten sposób oczyścić teren pod budowę nowej siedziby urzędu...

... główny cel to wyczyszczenie terenu, na którym zaplanowana jest budowa nowego gmachu urzędu miasta - informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. W ubiegłym roku miasto przeprowadziło inne działania "czyszczące" - wyburzone zostały stare szkolne warsztaty, które sąsiadowały z garażami...

...Miasto ma już koncepcję przyszłej siedziby. Została wybrana w 2009 r. w konkursie zorganizowanym przez miasto i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Zwyciężyła wtedy pracownia UCEES z Krakowa, która zaproponowała biurowiec wysoki na 55 m ze szklaną elewacją, podziemnym garażem i sporych rozmiarów placem przed gmachem. Inwestycja została wpisana do wieloletniej prognozy finansowej miasta z kwotą 131 mln zł. Pieniądze są rozłożone do 2020 roku....


Obrazek

Obrazek
fot.Google Earth
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: rafik » 01 cze 2015, 16:00

Budowa tego obiektu będzie miała sens gdy zostaną przeniesione wszystkie wydziały UM. Biurowiec na Targowej powinien być w takim razie sprzedany bo jeśli się chce wszystko scentralizować to chyba do końca?Akurat w mnożeniu urzędników i komplikacjach nasz kraj jest w czołówce,budowa ogromnych gmachów,kolejne zatrudnienia a co za tym idzie?Problemy jak były tak są z nawet prostymi sprawami...
rafik
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 04 sie 2014, 14:32

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: foreigner » 01 cze 2015, 20:29

Ja zdania nie zmieniłem. Pokazanie takiego czegoś...
Obrazek

... i ogłoszenie że to będzie nowy urząd miasta za 100 mln to kpina z mieszkańców.
W porównaniu z innymi pracami konkursowymi, ta wygląda jak wstępna koncepcja, jak te projekty na Plac Garncarski, które mają zostać dopiero poddane preselekcji.
Również nikt przez tyle lat nie pofatygował się przedstawić coś bardziej dopracowanego, jak to ma miejsce w przypadku innych, komercyjnych inwestycji, gdzie nawet zmiany projektuu pociągają z reguły za sobą nowe dane i nowe wizualizacje.
Potrzeby tego wielkiego placu dalej nie ogarniam, może podziwianie banerów Galerii Handlowej przez sznur samochodów.
Za to w porównaniu z rokiem 2009, a w kontekście nowych planów na kładki itp, przekonuję się coraz bardziej że chodzi przede wszystkim o robienie wrażenia a nie ułatwianie życia mieszkańcom.

Obrazek
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 465
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: PzD91 » 01 cze 2015, 21:10

Kolejny państwowy pałacyk za setki mln, mogę się założyć, że nie będzie żadnej "centralizacji", tylko nowe stołki dla znajomków.
Awatar użytkownika
PzD91
Maniak
Maniak
 
Posty: 1590
Na forum od: 16 lut 2015, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: Arti » 04 cze 2015, 14:30

Zgadzam sie; ten budynek jest paskudny. Zaluje ze nie przeszedl projekt pracowni MWM Architekci...
http://www.mwmarchitekci.pl/realizacje/ ... cyjne.html
Moze dałoby się jakis bojkot zorganizować :P
Arti
Rozkręca się
Rozkręca się
 
Posty: 25
Na forum od: 11 lut 2015, 2:47

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: Ole » 06 cze 2015, 9:19

Mam nadzieję że niczym zaczną budować to rozpiszą nowy konkurs bo ten wybrany jest tak paskudny że jeszcze tylko kolorek i mamy First World Hotel w Malezji (uznany przez wielu za najbrzydszy na świecie). Albo lepiej jeszcze wybrać dowolny klocek na Nowym Mieście i przyczepić mu szyld - Urząd Miasta Rzeszowa. No przecież to to samo jest. Wiem że Ferenc ma sentyment do tego osiedla ale takiej szkaradzie w centrum mówmy zdecydowane NIE !
---- Regulamin Forum Rzeszowskich Inwestycji ----> https://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=10&t=766
Awatar użytkownika
Ole
Moderator
Moderator
 
Posty: 2139
Na forum od: 04 lip 2014, 9:23
Lokalizacja: Staromieście

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: pisul » 27 lip 2016, 15:59

Ferenc dopnie swego. Właśnie starają się o pieniądze z Uni. A sprytnie wymyślili żeby nowy budynek budować w technologii pasywnej i tym sposobem wyciągnąć pieniądze na rzeszowską inwestycje. A to mistrz w pozyskiwaniu kasy. Most Mazowieckiego kosztował RZ tylko 18 mln a resztę zasponsorowała unia. Całość 184 mln zł ;)



Miasto nie rezygnuje z planów budowy nowej siedziby urzędu. Projekt takiego gmachu, który ma być wybudowany w technologii pasywnej, znalazł się na liście zadań, na które Rzeszów będzie chciał uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 nasz region otrzyma ponad 2 mld euro. Część z tych pieniędzy chciałby wykorzystać Rzeszów, który przygotował ponad dziesięć dużych, złożonych projektów. Na ich realizację chciałby zdobyć dofinansowanie w wysokości ponad 118 mln zł.
- Dwa z miejskich projektów zostały już zakwalifikowane do dofinansowania - informuje Katarzyna Pawlak z biura prasowego rzeszowskiego urzędu miasta...
... Na liście zadań, które są przygotowywane do zgłoszenia, jest budowa nowej siedziby Urzędu Miasta Rzeszowa. O takiej inwestycji mówi się od lat. Prezydent i jego służby już wybrały lokalizację dla tej inwestycji - są to tereny znajdujące się pomiędzy urzędem marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1. Na części tej działki znajdują się obecnie stare garaże, o których wyburzenie zabiega prezydent Tadeusz Ferenc.

Koncepcja nowego budynku urzędu została wybrana w drodze konkursu, który miasto zorganizowało wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Było to w 2009 roku. Wybór padł na pracę krakowskiej pracowni UCEES, która zaproponowała biurowiec wysoki na 55 metrów, ze szklaną elewacją i sporych rozmiarów placem przed gmachem. Koszt budowy Centrum Administracyjnego (tak w przygotowywanych przez miasto dokumentach urzędowy budynek jest nazywany) został oszacowany na ponad 130 mln zł. Planowane dofinansowanie miałoby wynieść blisko 40 mln zł. Nowy gmach urzędu miasta miałby być budowany w technologii pasywnej. Projekty proekologiczne, dzięki którym ogranicza się zużycie energii, mają być promowane w trwającej już perspektywie.


całość: http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34 ... ektow.html
Awatar użytkownika
pisul
VIP
VIP
 
Posty: 8535
Na forum od: 27 cze 2014, 21:40

Re: [Al. J. Piłsudskiego] Nowy gmach Urzędu Miasta (55m ?)

Postautor: swiety » 06 sie 2016, 11:26

W rzeszowskim ratuszu przekonują, że nowy biurowiec może kosztować znacznie mniej. Zakładając, że uda się zdobyć dotację w wys. 85 procent kosztów, wkład Rzeszowa w inwestycję spadnie do około 15-20 milionów złotych.

Budowa nowego biurowca dla Urzędu Miasta Rzeszowa ma ułatwić życie mieszkańcom i obniżyć koszty funkcjonowania urzędu. Ale czy warto wydać na ten cel ponad 100 mln zł?

Czytaj więcej: http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzesz ... ,10486472/


Jak najbardziej warto wydać te pieniądze, pod jednym warunkiem - zrezygnować z projektu, który wygrał konkurs i wybrać propozycje MWM.

Dla przypomnienia - Zwycięski projekt :

Obrazek
nowiny24.pl

Projekt MWM :
Obrazek
mwmarchitekci.pl
swiety
Moderator
Moderator
 
Posty: 2941
Na forum od: 22 cze 2014, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje niezrealizowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości