[ul. Wyspiańskego] Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

[ul. Wyspiańskego] Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

Postautor: ptaszeczek » 20 gru 2014, 15:01

Witam jest już temat Res Vita, ale chyba próba finansowania z Kontraktu Wojewódzkiego


Po 20 latach Resovia Rzeszów odzyskała stadion przy ul. Wyspiańskiego. Klub szykuje się teraz do stworzenia Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego.

http://rzeszow-news.pl/stadion-wyspians ... ualizacje/

W miniony czwartek Sąd Okręgowy w Rzeszowie utrzymał wyrok, na mocy którego stadion Resovii, którego właścicielem był przez ostatnie dwie dekady Uniwersytet Rzeszowski, wrócił do rąk rzeszowskiego klubu.

- Cieszymy się bardzo z tej decyzji. To było trudne przedsięwzięcie, ale konieczne. Pod skrzydłami uczelni stadion miał niewielkie szanse na rozwój. Dla Uniwersytetu to było spore obciążenie finansowe – powiedział nam Aleksander Bentkowski, prezes Resovii.

Stadion rozwinie skrzydła

Uniwersytet Rzeszowski uzyskał jednak prawo do wieczystego użytkowania obiektu i to nieodpłatnie. Na podobnych zasadach mógł z niego korzystać klub, kiedy jego właścicielem była rzeszowska uczelnia.

- Nie powiem, żeby decyzja sądu spowodowała, że spadł nam kamień z serca, ale jest ona korzystna dla obydwu stron. Nasi wykładowcy i studenci będą mogli nadal korzystać ze stadionu w 15 procentach. I to nam w zupełności wystarczy. Utrzymanie obiektu, które rocznie kosztowało nas około 400 tys. zł, było dla uczelni sporym obciążeniem. Wierzę, że w rękach klubu stadion rozwinie swoje skrzydła – powiedział Grzegorz Kolasiński, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Marzeniem nowego właściciela stadionu jest utworzenie na nim Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Po czwartkowej decyzji sądu mogą się one ziścić.

- Jesteśmy przygotowani do realizacji projektu już od dwóch lat. Już wtedy przygotowaliśmy plan budowlany pod tę inwestycję. I to daje nam szanse na szybkie rozpoczęcie prac. Mam nadzieję, że nastąpi to już w kwietniu przyszłego roku – zaznacza Bentkowski.

Pomysł klubu popierają władze miasta i województwa. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego została wpisana do kontraktu terytorialnego województwa podkarpackiego, co daje gwarancję, że będą pieniądze na inwestycję. Pomoc obiecał także prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

- W piątek odbyłem w tej sprawie rozmowy w Ministerstwie Sportu, które w pełni popiera nasz projekt. Tym bardziej, że resort postanowił, że rok 2015 będzie rokiem lekkoatletyki właśnie. Mamy także poparcie Polskiego Związku Lekkoatletyki. Nasz wniosek na przyznanie funduszy na ten cel przez ministerstwo będzie rozpatrzony już po 15 stycznia przyszłego roku – mówi prezes Resovii.


Trzy etapy inwestycji

Modernizacja stadionu przy ul. Wyspiańskiego kosztowałaby 60 mln zł. Inwestycja jest podzielona na trzy etapy. W pierwszym ma powstać zaplecze socjalne dla stadionu lekkoatletycznego m.in. z bieżnią przedstartową, siłownią i pokojami gościnnymi. Budynek będzie też pełnić jednocześnie funkcję trybuny na 4,5 tys. miejsc dla stadionu lekkoatletycznego i piłkarskiego. Ta część inwestycji ma kosztować ok. 19 mln zł.

W pierwszym etapie mają być również zadaszone trybuny na długości 120 m i 20 m szerokości. Koszt 1,8 mln zł. O milion więcej w tym samym etapie kosztowołaby wykonanie podgrzewanej płyty boiska piłkarskiego.

W drugim etapie przewidziano budowę hali sportowej o wymiarach 50×60 z zapleczem szkolno-medycznym. Posiadanie dużej hali, z której mogliby korzystać atleci, piłkarze i łucznicy jest bardzo potrzebne. Tylko Resovia jest zmuszona wynajmować hale w 17 miejscach na terenie Rzeszowa i powiatu

W trzeciej kondygnacji budynku przylegającego do hali sportowej siedzibę miałaby powołana 1 września 2012 r. Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Wszystkie te prace kosztowałyby 16,5 mln zł. W drugim etapie za 3,5 mln zł przeprowadzono by częściową renowację i rozbudowano by tory łucznicze wraz z pawilonem treningowym z 70-metrową strzelnicą.

Trzeci etap inwestycji to budowa za 9 mln zł dwóch krótkich trybun na wirażach bieżni. Cały obiekt po zakończeniu prac miałby 16 tys. miejsc siedzących. Ostatnim elementem inwestycji jest budowa parkingu dwukondygnacyjnego na 400 miejsc postojowych z piłkarskim boiskiem trawiastym na dachu parkingu. Koszt – 6 mln zł

- Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z wykonawcami. Na pierwszy ogień poszłoby zaplecze socjalne, które powstałoby jeszcze w przyszłym roku za 19 mln zł. Zatem czekamy na decyzje i potrzebne środki. Wtedy ruszymy z pracami – zapewnia Aleksander Bentkowski.
ptaszeczek
Świeżak
 
Posty: 7
Na forum od: 13 lis 2014, 9:52

Re: [ul. Wyspiańskego] Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

Postautor: iamRZE » 16 kwie 2015, 21:11

Powstanie Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki? Szanse są spore!
Inwestycja miałaby kosztować 32 mln zł i powstać na obecnych obiektach CWKS Resovia, przy ul. Wyspiańskiego. Jest już wstępny projekt Centrum, a do końca kwietnia klub powinien mieć już również pozwolenie na jego budowę.

Obrazek
Na przebudowę samego stadionu piłkarskiego, o co klub starał się od lat, nie było żadnych szans. Postanowiono więc zmienić nieco priorytety.

– Rzeszów jest jedynym miastem wojewódzkim, w którym nie ma krytego obiektu lekkoatletycznego – mówił w czwartek Aleksander Bentkowski, prezes CWKS Resovia. – To spore zapóźnienie i wykorzystaliśmy właśnie ten fakt, żeby zdobyć akceptację dla naszych planów w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Zwłaszcza, że ten rok, resort ogłosił rokiem lekkiej atletyki i preferuje inwestycje w tę dziedzinę sportu.

Ministerstwo: damy pieniądze, ale…

Założenia projektu spodobały się w ministerstwie i to zgodziło się sfinansować połowę inwestycji – wyłoży na nią 16 mln zł. Drugą połowę musiałyby jednak wyłożyć samorządy – miejski i wojewódzki. Resort postawił jednak także warunek. Samorządy muszą się zdecydować do końca kwietnia. Dlaczego?

– Bo w maju ministerstwo będzie decydować już konkretnie, jakie inwestycje w tym roku wesprzeć – tłumaczył prezes Bentkowski.

Tu jednak pojawił się pewien problem, bo zarówno Rzeszów, jak i województwo, budżety na ten rok mają już uchwalone. Miałyby więc problem ze znalezieniem ot tak, po 8 mln zł, które mogłyby przeznaczyć na budowę nowego sportowego centrum w Rzeszowie.

Okazało się, że i w tej sytuacji znalazło się rozwiązanie. Decyzje obu samorządów, w formie odpowiednich uchwał, mogą być intencyjne, ale gwarantujące, że nie wycofają się one ze wsparcia finansowego nowej inwestycji. W zamian resort sportu zgodzi się, aby samorządy wykładały pieniądze na raty – po 4 mln zł w 2016 i 2017 roku. Bo właśnie wtedy inwestycja – o ile zacznie się w tym roku – miałaby być już gotowa.

Na zdobycie poparcia samorządowców nie zostało więc dużo czasu. Sejmik województwa zbiera się 27 kwietnia, a Rada Miasta dzień później. Czyli, wóz albo przewóz. Bo niby wola pomocy nowej inwestycji jest zarówno ze strony miasta, jaki samorządu województwa, ale kiedy do głosu dojdzie polityka, różnie może być. Nadzieja w tym, że obie uchwały – Rady Miasta i sejmiku – mogą być na razie intencyjne.

Gorączkowe rozmowy władz klubu z miastem i województwem, cały czas więc trwają.

Lekkoatletyczne centrum, czyli co?

A jeśli się uda przebrnąć przez finansowe problemy? – Być może już pod koniec kwietnia będziemy mieć pozwolenie na budowę – mówił Aleksander Bentkowski. – Później przetarg na wykonawcę i prace mogłyby się rozpocząć już nawet latem.

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki – jak już wspomnieliśmy – miałoby kosztować 32 mln zł. Co więc miałoby powstać za tę kwotę?

– Przebudowane zostałoby praktycznie trzy czwarte stadionu – tłumaczył Bentkowski. – Powstałoby zaplecze socjalne z 9 szatniami, po 90 m kw. każda. Do tego pełne zaplecze trenerskie, gabinety lekarskie i do badań antydopingowych…

Powstałaby także kryta bieżnia o długości 330 m, tzw. bieżnia przedstartowa. I co ciekawe – bursa dla młodych sportowców. Mogłoby tam ich zamieszkać nawet 90.

Sama trybuna główna mogłaby pomieścić 4 tys. osób. W sumie jednak na stadionie znaleźć się ma nawet ok. 6 tys. miejsc siedzących.

Dzięki takiemu obiektowi Rzeszów mógłby organizować nie tylko młodzieżowe imprezy lekkoatletyczne, ale także te dla seniorów.

Najpierw potrzebne są jednak konkretne decyzje władz miasta i samorządu województwa. Czy inwestycja w ogóle ma szansę powstać, okaże się już końcem kwietnia.

redakcja@rzeszow-news.pl

http://rzeszow-news.pl/powstanie-podkarpackie-centrum-lekkiej-atletyki-szanse-sa-spore/
Awatar użytkownika
iamRZE
Zaangażowany
Zaangażowany
 
Posty: 275
Na forum od: 15 lip 2014, 11:56

Re: [ul. Wyspiańskego] Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

Postautor: rabusar » 17 kwie 2015, 7:16

Wszystko za czym stoi pan Aleksander jak historia uczy należy traktować z przymrużeniem oka, albo nawet dwóch...
Awatar użytkownika
rabusar
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 159
Na forum od: 16 sty 2015, 11:33

Re: [ul. Wyspiańskego] Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

Postautor: maks » 23 cze 2015, 21:23

Miasto dołoży się do Centrum Lekkiej Atletyki na Resovii


http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... na-resovii
maks
Maniak
Maniak
 
Posty: 1332
Na forum od: 25 gru 2014, 20:47

Re: [ul. Wyspiańskego] Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

Postautor: KZYH » 20 lip 2015, 12:55

Centrum Lekkiej Atletyki w kolejnym impasie

Wszystko było na ostatniej prostej, aż tu Ministerstwo Sportu wstrzymało wypłatę pieniędzy na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Powodem są rozbieżności w uchwałach Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Rady Miasta Rzeszowa. A jak tu naprawić rozbieżności, jeśli organy obu samorządów właśnie mają wakacje?

Przykro mi o tym pisać, ale powstanie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki na terenie klubu Resovia w Rzeszowie znowu stanęło pod dużym znakiem zapytania. Inwestycja ma wstępnie kosztować około 32 milionów złotych, z czego po 8 milionów mają wyłożyć samorządy miasta Rzeszowa i Województwa Podkarpackiego, natomiast brakującą połowę środków zadeklarowało dołożyć Ministerstwo Sportu i Turystyki z puli zarezerwowanej w jego budżecie na ten rok. Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że największym zagrożeniem dla Centrum są plany Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczelnia chce budować halę lekkoatletyczną przy ul. Cichej i podobnie jak Resovia zwróciła się do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie, jednak resort stwierdził, że w związku z drugim wnioskiem nie może w tym roku dofinansować obu inwestycji. Ostatecznie okazało się, że Uniwersytet swoją inwestycję może rozpocząć najszybciej w przyszłym roku, dlatego ministerstwo na ten rok będzie miało z Rzeszowa do akceptacji tylko jeden wniosek.
Temat Uniwersytetu załatwiono pomyślnie dla wszystkich stron, rozwiano też wszystkie wątpliwości związane z odwołaniami od pozwolenia na budowę Centrum przy ul. Wyspiańskiego. Przygotowanie budowy inwestycji wydawało się więc na ostatniej prostej.

W zeszłym tygodniu do Warszawy udali się przedstawiciele obu samorządów oraz klubu Resovia, aby dopiąć formalności i otrzymać z ministerstwa obiecane środki na inwestycję. Jednak wszyscy wrócili z niczym. Rozczarowany prezes klubu Aleksander Bentkowski, z którym kontaktowałam się po powrocie, tak opisał powód fiaska: „Plan finansowania inwestycji znalazł się w poważnym impasie, ponieważ przedstawiciele Ministerstwa Sportu dopatrzyli się w postępowaniu samorządów Rzeszowa i województwa pewnych niespójności proceduralnych i stwierdzili, że z tego powodu ministerstwo nie może przekazać pieniędzy na inwestycję.”
Problemy proceduralne wydają się błahostką, ale jak się okazuje, stały się przyczyną kolejnego zatrzymania realizacji projektu budowy Centrum Lekkoatletycznego. Sprawa rozbija się o niespójne stanowiska dwóch samorządów. Rada Miasta Rzeszowa w swojej uchwale z kwietnia tego roku akceptującej przystąpienie do finansowania Centrum nie precyzowała, jak i przez kogo ma być ono budowane i pozostawiła to do ustalenia pomiędzy trzema stronami. Uchwała Sejmiku Wojewódzkiego natomiast, która była podejmowana w maju, już po rozmowach pomiędzy samorządami na ten temat, stwierdziła, że samorząd województwa swój wkład 8 milionów przekaże na budowę Centrum do budżetu miasta Rzeszowa.
Ale okazało się, że ustalenia nie były ostateczne i stało się to powodem do dalszej różnicy zdań pomiędzy stronami, kto ma Centrum budować. Dlatego właśnie urzędnicy Ministerstwa Sportu zauważyli rozbieżności w podjętych uchwałach i deklarowanych chęciach budowy. Właśnie w konsekwencji tego odmówili popisania umowy i przekazania pieniędzy na Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne.
Jak się zapewne Państwo domyślacie, problem przypuszczalnie można łatwo rozwiązać poprzez szybkie przyjęcie przez oba samorządy spójnych stanowisk. Ale czy naprawdę w naszych warunkach jest to takie proste zadanie?
Prezes Resovii Aleksander Bentkowski dodaje: „Czasu jest bardzo niewiele, gdyż umowę o finansowaniu inwestycji możemy podpisać z ministerstwem tylko do końca lipca, a sesje Sejmiku Wojewódzkiego i Rady Miasta Rzeszowa, na których można by doprecyzować stanowiska, zbiorą się dopiero po wakacjach pod koniec sierpnia. Nie wiem, czy w końcu kwestie proceduralne nie pogrzebią szans na powstanie Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie?”
Dominika Kozicka

http://twinn.pl/?idd=6&poz=ml0&rok=2015&page=0&id=1277
Awatar użytkownika
KZYH
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 29 lip 2014, 23:36Re: [ul. Wyspiańskego] Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

Postautor: KZYH » 29 lip 2015, 21:30

Dzisiaj (wtorek, 28 lipca 2015) sejmik wojewódzki zebrał się na sesji nadzwyczajnej. Powodem było Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki, które miałoby powstać w Rzeszowie przy ulicy Wyspiańskiego, czyli na Resovii. Koszt inwestycji szacowany jest na 32 miliony złotych. Połowa ma pochodzić z rządowego Programu Rozwoju Kultury Fizycznej, zaś po 8 milionów złotych mają dołożyć samorząd województwa i miasto Rzeszów.
Jak mówiła wicemarszałek Maria Kurowska, do 31 lipca w Ministerstwie Sportu rozstrzygnie się, czy będą środki finansowe dla klubu Resovii z Programu Rozwoju Kultury Fizycznej czy też nie. Rzeszów jest jedynym miastem wojewódzkim, który nie posiada centrum lekkoatletycznego.
Samorząd województwa chce dofinansować inwestycję, podobnie jak samorząd Rzeszowa. Uchwała Rady Miasta Rzeszowa była bardzo krótka, („wyraża się wolę wsparcia finansowego w wysokości do 8 mln zł”). Tymczasem uchwała sejmiku stanowiła, że dofinansowanie kierowana jest dla Miasta Rzeszowa.
- W maju po rozmowach z przedstawicielami Urzędu Miasta, podjęliśmy decyzję, ze inwestorem będzie miasto Rzeszów. Ale zadania podjął się jednak klub Resovia – tłumaczyła Maria Kurowska.
A klub sportowy nie był ujęty w sejmikowej uchwale. W Ministerstwie Sportu i Turystyki urzędnicy zauważyli, że jest rozbieżność w uchwałach.
- Jeśli tak się sprawy mają to postanowiliśmy dostosować naszą uchwałę – dodała wicemarszałek.
Wiesław Lada, radny Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz działacz Polskiego Związku Piłki Nożnej zaznaczył, że jest zwolennikiem budowy takiego obiektu, ale nie zgadza się ze stwierdzeniem, że łatwiej będzie inwestycje prowadzić klubowi sportowemu niż miastu.
Sesja była zwołana na szybko, radni zwracali uwagę, że nie było czasu na zapoznanie się z treścią uchwałą. Jednak w głosowaniu wszyscy obecni (25 radnych) głosowali „za”.
Uchwała cały czas ma charakter intencyjny. Nie ma jeszcze żadnych zapisów w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej.

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/11756/szansa-dla-resovii-i-dla-podkarpackiego-centrum-lekkiej-atletyki
Awatar użytkownika
KZYH
Bywalec+
Bywalec+
 
Posty: 155
Na forum od: 29 lip 2014, 23:36

Re: [ul. Wyspiańskego] Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

Postautor: riko » 28 gru 2015, 13:33

http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzesz ... zacji.html


RZESZÓW. O projekcie stworzenia nowoczesnego centrum sportowego głośno jest od dawna. Nadal jednak brak konkretów w tej sprawie.

Podczas ostatniej, grudniowej sesji Rady Miasta obecny w sali posiedzeń Ratusza prezydent Tadeusz Ferenc przyznał, że Rzeszów jest gotowy dołożyć pieniądze do realizacji koncepcji planowanego obiektu. Niestety póki co brak głównego inwestora, który miałby „stanąć na czele” projektu. Dorzucić się jest chętny również samorząd województwa podkarpackiego, ale brak deklaracji od marszałka, że projekt weźmie na swoje barki. W związku z tym, do tej pory nie podjęto żadnych wiążących decyzji.

Obiekt planowany jest w bliskim sąsiedztwie stadionu Resovii mieszczącym się przy ul. Wyspiańskiego. Na realizację obiektu prezydent oraz marszałek zdecydowali się przekazać po 8 mln zł. Prawdopodobnie uda się również uzyskać na ten cel dofinansowanie z budżetu krajowego.

Do wybudowania jest obiekt mający zająć swą powierzchnią 5700 metrów kwadratowych. Centrum zostanie wyposażone w duże trybuny, zaplecze trenerskie, gabinety lekarskie, kryte bieżnie, pomieszczenia do przeprowadzania badań antydopingowych oraz szatnie.Obrazek
riko
Moderator
Moderator
 
Posty: 4639
Na forum od: 04 lut 2015, 13:42
Lokalizacja: RZESZÓW-Staromieście


Następna

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość