[ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

Re: Aula Miejska- róg ul. Słowackiego i Króla Kazimierza

Postautor: pjw » 18 lis 2023, 1:02

jasiop pisze:konradp uważam, że aula miejska w tym miejscu to nieporozumienie.

A gdzie było by lepiej ?
Podaj np 2 czy 3 alternatywne lokalizacje ..


W żadnym mieście, gdzie respektowana jest architektoniczna spuścizna historycznej zabudowy, absolutnie nie podejmuje się budowy czegokolwiek, nawet perełki, która zasłaniałaby cenny obiekt historyczny (a mowa o ratuszu).

Nie odpowiem ci na pytanie o alternatywne lokalizacje, ale wiem, że nie istnieje gorsza lokalizacja niż ta proponowana.
Tam powinno powstać coś nowoczesnego w przestrzeni otwartej!... może pomnik, miejsce kultu, coś co charakteryzuje miasto, region... a choćby nawet zwykłe ławki, skąd można byłoby trzasnąć fotę na tle ratusza jakiemuś zabłąkanemu turyście.
pjw
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 13
Na forum od: 15 mar 2022, 21:19

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: littlemonster00 » 18 lis 2023, 3:26

Pomnik, miejsce kultu... pls xdd Może pomnik papaja po raz 2137? Czy inny typ na koniu.
littlemonster00
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 399
Na forum od: 31 gru 2017, 16:49

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: PanKrzychu » 18 lis 2023, 3:32

Lepsze miejsce oczywiście jest: dużo większe, prawdopodobnie bez problemu ewentualnych piwnic, bez ryzyka, że zasłoni ratusz i takie, które przy okazji mogłoby ożywić inną część miasta. To szczęki. Ale tam jest dużo innych problemów.

Natomiast co do samej lokalizacji, to też nie przesadzajmy z tym zasłanianiem ratusza. Prawda jest taka, że od strony Słowackiego ten ratusz i tak jest zasłonięty przez drzewa i widać go dopiero z bliska.
PanKrzychu
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 187
Na forum od: 07 paź 2021, 0:57

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: littlemonster00 » 18 lis 2023, 3:50

To nawet dosyć smutne.
Ratusz jest ładny owszem, ale czy to powinno pozwalać na zostawienie dziury w zabudowie, murów kamienic i parkingu? Czy ma być na siłę, dominantą skupiającą wzrok, żeby odciągnąć uwagę jak oszpecona jest ta okolica słabą architekturą?
Ratusz jest dominantą Rynku - do niego jest zresztą zwrócony przednią, strzelistą fasadą.
Dla Słowackiego to boczna ściana.
Sama ta ulica, przynajmniej do Króla Kazimierza powinna być zamknięta dla samochodów, a nie jednokierunkowa. Rzeszowska Starówka jest naprawdę mała i nie ma potrzeby przecinać Rynku.
Ruch może ją okrążać.
A "uspokojona" droga powinna być zabudowana śródmiejsko, nie przez niskie, odcięte od ludzi budynki, ani przez 13 piętrową patodeweloperkę jak parę kroków dalej.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2023, 23:44 przez littlemonster00, łącznie zmieniany 1 raz
littlemonster00
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 399
Na forum od: 31 gru 2017, 16:49

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: foreigner » 18 lis 2023, 7:16

No nie mogę.

konradp pisze:Moim zdaniem gniot.

To ty chciałeś legitymować ludzi za krytykę Centrum Spotkań Kultur i żądałeś poświadczenia kwalifikacji żeby łaskawie dać prawo do krytyki? No to zapodawaj skan dyplomu z architektury. Nagle SARP się nie zna i gniota wybrał :P

A może, żadna koncepcja nie przekonała i specjalnie wybrano tak kontrowersyjną opcję aby uwalić już teraz temat?

Teorie spiskowe? Jak projekty są marne to można nie przyznawać nagród.

O jak wspaniale w rynku gdzie jest 15 innych kawiarni, dołożymy kolejną tym razem miejską.

Miejską albo wynajmującą tylko. To będzie przy zbiegu 4 ulic plus rynek. Akurat kawiarnia tam na siebie najprędzej zarobi.

Galeria sztuki w podziemiach ? Czy to jest innowacja jakaś ?

Jakby to była pierwsza taka. W galeriach nie są potrzebne okna, a długotrwałe nasłonecznienie źle wpływa na eksponaty.

Architekt mam wrażenie chyba nie jest entuzjastą historycznej zabudowy bo w tym projekcie daje temu wyraz.

A któraś z tych prac jest pod tym względem lepsza? Oni robią wszystko by nie być posądzeni o historyzowanie, bo to gwarancja nie otrzymania żadnej nagrody i nawet utrata prestiżu w środowisku. Myślę że żaden z tych projektów nie mógłby powstać na krakowskim albo warszawskim rynku, a przecież ta rzeszowska lokalizacja to jest tak jakby machnąć takie coś vis-a-vis Sukiennic. Najwyraźniej rzeszowski rynek można olać po całości wcisnąć tam byle co, zakładając że będzie mniej krzyku.

A i jak widać na rysunku architekt specjalnie nie namalował dachu bo bruździłoby pewnie mu w tej koncepcji.

Przecież tam jest dach, płaski i trójspadowy, dlatego nie widać go na wizkach z poziomu ulicy.

Poza tym, gdzie są rozwiązania pomieszczeń itd. ?

Już są. Taki spec od konkursów i myślałeś że ich nie będzie?

Ciężki, dominujący otoczenie, niedostępny, złowieszczy nawet.

Wcale nie bardziej niż Centrum Spotkania Kultur. Tutaj przynajmniej są okna. Najpierw narzekasz że parter jest ogólnodostępny a potem twierdzisz że budynek niedostępny.

W ogóle nie wiem skąd to zaskoczenie wyborem. Jeśli to ze Szczecina zostaje World Building of the Year 2016...
Obrazek
...i wszyscy w Polsce dostają cieczki z zachwytu nad nim to myśleliście że ktoś nagrodzi i zbuduje to:
Obrazek
Czy to?
Obrazek
No i to:
Obrazek

Ja się przynajmniej cieszę że ta aula to nie goły beton. W porównaniu z resztą projektów (równie słabych), ten jest ubogi ale najmniej nachalny, najbardziej proporcjonalny (bez wielkich przeszklen na dole i ślepych ścian na górze) i nie próbuje zawłaszczać widoku na ratusz, jak wręcz po chamsku robi to część prac. Zwłaszcza ten gargamel, którego wyróżnienie jest jeszcze większą kompromitacją:
Obrazek

I nie wiem co tak wszyscy o tym Fijołku (jakkolwiek głupie byłyby jego i jego ludzi wypowiedzi nt. konkursu). Przecież parking i ta ślepa ściana nie mają tam racji bytu już od lat 90. Może i wymyślił tą aulę, ale skala budynku i wytyczne w konkursie to coś nad czym architekci miejscy powinni czuwać. No chyba że wywierał jakieś naciski.

Moim zdaniem powinien tam powstać o wiele mniejszy budynek (bez auli), a kryterium oceny w konkursie powinno być by jak najmniej zasłaniał ratusz, tzn. albo znacznie krótszy albo ściana od strony ratusza powinna od niego odchodzić po skosie, w kierunku Słowackiego (tak, za cenę złamania linii zabudowy sąsiednich kamienic). Z tego co widzę to tak dokładnie zaprojektowano te koncepcje z lat 90. Widać, że nie są one tak głębokie, a na poniższej widać dodatkowo że narożnik od strony ratusza jest zestopniowany:
Obrazek

Mogłoby to wyglądać też tak, że budynek byłby mniejszy, i/lub z tą ukośną ścianą, ale dach siegałby dalej i byłby oparty na filarze lub filarach, gdzie obecne projekty mają narożniki, co byłoby takim formalnym przedłużeniem i odzwierciedleniem bryły budynku, tak aby wizualnie zachować linię kamienic. Jednocześnie, powstałaby w ten sposób fajna publiczna przestrzeń z zadaszeniem.

A to jest w ogóle świetny przykład:
Obrazek
Ten po lewej wybrany w konkursie zamkniętym, o którego szczegółach ciężko coś znaleźć. Prywatny inwestor nie przyznawał żadnych nagród tylko wybrał to co chce. Być może żaden nasz geniusz architektoniczny tego nie wybierał i okazało się że można i że się podoba. Bo gdyby SARP decydował to dalej stałoby tam to straszydło do którego rozbiórki nie chcieli dopuścić:
Obrazek
foreigner
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 466
Na forum od: 06 gru 2014, 17:12

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: gustawtrzmiel » 18 lis 2023, 9:48

Od razu widać 8-gwiazdkowy profesjonalizm, za byle co nie biorą pieniędzy. Najlepszy ten z wielką pustą ścianą pod szmaty reklamowe, ratusz będzie jeszcze zarabiał, główka pracuje.
gustawtrzmiel
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 342
Na forum od: 16 paź 2014, 16:06
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: WoJa » 18 lis 2023, 12:47

Łososiowy tynk baranek będzie się pięknie nakładał na te proste ściany ;-). Boszeeeee....

Projekt obrazek wyżej to też z tego konkursu? Bo jak tak, to ja nie kumam tych architektów dlaczego go nie wybrali, i skąd pomysł na ten kolor?
WJ
WoJa
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 455
Na forum od: 01 gru 2016, 12:05

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: konradp » 18 lis 2023, 13:59

foreigner pisze:To ty chciałeś legitymować ludzi za krytykę Centrum Spotkań Kultur i żądałeś poświadczenia kwalifikacji żeby łaskawie dać prawo do krytyki? No to zapodawaj skan dyplomu z architektury. Nagle SARP się nie zna i gniota wybrał :P

Nie ludzi tylko ciebie z tego co pamiętam bo wypowiadałeś się ex cathedra. Istnieje coś takiego jak kontekst miejsca, i Centrum Spotkania kultur nie budzi kontrowersji w tej materii jak i szata zewnętrzna nie budzi społecznego sprzeciwu jak to ma miejsce w naszym wypadku.
Już wyżej napisałem, że z konkursami Sarp jest tak, że wybiera się pracę która najlepiej spełnia założenia konkursowe. Więc merytoryka jest zachowana. Jak rozpisano konkurs: kto szybciej wbije gwoździe to wygra ten który powbija najszybciej do połowy. Tutaj może popełniono błąd. Ja sam patrzę na rozwiązania urbanistyczne zwycięzkiej pracy wszystko mi gra ( oprócz wysokich "murów" od strony słowackiego i kazimierza ), widzę wszystkie te zależności i nawiązania do otoczenia, ciekawe rozwiązania wewnątrz, a potem patrzę na bryłę jaka wyszła i jest cofka. Tutaj coś poszło nie tak. Odbiór społeczny jest negatywny co przy budowli w takim miejscu architekt powinien mieć też na uwadze, moim zdaniem też to powinno być oceniane. Budowanie obiektu który wg.prezydenta ma być dla ludzi a ci ludzie gardzą nim bo się z nim nie utożsamiają jest trochę bez sensu. Albo tutaj dojdzie do zmian w szacie zewnętrznej albo wybrać inną koncepcję. Ja od samego początku jestem zwolennikiem, aby tutaj nie ruszać tego miejsca. Więc z tego powodu napisałem, że to gniot. Nie spełnia podstawowej funkcji na ten moment: nie jest dla ludzi bo ludzie go odrzucają.

Teorie spiskowe? Jak projekty są marne to można nie przyznawać nagród.

Traktuję forum czysto rozrywkowo więc pozwalam sobie dla beki na takie kpiny w postaci takich absurdów.

O jak wspaniale w rynku gdzie jest 15 innych kawiarni, dołożymy kolejną tym razem miejską.

xD. Sądzę, że jak zrobią burgerownie to jeszcze bardziej zarobii. Ciekawe czy resteuratorzy z kamienicy obok będą zadowoleni, że mają konkurenta który ma backup miasta i którego nie imają się prawa wolnego rynku. Miasto nie jest od tego aby tworzyć komercyjne przestrzenie dla siebie i dla innych podmiotów. Miałbym nawet wątpliwości, gdyby ten obiekt stał gdzieś obok sądu na kustronia gdzie nie ma dosłownie niczego. Wtedy ma to wartość dodaną. W rynku tak nasyconym różną ofertą gastro to jest jakiś absurd. Poza tym wątpliwe jest aby można coś takiego przeprowadzić ze względu, na to, że jest to mienie pożydowskie. Więc albo miasto zrobi jakiś skromy bufecik co moim zdaniem jest ok, albo miasto chce się bawić w przedsiębiorcę i będzie prowadzić kawiarnię. Czekam, na miejskiego fryzjera, kosmetyczkę itd.

Galeria sztuki w podziemiach ? Czy to jest innowacja jakaś ?

Jakby to była pierwsza taka. W galeriach nie są potrzebne okna, a długotrwałe nasłonecznienie źle wpływa na eksponaty.

Dziękuję kapitanie oczywistość. Jeszcze dodaj, że po nocy wstaje dzień a ziemia kręci się wokół słońca. Nikt o tym nie.
Gdybyś zechciał obejrzeć materiał z ogłoszenia wyników to usłyszałbyś jak ktoś ( nie pamiętam kto ) podnieca się, że galeria jest w podziemiach. Moje pytanie było retoryczne.

A któraś z tych prac jest pod tym względem lepsza? Oni robią wszystko by nie być posądzeni o historyzowanie, bo to gwarancja nie otrzymania żadnej nagrody i nawet utrata prestiżu w środowisku. Myślę że żaden z tych projektów nie mógłby powstać na krakowskim albo warszawskim rynku, a przecież ta rzeszowska lokalizacja to jest tak jakby machnąć takie coś vis-a-vis Sukiennic. Najwyraźniej rzeszowski rynek można olać po całości wcisnąć tam byle co, zakładając że będzie mniej krzyku.

Hmm, jak zwykle 01 rozumiesz słowa. Gdyby architekt zwycięzkiej pracy lubował się w historycznej zabudowie to wyczułby, że modernistyczna bryła w takiej formię jaką zaproponował trochę nie pasuje. Wcale nie chodzi mi tutaj o imitowanie historycznych detali lub historyzującą elewację. W elewacji zwycięzkiej pracy brakuje finezji w ociosaniu tego kloca który powstał z funkcji, aż tak bardzo, że wręcz podejrzewam, intencjonalne działanie. Poza tym taki mam styl przyjęty tu na forum, aby agresywnie opisywać. Reszta projektów ma swoje wady i zalety. Ale jeśli już "muszą" coś wybudować to albo przerobią pierwszą koncepcję albo powinni wybrać wg. mnie nr3 i tą wyróżnioną jako mniejsze zło ( i chyba nie budzą takich kontrowersji społecznych ).Ta 3 bo posiada salkę koncertową najlepiej zaprojektowaną i ta wyróżniona bo parter jest dostępny z każdej z ulic.
Zresztą moim zdaniem nowy obiekt kultury o czym pisałem tutaj od dawna powinnien być zlokalizowany na szczękach czyli w eksponowanym miejscu, gdzie budynek nie musiałby z nikim konkurować.

Przecież tam jest dach, płaski i trójspadowy, dlatego nie widać go na wizkach z poziomu ulicy.

Jezu ty umiesz czytać? Napisałem NIE NAMALOWAŁ. Czyli intencjonalnie tego nie pokazał. Kadr jest bardzo nierealistyczny z szeroką ogniskową, aby jak najbardziej ukryć ten dach. A i tak powinien być wmalowany bo powinien być widoczny, nawet przy takiej ogniskowej. Dla laika ciężko zrozumieć o co chodzi. Dlatego powinno się stosować ostrzejsze ogniskowe aby zbliżyć się do realnej percepcji człowieka. Zresztą jest makieta więc będzie można ocenić.

Poza tym, gdzie są rozwiązania pomieszczeń itd. ?

Już są. Taki spec od konkursów i myślałeś że ich nie będzie?

Jprld, ale słoma wychodzi i kompleksy. W dalszej części zdania jasno jest opisane, że chodzi mi o wizki wnętrz bo inne koncepje je mają a zwycięska praca tego nie ma i moim zdaniem jest to trochę nieuczciwe bo gdyby może je dostarczono to zadziałałyby na niekorzyść. Jury oceniło i sobie wyobraziło po swojemu co tam będzie co niekoniecznie może odzwierciedlać co autor miał rzeczywiście w głowie.

Ciężki, dominujący otoczenie, niedostępny, złowieszczy nawet.

Wcale nie bardziej niż Centrum Spotkania Kultur. Tutaj przynajmniej są okna. Najpierw narzekasz że parter jest ogólnodostępny a potem twierdzisz że budynek niedostępny.

Jeśli nie rozumiesz skrótów myślowych to napisz PW to ci wytłumaczę. Chodziło o to, że jest ogólnodostępny dla mieszkańców wg. słów jury konkursowego. Jest niedostępny z poziomu ulic słowackiego i kazimierza.
Co do centrum spotkania kultur to twoje zdanie. Poza tym kontekst miejsca jest inny więc nie wiem po co o tym rozmawiamy jeśli sam zauważyłeś, że sukiennice są miejscem o podobnym kontekście.

A to jest w ogóle świetny przykład
Ten po lewej wybrany w konkursie zamkniętym, o którego szczegółach ciężko coś znaleźć. Prywatny inwestor nie przyznawał żadnych nagród tylko wybrał to co chce. Być może żaden nasz geniusz architektoniczny tego nie wybierał i okazało się że można i że się podoba. Bo gdyby SARP decydował to dalej stałoby tam to straszydło do którego rozbiórki nie chcieli dopuścić:
[/quote] Nie przyznawał nagród ? A wiesz, że pewnie zamówił koncepcje od wybranych pracowni i rzetelnie wszystkim zapłacił, pewnie słono? Nagrodą jest wyłonienie przez inwestora koncepcji do realizacji.
Myślisz, że taki Hartbex czegoś takiego nie robił? Problem jest w tym, że inwestor może sobie zaprosić kogo chce i wybrać co chce. Jak mu się podobają solpole to taki postawi. Wyżej w postach przedstawiłem formułę, jak moim zdaniem powinien wyglądać u nas taki konkurs. Tylko to kosztuje.
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 781
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: flyRZE » 18 lis 2023, 14:17

Tymczasem inwestycja w Toruniu, to jest rozmach, w Rzeszowie nie mamy ani jednej takiej.

Obrazek
flyRZE
Maniak
Maniak
 
Posty: 1336
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: [ul. Słowackiego i Króla Kazimierza] Aula Miejska

Postautor: konradp » 18 lis 2023, 14:24

W Toruniu ktoś wymyślił festiwal cameraimage i inicjatywą wieloletnich działań ludzi zaangażowanych i władz miasta, wspólnie dążono do celu. Jest pomysł to ministerstwo sypie kasą.

U nas jest zawsze a po co a na co. Prezydent wymyślił aulę miejską i onanizuje się hasłem, że nikt betonu w takiej formie ulanej w PL nie ma.
Awatar użytkownika
konradp
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 781
Na forum od: 24 sty 2018, 17:28

PoprzedniaNastępna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości