[Plac Garncarski] Developres budynek

Aktualności dotyczące rzeszowskich inwestycji.

Re: [Plac Garncarski] Developres budynek

Postautor: Pieczarkowy » 17 mar 2019, 16:15

Praca wrze.
Pieczarkowy
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 731
Na forum od: 27 lut 2015, 18:25

Re: [Plac Garncarski] Developres budynek

Postautor: bogdanoo » 11 kwie 2019, 13:13

Wara od tego budynku.
Bo jak już tylko wyobrażę sobie kolejnego kloca postawiony przez UM bez żadnego konkursu architektonicznego to mówię STANOWCZE NIE.
Tadka coś ostatnio ponosi z tym nowym urzędem miasta, zamiast ogarnąć teren jak przystało na włodarza miasta za obecnym urzędem marszałkowskim to szuka na siłe.

https://rzeszow-news.pl/koniec-marzen-o ... ad-miasta/
Tadeusz Ferenc polecił swoich podwładnym sprawdzenie, jakie są możliwości przejęcia działki na placu Garncarskim, gdzie przed laty zaplanowano budowę nowoczesnego hotelu. Prezydent Rzeszowa uważa, że mogłaby tam powstać nowa siedziba urzędu miasta.

Ratusz od lat myśli o budowie nowej siedziby urzędu miasta, do której ściągnięto by wszystkie jednostki i wydziały magistratu, dziś porozrzucane po całym centrum w około 20 lokalizacjach. Urzędnicy twierdzą, że zyskaliby na tym petenci – wszystkie sprawy urzędowe mogliby załatwiać w jednym miejscu.

W 2009 roku powstała nawet koncepcja budowa nowej siedziby urzędu miasta. Koncepcję wykonała firma UCEES – 55-metrowy budynek ze szklaną elewacją i 14 kondygnacjami. Do tej pory, gdy mówiło się o budowie nowej siedziby urzędu, wskazywano miejską działkę za Urzędem Marszałkowskim – między ulicami Towarnickiego, Piłsudskiego i Cieplińskiego.

Miasto, myśląc o tej lokalizacji w 2014 roku, nakazało wyburzyć istniejące w tym miejscu stare warsztaty Zespołu Szkół nr 1, które funkcjonowały od strony al. Piłsudskiego.
Dwa lata później wyburzono 9 z 20 garaży, które były własnością miasta. Pozostałe należą do prywatnych właścicieli. Do tej pory z 11 garaży tylko 4 udało się wykupić.

– Niełatwe negocjancie wciąż trwają – słyszmy w ratuszu.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, ostatnio jednak nową siedzibę urzędu miasta zobaczył w innym miejscu – na placu Gancarskim. Swoim podwładnym polecił sprawdzić, czy miasto może przejąć działkę, której jej właścicielem jest firma Developres.

Cztery lata temu rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie tej działki. Konkurs przeprowadził rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wygrała wówczas praca hiszpańskich architektów, którzy na placu Garncarskim zaprojektowali budowę sześciopiętrowego obiektu hotelowo-handlowo-apartamentowego.

W 2017 roku Rada Miasta Rzeszowa zgodziła się także na opracowanie miejscowego planu zagospodarowania na terenie pomiędzy ulicami Szpitalną, Wierzynki i Ludwika Zamenhofa, który dopuszczałby budowę takiego obiektu. Mamy rok 2019, poza uporządkowaniem terenu, nic więcej na placu Gancarskim się nie wydarzyło.

– Budowa tego hotelu się nie kalkuluje – rzucił kilka dni temu w ratuszu Tadeusz Ferenc, dlatego prezydent wpadł na pomysł, by przejąć od prywatnej firmy działkę na pl. Garncarskim.

– Pojawiły się pogłoski, że inwestor być może wycofa się ze swojej inwestycji, więc odbyła się z nim jedna, niezobowiązująca rozmowa, która nie zakończyła się także żadnymi deklaracjami, aby zamienić się z nim działkami – zastrzega Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Dla nas plac Gancarski byłby bardzo dobrą lokalizacją, ponieważ znajduje się w samym centrum Rzeszowa, w dodatku jeszcze bliżej Rynku – dodaje.

Radosław Walas, członek zarządu Developresu, ani nie zaprzecza, ani nie potwierdza informacji o tym, by firma miała wycofać się ze swoich wczesnej wcześniejszych planów.

– Obecnie pracujemy nad koncepcjami i funkcją docelowego budynku. Trudno mi powiedzieć, jakie będzie przeznaczenie obiektu, ponieważ nie ma jeszcze ostatecznego projektu. Wszystko może się wydarzyć – mówi nam wymijająco Radosław Walas.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Re: [Plac Garncarski] Developres budynek

Postautor: peter » 11 kwie 2019, 13:41

Ciekaw jestem czy zamiana miała by wyglądać tak że miasto bierze działkę na pl. garncarskim a dewelopres działkę za UM z wyrównaniem ewentualnych różnic przy wycenie obu nieruchomości.
peter
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 560
Na forum od: 04 paź 2014, 18:21

Re: [Plac Garncarski] Developres budynek

Postautor: flyRZE » 11 kwie 2019, 14:25

Liczyłem, że ta inwestycja odmieni wizerunek miasta, widzę że architektoniczna zasciankowosc tego miasta na zawsze pozostanie jego największą wadą.
Developres pewnie już ma na oku jakąś miejską działkę gdzie upcha kolorowych otynkowanych badziewnych bloków i chce się zamienić.
flyRZE
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 652
Na forum od: 15 lip 2014, 11:42

Re: [Plac Garncarski] Developres budynek

Postautor: bystry » 11 kwie 2019, 16:16

W tym miejscu powinien stanąć hotel taki jak pierwotnie zaprojektowano, w żadnym wypadku urząd miasta. Centrum i tak jest zakorkowane, pomimo płatnej strefy, samochodów ciągle jest sporo i czasami jest problem z zaparkowaniem, gdyby zrobili tam urząd miasta ze wszystkimi wydziałami to by było jeszcze gorzej.

Poza tym, żeby upchnąć wszystkie wydziały na tej działce to to by musiał być naprawdę wysoki budynek, a w tej lokalizacji wysoka zabudowa jest bardzo złym pomysłem, a wręcz dewastacją okolicy.
bystry
Zaangażowany+
Zaangażowany+
 
Posty: 376
Na forum od: 24 sty 2016, 11:34

Re: [Plac Garncarski] Developres budynek

Postautor: bogdanoo » 13 kwie 2019, 21:51

http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=3718 ... &pagebl1=0
Wczorajsza publikacja portalu Rzeszów News zasugerowała koniec marzeń o atrakcyjnej inwestycji firmy DevelopRes przy Placu Garncarskim w pobliżu rzeszowskiego Rynku, oraz że miasto miałoby przejąć przeznaczone na tę inwestycję działki i przeznaczyć je na wzniesienie własnego biurowca dla miejskich urzędników. Ewentualność taką potwierdzały słowa rzecznika prezydenta Macieja Chłodnickiego.

„To nieporozumienie”

Właściciel firmy DevelopRes Ryszard Walas był mocno zdziwiony tak podaną informacją.

– To nieporozumienie. Zawsze podkreślałem, że moim celem jest wybudowanie i uruchomienie obiektu w formie wynikającej z konkursu – zapewnił nas dziś rano Ryszard Walas. – Zresztą plan miejscowy na ten teren jest tak zapisany, że w praktyce nie można tam wybudować budynku o innym wyglądzie. Natomiast nie chcę spekulować, jakie funkcje znajdą się ostatecznie wewnątrz obiektu: biurowo-administracyjne, handlowe, czy hotelowe.

Rozmowy z osobami blisko związanymi z tą inwestycją pozwoliły nam na dalsze zorientowanie się w sytuacji. Rzeczywiście prezydent Ferenc zainteresował się możliwością przeniesienia wydziałów urzędu miejskiego do obiektu przy Placu Garncarskim, bo o takiej możliwości poinformował go sam inwestor. Inwestorowi chodziło jednak o wynajem lub ewentualnie sprzedaż miastu już wybudowanego budynku. Z wczorajszej wypowiedzi rzecznika prezydenta wynika natomiast, że miasto myślało raczej o pozyskaniu samych działek i wybudowaniu własnego biurowca.

Z tego, co my się dowiedzieliśmy, wynika, że nie jest to możliwe. Działka jest obecnie nieruchomością komercyjną w doskonałej śródmiejskiej lokalizacji i jej cena sprzedaży wielokrotnie przewyższałaby możliwości miasta. Celem inwestora jest poza tym tworzenie nowych inwestycji, a nie handlowanie działkami. Stąd rozbieżność w doniesieniach, kto miałby wybudować budynek.

Kto bardziej zadba o wizerunek?

Pomińmy jednak na chwilę te realia. Warto zadać pytanie, czy zmiana całego trybu inwestycyjnego sugerowana przez ratusz byłaby korzystna dla mieszkańców?

[Zobacz]
Zabudowa Placu Garncarskiego – widok od strony wewnętrznych tarasów.
Wizualizacja: Brick Visual.

Nie ma co ukrywać, że wygrany w konkursie projekt architektoniczny i wizja powstania w centrum Rzeszowa nowoczesnego obiektu dobrze wpisanego w zabudowę Śródmieścia niezwykle podnosiła przyszły wizerunek miasta. Rzeszów zyskałby wreszcie architekturę na niezaprzeczalnie światowym poziomie. Po wielu dyskusjach i analizach, czy zaproponowana architektura będzie pasowała do zabudowy starego miasta, wielu rzeszowian przyzwyczaiło się już do myśli o obecności w Rzeszowie tak nowoczesnego obiektu.

Można się tylko domyślać, że przejęcie działek przy Placu Garncarskim przez miasto wiązałoby się z poważną zmianą tych planów i powstaniem innego budynku. Decydenci w ratuszu dali się poznać jako zwolennicy bardziej funkcjonalnej, jeśli nie minimalistycznej architektury. Świadczy o tym choćby rozstrzygniecie konkursu na niezrealizowany budynek urzędu miasta przy al. Piłsudskiego. Zmiana projektu przy Placu Garncarskim z przeznaczeniem na miejski biurowiec wiązałaby się zapewne także ze zmianą obowiązującego planu miejscowego lub po prostu z jego anulowaniem. Może lepiej, że inwestycję chce prowadzić dotychczasowy właściciel. Daje to chyba większe szanse na otrzymanie przewidywalnego, atrakcyjnego efektu końcowego, bardziej adekwatnego do śródmiejskiego sąsiedztwa.

Gdzie budynki urzędu miasta?

A co z możliwością wprowadzenia do budynku planowanego przy Placu Garncarskim biur Urzędu Miasta?

O tym można dyskutować. Pamiętajmy jednak, że potrzeby powierzchniowe nowego urzędu miasta zostały określone na poziomie 20 tys. metrów kwadratowych. Powierzchnia budynku przy Placu Garncarskim przewidywana jest natomiast na poziomie 12 tys. metrów kwadratowych lub nieznacznie więcej. Zatem przeznaczenie budynku na potrzeby urzędu i tak wiązałoby się z pozostawieniem znacznej części biur urzędu w dotychczasowych lokalizacjach.

Ma to swoje dobre i złe strony. Nie da się w tym miejscu omówić wszystkiego. Warto jednak zwrócić uwagę na duży plus pozostania urzędu w centrum miasta. Co prawda wiele osób narzeka na rozproszenie różnych wydziałów urzędu po całym Śródmieściu. Jednak wyprowadzka urzędu do jednego budynku poza centrum też nie byłaby korzystna, bo osłabiłoby to komercyjną funkcję Śródmieścia. Przecież duża cześć sklepów, kawiarni i innych usług codziennie korzysta z obecności kilkuset urzędników, a jeszcze bardziej z obecności znacznie większej liczby petentów przyjeżdżających tu każdego dnia. Co prawda opustoszałe biura może zapełniłyby inne firmy, jednak rynek powierzchni biurowych w Rzeszowie nie ma aż tak wielu potrzeb, aby stało się to szybko.
Awatar użytkownika
bogdanoo
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 1062
Na forum od: 25 lis 2017, 21:32

Poprzednia

Wróć do Newsy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości