[ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

[ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: bystry » 24 cze 2023, 13:18

Nowe informacje dot. planowanej inwestycji:

http://czytajrzeszow.pl/?id=33057&idd=5&poz=ml0

Przygotowania i start budowy to odległa przyszłość ale ja bym w tym wszystkim dodał podziemną przewiązkę do ratusza i trasy podziemnej oraz wygospodarował w planowanym budynku duże pomieszczenie na profesjonalne konferencje prasowe. Brakuje takiego miejsca, wydarzeń kulturalnych i sportowych coraz więcej w Rzeszowie a nie ma nigdzie profesjonalnej przestrzeni do konferencji prasowych i spotkań z dziennikarzami.

Każda konferencja robiona w tym samym pomieszczeniu z tapetą Rzeszowa w tle utrwalała by wizerunek miasta w przestrzeli medialnej w kraju i za granicą. Niby nic ale jednak bardzo ważne :)
bystry
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 918
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: Aula Miejska- róg ul. Słowackiego i Króla Kazimierza

Postautor: gustawtrzmiel » 25 cze 2023, 8:48

Z konkursami jest tak, że zawsze wygrywa projekt, który powinien zająć 4 albo 5 miejsce, przykładem może być G2A Arena, a po tym jakiego wybrano zwycięzcę biurowca dla urzędników, całe szczęście nie powstał, to wróżę w tym miejscu coś na wzór pobliskiej galerii w kolorach hali na Hetmańskiej.
gustawtrzmiel
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 341
Na forum od: 16 paź 2014, 16:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aula Miejska- róg ul. Słowackiego i Króla Kazimierza

Postautor: jasiop » 26 lip 2023, 7:36

Pojawiły się informacje że prez. K.F. zarządził stworzenie dla tej działki MPZP ...
Nie za bardzo widzę po co ?
Czy to konieczne ?
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1445
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Aula Miejska- róg ul. Słowackiego i Króla Kazimierza

Postautor: konradp » 26 lip 2023, 10:58

gustawtrzmiel pisze:Z konkursami jest tak, że zawsze wygrywa projekt, który powinien zająć 4 albo 5 miejsce, przykładem może być G2A Arena, a po tym jakiego wybrano zwycięzcę biurowca dla urzędników, całe szczęście nie powstał, to wróżę w tym miejscu coś na wzór pobliskiej galerii w kolorach hali na Hetmańskiej.

Bzdura. Często konkursy wygrywają projekty które nie wchodzą od realizacji a te które zajmowały np. 2, 3 wchodzą. Tak było np. z sądem na Kustronia.

Ideą konkursu jest wyłonienie koncepcji która najlepiej wypełnia założenia konkursowe. Inwestor nie jest zobligowany do realizacji zwycięskiej koncepcji. Często zdarza się, że zwycięzca jest zbyt "drogi" w budowie i wybiera się koncepcje kolejne.

I też nie wiem czemu ma służyć ten wpis ? Konkursy arch. są złe ? OFC pewnie najlepiej zamawiać bez przetargu w "zaprzyjaźnionej" pracowni :).

P.S. Żeby nie było, uważam, że aula miejska w tym miejscu to nieporozumienie.
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 773
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: Aula Miejska- róg ul. Słowackiego i Króla Kazimierza

Postautor: jasiop » 26 lip 2023, 17:30

konradp uważam, że aula miejska w tym miejscu to nieporozumienie.

A gdzie było by lepiej ?
Podaj np 2 czy 3 alternatywne lokalizacje ..
Rz - Nowe Miasto
jasiop
Maniak
Maniak
 
Posty: 1445
Na forum od: 18 lis 2014, 22:48

Re: Aula Miejska- róg ul. Słowackiego i Króla Kazimierza

Postautor: PanKrzychu » 26 lip 2023, 18:01

Moim zdaniem targowisko Jutrzenka (szczęki):
1. Tam musi prędzej czy później dojść do rewitalizacji
2. Lepszy dojazd - zarówno samochodowy, jak i MPK
3. Dużo więcej miejsca do zagospodarowania (niecałe 12 arów vs ~50 arów), a więc dużo większe możliwości.

Nawet, gdyby nie było na początku pieniędzy na nic więcej, to można zrobić aulę na części zostawiając uporządkowany plac pod przyszłą rozbudowę. Docelowo mógłby tam powstać cały kompleks z aulą, świetlicą miejską, jakimiś pracowniami artystycznymi oraz usługami od ulic. Możliwości wiele.
PanKrzychu
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 185
Na forum od: 07 paź 2021, 0:57

Re: Aula Miejska- róg ul. Słowackiego i Króla Kazimierza

Postautor: konradp » 26 lip 2023, 19:04

jasiop pisze:konradp uważam, że aula miejska w tym miejscu to nieporozumienie.

A gdzie było by lepiej ?
Podaj np 2 czy 3 alternatywne lokalizacje ..


W planowanej auli miejskiej ma się znaleźć "sala amfiteatralna na 200 miejsc, przestrzeń wystawiennicza i część administracyjna."
Ja uważam, że aula miejska jako taka malutka inwestycyjka to nieporozumienie, i to na tak trudnej działce.
Miasto z Marszałkiem ogłasza starania na budowę Biblioteki Novej. Tam będzie to samo tylko w większej skali wraz wieloma innymi towarzyszącymi funkcjami. Raczej inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłości i to są inwestycje które pchają miasto do przodu. Uprzedzając biadolenie innych użytkowników, że to na pewno nie powstanie albo nie wiadomo kiedy: OK. Bez Fijołkowej Auli miejskiej do tej pory żyliśmy i w sumie nikt w takiej formie jej nie oczekuje, ale hypowane na wybory będzie. Wolę czekać na Bilbotekę Novą - do mojego końca lub jej :D.

Zostawmy tą aulę miejską bo to śmieszny temacik jest.
Dajmy spokój...
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 773
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: konradp » 16 lis 2023, 19:36

No i ma Fijołek to co chciał. Wyniki konkursu na aulę miejską.
Zacznę od tego, że w wymaganiach konkursu zawarto aby był to "wysokiej klasy artystyczno-architektonicznie budynek" za kwotę 30 mln zł co jest śmiesznie niskim budżetem. I pewnie dlatego nie zgłosiły się lepsze pracownie. Ale nic. Obiekt ma być przyjazny i otwarty dla mieszkańców.

Zwycięzca:
http://rzeszow.sarp.org.pl/wp-content/uploads/2023/07/11a.jpg

Walimy po pysku od razu. Modernizm w czystej postaci, powiedziałbym nawet, że z cechami brutalizmu. Ciężki, dominujący otoczenie, niedostępny, złowieszczy nawet. Budynek próbuje odgradzać się od otoczenia poprzez wysokie ścianki przy chodnikach. Przytulność podcieni przypomina tę z MDM`u.
Cały parter jest przestrzenią wolną i ogólnodostępną w założeniu. Panu Prezydentowi się bardzo podoba. Mnie nie. Kojarzy mi się z niebezpiecznym miejscem bez dostępu światła, które po nocnych baletach będzie zaszczane. Aż mnie ciarki przeszły.
Elewacja jest tak surowa, że sprawia raczej wrażenie biedniej niż czegoś za czym szła jakaś głębsza myśl. Kolor rudy jest tak dobrany aby chyba specjalnie chyba konkurować z Ratuszem. Architekt mam wrażenie chyba nie jest entuzjastą historycznej zabudowy bo w tym projekcie daje temu wyraz. Dominacja bryłą i kolorem. AA i jak widać na rysunku architekt specjalnie nie namalował dachu bo bruździłoby pewnie mu w tej koncepcji. Dodajcie sobie daszek to wyjdzie niezły maszkaron.
No ale budynek jest spoko-eko bo wiecie, grube ściany i wykorzystamy cegłe z recyklingu. Jestę hipstełę architektury. Fijołek już miał mokro w majtach.
Wisienka na torcie. Budynek będzie w tynku :)
Moim zdaniem gniot. Poza tym, gdzie są rozwiązania pomieszczeń itd. ?

II miejsce:
https://static.korso.pl/galleries/bf0d25d0-3b87-42b3-ab71-0a63061e7158
Jest finezja. Budynek sprawia wrażenie lekkiego i dostępnego. Obawiałbym się o elewację czy nie wyszłaby jak poliwęglan. Ciekawe rozwiązanie funkcji. Bardzo interesujące. Widzę potencjalne problemy z akustyką salki koncertowej. Generalnie na plus ale ja tam szkła nie widzę w tym rejonie. Trochę jak biurowiec wygląda.

Koncepcja która mi się podoba:
http://rzeszow.sarp.org.pl/wp-content/uploads/2023/07/7-scaled.jpg
Trochę pudełkowate. Cegła super. Od strony ratusza bardzo spokojne wejście. Zachęcające do wejścia. Od słowackiego ten sam problem co w koncepcji która wygrała - budynek jest wyniesiony i nie ma do niego dostępu od tamtej strony.
Najbardziej elegancki w mojej opinii. I ta przestrzeń pod chmurką super. Postawić tam dużo roślin w donicach i mamy fajne miejsce.
Salka koncertowa bardzo stylowa no i najważniejsze - akustycznie najlepsza. Budynek nie wybija się, nie chce być na siłę zauważonym. Jest takim schludnym gościem który przyszedł w odwiedziny i nie chce zwracać na siebie uwagi. Tak powinno być.


Podsumwanie:
Generalnie nadesłane prace konkursowe nie idą z najnowszymi trendami w architekturze. Dalej czujemy echa modernizmu, szczególnie w zwycięskiej pracy która moim zdaniem jest nieporozumieniem. Po pierwsze dominuje przestrzeń kolorem i bryłą. Rozwiązanie parteru jest bezsensowne. Praca w porównaniu do innych jest niedopracowana, i już z tego powodu już nie powinna dostać nagrody ( jakielkolwiek ).
Moim zdaniem jeśli miałoby coś wejść do realizacji to ta którą chwalę. Nie jest idealna niestety.
Budżet jest tak śmiesznie niski, że przychodzi na myśl czy w ogóle ktokolwiek chce aby coś tam powstało.

Ferment już widzę wśród zwykłych ludzi którzy zobaczyli co wygrało. Jeśli Fijołek myślał, że będzie się tą koncepcją chwalił w wyborach to niech tak zrobi. Wzbudzi wielki gniew zwykłego Kowalskiego. A może, żadna koncepcja nie przekonała i specjalnie wybrano tak kontrowersyjną opcję aby uwalić już teraz temat? Nie mniej jednak jest to porażka Fijołka już teraz. Kolejna.
Załączniki
TA_mi_sie_podoba.jpg
TA_mi_sie_podoba.jpg (510.56 KiB) Przeglądany 1777 razy
szklo.jpg
szklo.jpg (95.04 KiB) Przeglądany 1777 razy
jestem_zwyciezscom.jpg
jestem_zwyciezscom.jpg (139.33 KiB) Przeglądany 1777 razy
Ostatnio zmieniony 16 lis 2023, 19:55 przez konradp, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 773
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: flyRZE » 16 lis 2023, 19:41

Nie mogę po prostu uwierzyć. Mam nadzieję, że ten projekt będzie uwalony bo w tym kształcie nie może powstać, na zawsze niszczy tę część starówki.
Przypomina mi się konkurs na Urząd Miasta i też wybór największego gniota.
flyRZE
Maniak
Maniak
 
Posty: 1335
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: peter » 16 lis 2023, 20:04

O ja pier*ole co tu się odj*balo :lol: przecież to wygląda jak jakiś stary sklep spolem który wymaga remontu na już :lol: :? Projektant za to powinien stracić uprawnienia jeszcze rozumiem aby to gdzieś w Żołyni miała powstać a nie przy rzeszowskiej starówce
peter
Maniak
Maniak
 
Posty: 1308
Na forum od: 04 paź 2014, 18:21

Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: mich4s i 17 gości